Vesmírna odysea

Vesmírna odysea https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29782/bmid_vesmirna-odysea-lPA-29782.jpg 4 1319 174

Vesmírná odysea série

Na Mesiaci je objavený záhadný objekt. Dôsledky nálezu sú natoľko významné, že je kvôli nemu vôbec prvýkrát vyslaná ľudská posádka hlboko do Slnečnej sústavy. Ale ako výprava dosahuje cieľ, vyskytnú sa problémy, rastúce do desivých rozmerov ... Slávny román napísaný v čase, keď pristátie na Mesiaci bolo ešte iba snom, pretvorený do jedného z najvýznamnejších filmov všetkých čias, strhujúci a prorocký. Vesmírna odysea je príbehom o pretrvávajúcej otázke miesta človeka vo vesmíre.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

2001: A Space Odyssey , 1968

regulax
27.03.2024 5 z 5

Fascinující čtení. Tajemný vesmír a nekonečno, to všudypřítomné ticho, ten neskutečný čas. Ve své době nepředstavitelné se hádat s PC a dnes? Kam se podívám, tam velký bratr a chytré zařízení. A jezdit do vesmíru jako s MHD? Sranda. Závěr mě trochu překvapil, ale sci-fi je sci-fi.

Slezadav
04.03.2024 3 z 5

Klasika, na kterou jsem se velmi těšil, ale nakonec převládlo spíše zklamání. Ne, že by kniha byla nějak špatná, ale prostě očekávání nenaplnila.

Jednotlivé části příběhu na sebe navazovaly spíše volně a měl jsem dojem jako tří téměř samostatných povídek. První dvě mě nezaujaly skoro vůbec, třetí část cesty do kosmu byla jednoznačně nejzajímavější.

Nicméně ani tady se nedá říct, že bych byl ohromen. S ohledem na to, kdy byla kniha napsána je jednoznačně potřeba ji respektovat, ale z dnešního pohledu některé věci už působí jednoznačně vousatým dojmem. Moc mi nesedly ani velmi zdlouhavé popisy a vizuální vjemy vesmíru na úkor propracovanějšího děje.

Co je potřeba pochválit je celkový námět, střet člověka s UI a silný závěr, který mi myšlenkový tok velmi rozproudil. I přes všechny skvělé věci, které kniha obsahuje dávám průměrné hodnocení s konstatováním, že mě kniha jako celek příliš nenadchla.

R47
02.03.2024 5 z 5

Musím říct, že mi vadila ta doslovnost a dovysvětlování (oproti filmu). Taky úvod byl strašně dlouhý, zbytečně. Ale furt je to jedna z nejlepších sci-fi, která předběhla svou dobu a dá se číst i dneska bez jakýchkoli problémů. Vůbec to nezastaralo. V tomle byl Ckarke skutečně mistr (na rozdíl třeba od Pohla, Asimova a jiných dinosaurů). Četl jsem několikrát.

Atuin
05.01.2024 5 z 5

Souhlasím se @Zemijou...to se nedá nijak popsat, vstup, celá výbava, atmosféra, přenesení čtenáře na stránky to je třída, je to Clarkovo veledílo, nadčasové a věčné....
Dobrá kniha se pozná že jí mužete císt v mnoha překladech a porad z ní vychází excelentní dílo, a pod tuto vyjímečnost se tady podepisuji....

Timkim
05.01.2024 4 z 5

Chtěl jsem vědět, copak je na té knize tak úžasného, tak jsem si dal audio. Film jsem neviděl a asi ho ani vidět nechci.
Stotožňuji se s komentářem od janina66. Začátek byl hodně pomalý a já už se začal proklínat, do čeho jsem se to pustil. Souboj s Halem byl super a popisy planet úžasné. Konec už nebylo sci-fi, ale těžký metamfetaminový trip.
Každopádně vyzkouším pokračování.
80%

Divkazlesa
02.12.2023 5 z 5

Velmi nadčasové dílo. Dle mého názoru je kniha lepší než film, který mi připadal zmatečný a nudný.

tlllk
20.11.2023 4 z 5

Toto je klasika, s ohľadom na rok vzniku tomu nie je čo vytknúť, na rozdiel od filmu, mi toto prišlo viac zrozumiteľné, i keď miestami ako mlžil som čakal na Muldera a Scullyovú.

Luigi1
10.11.2023 5 z 5

Po zhlídnutí filmu jsem si přečetl i knihu obojí bylo suprový

katy238
27.08.2023 5 z 5

Vesmírná Odyssea je pojmem už po desetiletí a odkazy na ni stále žijí a jsou přítomny kolem nás, byť mnoho z nás si to ani neuvědomuje. Kniha, která vznikla až po filmu, je odkazem na nesmírnou fascinaci technickým pokrokem a hledění s nadějí do budoucna, dnes by však už neměla šanci uspět. Je důležité respektovat, že kniha byla napsaná pro jinou dobu, celkovou atmosféru společnosti a pro pevnou víru, že stačí jen málo a jako lidstvo budeme mnohem dále. Ideje se vytratily a zůstal jen suchý příběh o až příliš dokonalých vědcích, kteří jsou na své misi za poznáním daleko větším, než jaké lze omezenou lidskou myslí vůbec chápat. Nicméně i tak soudím, že není od věci se s příběhem seznámit a pochopit tak zákonitosti, které jsou spjaty s tímto žánrem a minimálně pochopíte více fórů a narážek v parodických seriálech.

Zemlja
26.08.2023 5 z 5

Láska na celý život...

Zdekat
28.07.2023 5 z 5

Strhující příběh - umělá inteligence, jak nadčasové a aktuální

John6900
26.07.2023 5 z 5

V dalších komentářích jde krásně vidět, jak jsme každý jiný v tom co se nám líbí a nelíbí. Pro mě, celkem odsuzovaná, první část, byla ze všech nejlepší. Krásný úvod do celého tohoto dlouhotrvajícího příběhu. Samozřejmě i další části hodně dobré i když jde hodně poznat ten časový horizont, kdy byla kniha napsána. Jinak ale skvělá četba a jsem zvědavý na pokračování.

sgjoli
16.07.2023 5 z 5

Knihu jsem četla prvně někdy na střední škole a byla jsem nadšená. Po opakovaném čtení jsem taktéž ohromená. A mé původní 5hvězdové hodnocení určitě stále platí.
Pravda, v porovnání s řadou současných románů sci-fi žánru může tahle kniha působit třeba příliš pomalu, roztahaně a příliš málo akčně. Ale ta síla knihy je podle mne trochu někde jinde než v množství zvratů nebo v akčnosti. Oceňuju to, jak autor v téhle knize působí jako vizionář a přináší příběh působící velmi realisticky - že by to takto klidně mohlo probíhat. Clarke do příběhu vnáší erudici v oblasti kosmonautiky a astrofyziky - nejednou jsem měla dojem, že se hodně snaží stavět na tom, co je v kosmonautice a z hlediska astrofyziky skutečně reálné. Nesnaží se obcházet fyzikální zákony vesmíru jen proto, aby přišel s o to víc bombastickým příběhem. Nebo aspoň takový to na mne dělalo dojem. [Pokud je tu nějaký odborník na kosmonautiku/astrofyziku a ví, že se v něčemu pletu, ráda se nechám poučit. :-)]
Touha poznávat vesmír a létat do dalekých končin působí jako přitažlivé téma. A tady se nám toho dostane až až. Navíc tu autor pracuje s myšlenkou mimozemských civilizací, což je také vděčné téma. A Clarke to tu zpracovává hrozně zajímavě. Nemluvě o vyspělosti naší pozemské inteligence, která tu má svoji roli. Vzhledem k současnému stavu umělé inteligence je zajímavé srovnávat to, o čem píše Clarke, s dnešním stavem...
Témat je v knize dost. Do jaké míry se to jednou stane realitou, to ukáže čas. Každopádně pilířem žánru SF je tato kniha rozhodně právem.

bukiet
03.07.2023 4 z 5

Přiznávám, že A.C. Clarke není můj oblíbený sci-fi autor. Tím Je Asimov a Heinlein. Přesto jej ctím coby skvělého povídkáře. Bohužel psal i romány. A ty se bezesporu spoustě lidí líbí. Zejména těm, co mají rádi spíše sci než fi. A to já nejsem. Mám rád příběhy, silné příběhy. A v případě pana Clarkea je tím silným příběhem právě román a film (siamská dvojčata) 2001: Vesmírná odysea. A opravdu si nemyslím, že ústřední myšlenkou příběhu je Halova vzpoura. Pro mne je to příběh o tajemství zrodu lidství a neznámé cizí kultuře z hlubokého vesmíru, která nám dopomohla na cestě k inteligenci a civilizaci. Baví mne to napětí mezi jednotlivými segmenty děje, které nakonec vyústí v těžko pochopitelný přerod člověka Bowmana v kosmické dítě. A baví mne zejména to, že je tento příběh neukončen, protože dobré příběhy konce nemají.
Proto mne vůbec neoslovují další pokračování, protože všechno to vysvětlování a ozřejmování zcela vyhubilo mystiku původního příběhu. Prostě stejný problém jako Pohl a jeho záhadná civilizace Heechee, nebo další díly Matrixu.

MilaSliacka
23.06.2023 5 z 5

Ačkoli scifi jako žánr už mě většinou míjí, k několika knihám oblíbených v dospívání se ráda vracím. 2001 vesmírná odysea je jednou z nich.

Protože byl Artur C Clark vzděláním matematik a fyzik a profesně se nejednou dotkl astronautiky, jsou jeho knihy naprosto uvěřitelné. Navíc, jak se později ukázalo, byl i technologický vizionář.
K tomu mě napadá jedna zajímavost: Clark a Kubrick pracovali na knize a scénáři paralelně a navzájem se inspirovali. Scénu, kdy lodní počítač Hal odezírá ze rtů astronautů, chtěl Clark vymazat, protože mu připadalo, že takto vyspělý robot nemůže existovat. Kubrick si ji však prosadil. O několik desítek let už ale začala vznikat zařízení, která odezírat a převádět na text dokázala. Clark tehdy dal Kubrickovi za pravdu. Jde o práci dvou geniů své doby (nemluvím o filmu, ale čistě o knize a o scénáři), která je nadčasová.

Navíc Clark pokládá zajímavé filosofické otázky. K čemu může vést polidštění umělé inteligence nebo z jiného úhlu pohledu - jak vzniká zlo? A také jestli bytosti o mnoho vyvinutější než my, které se nás snaží učit a pomáhat nám, můžou být to, co považujeme Boha.

jan.para
19.06.2023 2 z 5

K tomuto druhu knih jsem asi ještě nedospěl.

Galadwen
12.04.2023 2 z 5

Čtení zcela mimo mé obvyklé žánry kvůli čtenářské výzvě. A budu upřímná: ač klasika, připadalo mi to příšerně nudné, popisné a rozvláčné, absolutně jsem knize nepřišla na chuť. Jediná část, která se mi líbila, byl souboj mezi lidskou posádkou kosmické lodi a počítačem.

bernadeta9876
31.01.2023 5 z 5

Dielo som si prečítala veľa rokov po tom čo som videla Kubrickovo filmové veľdielo. Pomohlo mi to pochopiť niektoré súvislosti, ktoré mi vo filme unikli alebo som na ne asi aj zabudla.
Veľmi nadčasové dielo, sci-fi pre náročnejších čitateľov, ktoré kladie viac otázok než dáva odpovedí.
Ale o tom je aj ľudská existencia, ktorej Clarke (najmä ľudskému vedomiu) dáva týmto dielom veľkú poctu.
Jedna z najlepších kníh aké som v poslednej dobe čítala a navnadilo ma na ďalšie sci-fi, ktoré nie je mojím primárnym výberom pri knihách.

janina66
06.01.2023 4 z 5

70%
Zvolila jsem audioknihu. Tak jsem nepociťovala téměř hluchá místa.
První část knihy byla pozvolnější. Uvítala bych více o cestě lodí a více o mimozemšťanech.
Nejvíce se mi líbil boj s Halem, počítačem. Úplný závěr je na mě už moc sci-fi.
Vzhledem k tomu, že letos to bude už 55let od prvního vydání, tak klobouk dolů.
Sci-fi knihy nejsou u mě v oblibě, tak výzva je výzva, a dala jsem to!
Film jsem neviděla. Vždy, když nejprve přečtu knihu a poté kouknu na film, jsem zklamaná.

Kabuky
26.12.2022 5 z 5