Vesničanka

Vesničanka https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28674/vesnicanka-28674.jpg 4 24 6

Valigurky z Kopečka série

První díl valašské románové trilogie Valigurky z Kopečka líčí osudy vdovy Valigurky, matky tří dcer, která se těžce vyrovnává s rozpadem starých vesnických a rodových hodnot a nástupem nového života na vesnici.

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Blok

Radka1911
13.10.2023 3 z 5

Venkovský román popisující osudy matky a jejích tří dcer žijících na venkově na Valašsku po druhé světové válce. Je to odpočinková četba která rozhodně zaujme především čtenáře žijící v této oblasti.

Pavelpi
14.06.2022 5 z 5

Moc pěkné. Knihu mám někdy od roku 1984 včetně pokračování. Protože jsem kdysi viděl seriál, který mě nijak zvlášť nenadchnul, už jsem knihy ani nečetl a ležely u mě v knihovně hodně dlouho. Teprve teď vidím, jakou chybu jsem udělal. Jsem rád, že se mi povedlo tuhle letitou chybu napravit a dát knize plný počet hvězd. Hned jak skončím výzvu, pustím se do dalších dvou dílů.

aralka
17.06.2021 4 z 5

Tak starosvětsky a prostě, jednoduše napsaný příběh, kde nejkrásnější jsou popisy přírody, chov zvířat, zemědělských prací a přírodních jevů - moc se mi líbil například popis bouřky, nakládání sena nebo práce koní v lese.... dále se seznámíme s několika svéráznými postavami, nejblíže poznáme matku Valigurovou a její tři dcery. Na malém prostoru autor krásně rozehrál psychologii a charaktery jednotlivých postav, i když musím říct, že žádná z postav mi nebyla moc sympatická. Jde o takový vesnický román v úsporném minimalizovaném provedení, kde autor klade velký důraz na sepjetí vesnických lidí s přírodou.

lapagerie
21.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Stará Valigurka je svérázná postava. Pevnou rukou vládne své rodině až do chvíle, kdy se nejstarší dceři rozpadne manželství, prostřední má muže ve vězení a nejmladší se nedokáže srovnat se situací doma. Celkem se těším na další díl, jak se s osudem Valigurky poperou.

MichelleS
19.10.2015 3 z 5

Ano, rozpad hodnot, to je přesné. Až mi z toho bylo těžko u srdce. Ale matka Valigurka je správná ženská a její řešení nevěry vidlemi mě pobavilo.

Marčullkas
20.07.2014 4 z 5

Knížka bohatá na valašskou kulturu a především krásný, obyčejný pohled života na venkově. Dýchá na mě atmosféra doby minulé.

Jiří Křenek
česká, 1933 - 2008