Stanice odložených lásek

Stanice odložených lásek https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65052/stanice-odlozenych-l-65052.jpg 4 416 128

Vesnice Stamice série

Nová kniha Hany Marie Körnerové vypráví o osudech dvou kamarádek Laděny a Kamily na pozadí událostí sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Lásky šťastné i nešťastné, manželství vydařená i nevydařená, průšvihy, trapasy i humorné historky. Je to příběh o tom, jak ustát životní kotrmelce, nezbláznit se a jít dál.

evaval
27.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Stanice odložených lásek

Děj knihy se odehrává z velké části na vesnici a je příběhem dvou kamarádek Laděny a Kamily, s kterými se seznamuje v srpnu roku 1972, kdy se Laděna chystá vdávat. Všechno je naplánované, zařízené, celá rodina přijela slavit. Bohužel ženich na svatbu nedorazí. Cokoliv slavit a tím na sebe upozorňovat okolo srpna se mu nevyplatilo. 21. srpen je pro všechny obyvatele Československé republiky od roku 1968 velmi významné datum. V roce 1972 to bylo už čtvrté výročí od ruské okupace Československa, oficiálně se v té době říkalo "Bratrská pomoc". V této době si málokdo dovolil slavit, pít, i mluvit hlasitě se nevyplácelo, protože tohle všechno mohlo být bráno jako provokace a následovat mohlo zatčení a vězení těch, kdo se provinili. Proto se ženich Laděny na svou svatbu nedostavil a nedal o sobě vědět. Byl na zapíjení svobody zatčen a následně odsouzen na několik let. Bohužel tohle všechno se všichni dozvěděli pozdě a Laděna si musela projít peklem. Na úřadě všichni dlouho čekali a věřili, že se ženich ukáže a že se jen z nějakého důvodu trochu opozdil. Byly to náročné chvíle pro všechny, o to těžší situace to byla pro Laděnu, protože na malé vesnici zná každý každého a všichni brzo věděli všechny podrobnosti týkající se její nepovedené svatby. Celá situace byla o to horší, že Laděna byla těhotná a zůstala tak na všechno sama jako svobodná matka. Její otec ji to nikdy neodpustil a taky denně v jeho očích četla, co si o tom všem myslí. Laděna musela zůstat bydlet u rodičů v malém domku s dalšími svými sourozenci. Každý se musel kvůli ní uskromnit.
V tomto těžkém období je Kamila své kamarádce velkou oporou. Ale nemá taky na růžích ustláno. Je sice dcerou ředitele místní vesnické školy a dalo by se předpokládat, že kromě těhotné kamarádky bez ženicha nic jejímu štěstí v životě nebrání. Opak je ovšem pravdou. Přesto že se velmi dobře učí, moc ráda čte a má všechny předpoklady ke studiu, tohle ji není dopřáno. A to z velmi prostého důvodu, bratr jejího otce emigroval do Anglie, kde pracuje jako lékař a posílá její nemocné matce v Čechách nedostupné zahraniční léky. Tohle všechno se v Československu netoleruje a Kamila se tak musí svých studijních plánů vzdát a dostane se "jen" na zdravotní školu.
S děvčaty prožíváme jejich každodenní starosti i radosti, dospívání a jejich lásky.
Tato kniha je skvěle napsaný příběh, který mi byl velmi blízký, protože jsem v tomto v tomto období stejně jako hlavní představitelky vyrostla a musím říct, že věrně popisuje život, jaký se v té době vedl.
Moc se mi líbily pasáže, kde se v knize popisují návštěvy strýce z Anglie, který občas přijel i svou anglickou manželkou a dětmi do Čech za rodinou na návštěvu. Na jedné takové návštěvě anglická teta popsala, jak na ni obyvatelé Československa působí.

"Vy Češi jste velmi militantní národ", řekla nečekaně teta, která sledovala zatáčející kolonu zelených vojenských náklaďáků.
Kamilu to překvapilo. "Militantní? To určitě nejsme! Proč si to myslíš?".
"Já si všimla už minule, vy velmi rádi... předvést se, ukázat... vaše armáda. Pořád je vidět na silnice. My určitě mít taky nějaká armáda, ale my nikdy ji nevidět".
Kamilu zvyklou na všudypřítomné vojenské kolony nikdy nenapadlo, jak musí takový pohled působit na cizince. Militantní národ...

Knihu doporučím všem, ať už jste v této době vyrostli tak jako já, nebo ji znáte jen z vyprávění. Bude se vám líbit, bude vás bavit a určitě si přečtěte i volné pokračování s názvem "Dokud se budeš smát", vše od nakladatelství Moba.

Nikkiproch
23.08.2022 5 z 5

"To, co děláme jako nezralí, nevypovídá o tom, kdo jsme. Charakter se dokazuje v obtížných životních situací. Až když nám život tvrdě podrazí nohy. Až upadneme. A pak se zvedneme. A obstojíme."

vekkr
12.08.2022 4 z 5

Líbilo se mi to,přečetla jsem poměrně rychle,ale nějak to klouzalo do červené knihovny.

escapelle
26.07.2022 5 z 5

Körnerová se stává mojí nejoblíbenější českou autorkou. Mám ráda její syrový styl bez zbytečné omáčky. I když do detailů nevykresluje charakteristiku postav ani detaily, stejně vím "o co go". Pokud máte rádi styl psaní Mornštajnové, doporučuji přečíst i Körnerovou.

Kanimůra2
22.06.2022 5 z 5

Je to velký dar, tak krásně psát. Přečteno na dva zátahy. Taky jsem se vrátila do svého mládí. Bude druhý díl stejně dobrý?

PavlaA
25.11.2021 5 z 5

Milá kniha, příběh mě bavil.

Mateo67
21.08.2021 5 z 5

Vlídná, ale nijak nepřikrášlená kniha ideální na léto a čtení u vody. Bylo velmi příjemné vrátit se do minulosti a připomenout si, jak jsme tenkrát žili. I když život na vesnici (já vyrůstala ve velkém městě a o pár let později) byl podle všeho ještě větší “pecka”. TaLu to vystihla naprosto přesně. Bylo to naše dětství a mládí a navzdory podmínkám a prostředí, ve kterých jsme vyrůstali, to byla krásná doba. Mně svou autentičností kniha navodila až nostalgické vzpomínky. Napsáno přirozeně a uvěřitelně.

Drahuš
18.08.2021 5 z 5

Skvělá odpočinková kniha.

zimolka
15.08.2021 4 z 5

Pohodové čtení na dovolenou.

Evka27
31.07.2021 5 z 5

Jako bych se vrátila do svého mládí a četla o svých známých a příběhy z rubrik Mladého světa.

Jurfinka
19.07.2021 5 z 5

Hezké čtení, pohodové jako vždy.. Děkuji

JezinkaJ
07.07.2021 3 z 5

Jo jo, jak je ten život rychlej, uteče dřív než se jeden rozkouká.
Dost věrné vylíčení dospívání na konci 20. století. A života taky.
Heteša mě tedy baví víc. :)) Ale jako občasný úkrok stranou, proč ne...

werick
05.07.2021 5 z 5

Krásná kniha, jednoduše vyprávěný příběh, který se mi líbil a díky němu jsem se vrátila ve vzpomínkách o 20 let zpět :-)

berila
29.06.2021 5 z 5

Já jsem naprosto spokojená, moc se mi příběh líbil a hned jsem šla na druhý díl a také velké nadšení. Nelze jinak, než dát 2x5*.

Han-nah
25.06.2021 5 z 5

Krásná kniha Na příběhu dvou kamarádek Kamily a Laděny jsem se vrátila do doby mého mládí, kdy jsem v 15 letech odešla na internát. Doteď se stýkám se spolužačkou a zavzpomínáme, probereme život. Jak je napsáno v komentářích přede mnou. Kdo v této době nežil, nemůže pochopit, ale neměl by ani soudit. Každému je napsán životní příběh. Na kamarádství je to krásné, že je tu někdo pro nás v dobré i zlé chvíli.
Mládí je krásné . Mladým se mají dávat rady jen na vyžádání a s komentářem, že rozhodnutí je jen na nich.
"Každá doba má své extrémy. Kdo ví, co bude normální za dalších třicet let"

Ozinka
27.04.2021 3 z 5

Nelíbilo. Kdybych příběh odříkala já, nespisovatelka, vůbec by to knize neublížilo. Velice jednoduchý příběh, bez jedinné zajímavé myšlenky, bez překvapení. Takový příběh a takovým stylem může vyprávět kdejaký člověk. Plné klišé. Knihu jsem si koupila proto, že mě naopak Heřmánkové údolí nadchlo. Dala bych jednu hvězdičku, ale přidávám další, protože to i přes jednoduchost není přeslazené a další proto, že je to věrohodné. Možná generaci, která v té době nežila, může příběh přece jen připadat zajímavější.

JancaMia
21.04.2021 5 z 5

Po přečtení pár stránek jsem si vzpomněla že jsem tuto krásnou knížku četla v souborném vydáním "co neodvál čas" .

oskli
29.03.2021 5 z 5

Čtivá oddechovka, kterou jsem teď přesně potřebovala. Původně jsem plánovala, že další dva díly číst nebudu, ale musím říct, že jsem zvědavá, jak budou životy holek ze Stamic pokračovat dál. Autorka píše prostě lidsky a umí vtáhnout do děje tak, že máte pocit, že hlavní hrdinky znáte a jsou i vašimi kamarádkami. Jdu honem kouknout do knihovny, jestli jsou další díly volné :-)

Petrasuvicka
01.03.2021 5 z 5

Opět čtivé. Připomínalo mi to seriál Vyprávěj. Navíc každý v životě měl / má nějakého toho Horáka, Karla nebo Moučkovou.

1v8na
26.02.2021 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém se začíst a nevěděla jsem jestli mě příběh bude vůbec bavit.
Zhruba od 100.stránky, kdy dostával víc prostoru doktor Janecký, kterého jsem si oblíbila, jsem se začetla pořádně a nemohla jsem přestat.
Obdivuji hlavní hrdinky, jak se popraly s nástrahami, které jim nachystat život a jak všechno dokázalo být zamotané.
Musím ale přiznat, že Kamila mi byla sympatičtější než Laděna.
Už teď se těším až se ke mně dostane návazný druhý díl.

Kniha Stanice odložených lásek je v