2001: Vesmírná odyssea / Rajské fontány

od:


KoupitKoupit eknihu

2001: Vesmírná odyssea Na Měsíci je objeven záhadný objekt. Důsledky nálezu jsou natolik významné, že je kvůli němu vůbec poprvé vyslána lidská posádka hluboko do Sluneční soustavy. Ale než výprava dosáhne cíle, vyskytnou se potíže, narůstající do děsivých rozměrů… Slavný román napsaný v době, kdy přistání na Měsíci bylo ještě pouhým snem, přetvořený do jednoho z nejvýznamnějších filmů všech dob, strhující, prorocký. 2001: Vesmírná odysea je příběhem o přetrvávající otázce místa člověka ve vesmíru. Rajské fontány: Rajské fontány je vědeckofantastický román Arthura C. Clarka, vydaný v roce 1979. Události odehrávající se v 22. století popisují konstrukci kosmického výtahu. Tato „orbitální věž“ jest gigantická konstrukce, která se tyčí z povrchu zemského a je propojena se satelitem na geostacionární orbitě ve výšce asi 36 000 kilometrů. Taková stavba by měla být použita pro dopravu nákladu na oběžnou dráhu bez použití raket, čímž by se stala velice efektivní....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/72_/72899/2001-vesmirna-odyssea-rajske-fontan-PA6-72899.jpg 4.5203
Série:

Vesmírná odysea

Orig. název:

2001 : A Space Odyssey / The Fountains of Paradise (1979)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Přidat komentář
štigina
05. dubna

Nejlepší sci-fi, jaké jsem zatím četla(snad kromě D. Adamse)

Ramilia
04. března

Vyžaduje to velikou dávku představivosti a fantazie, kterou asi nemám tak vyvinutou jako autor. Proto nejspíš nemohu na sto procent docenit všechny popisy vesmíru a techniky.
Jinak ale nemám příliš co vytknout, snad jen rozvleklé technické popisy, které mě trochu nudily a musela jsem se přemáhat, abych se přes ně dostala.

veroen
05.10.2017

2001: Vesmírná odyssea:
byla jsem nadšená, překvapilo mě, že autor v šedesátých letech měl tak ohromnou přestavivost, že i dnes po tolika letech to zní věrohodně. Už první stránky mě vtáhly do děje a užívala jsem si v podstatě každou stránku.

Rajské fontány
tato kniha, mě už tolik nenadchla, proto dávám celkové hodnocení za 4. První část je hodně technická a docela i nudná, musela jsem se donutit abych ji dočetla.

Albertos
03.10.2017

Kvalitní, ale poměrně náročná kniha. Musíte se k tomu pročíst časem. Aspon pro začínající čtenáře bude určitě těžká, náročná a možná místy nudná. Ale určitě to patří mezi knihy, které by si měl každý, koho zajímá aspoň okrajově sci-fi, jednou za život přečíst.....a proložit filmem.

Franc
20.07.2017

Jedinečná kniha, která zaslouží to nejvyšší absolutorium. Ryzí sci-fi, které oprávněně patří klenotům tohoto žánru. Ubíhající léta a technický pokrok jí stále neubral na její jedinečnosti.

2001: Vesmírná odysea v sobě snoubí všechny přednosti tohoto žánru – vesmírné dálavy, poznatky o vesmíru a jeho fungování, otázku existence dalšího života ve vesmíru, život na palubě kosmické lodi, To vše zabaleno a padáno srozumitelně a hlavně neskutečně napínavě.

Rajské zahrady pro mě představovali velké překvapení. Námět knihy, který jsem v mnoha ohledech považoval za literárně neatraktvní, se ukázal naprosto lichý. Autor opět prokázal svou genialitu a něco na první pohled tak „prostého“, jako je stavba kosmického výtahu, dokázal přetavit ve skvělé čtení, při kterém držíte autorovi všechny palce při jeho cestě za vytyčeným cílem.

O knize by se toho dalo napsat mnoho a mnoho, ale já myslím, že stačí ve tři slova: Přečtěte si ji.

Romanka89
27.04.2017

2001: Vesmírná odysea: *****
Ač to není můj žánr, kdysi jsem viděla film, protože mám ráda režiséra Kubricka, a konečně jsem se dostala i ke knižní předloze a je to paráda, chystám se na další díly.

Rajské fontány: ***
Původně jsem tohle ani číst neplánovala, ale dílo bylo součástí společného vydání 2001: Vesmírná odysea, a tak jsem se do něj též pustila. Oproti odysee mě uplně nechytlo, moc technických popisů (s čímž se u tohoto žánru asi počítá, ale v odysee mi to tak nevadilo). Každopádně myšlenka vesmírného výtahu je zajímavá.

StriderCZ
05.08.2016

Vesmírná odysea bezesporu patří mezi nejlepší sci-fi všech dob. Rozepisovat podrobnosti je zhola zbytečné, osobně jsem si nejvíce užil závěrečnou pasáž. S velkou úctou se skláním před géniem A.C. Clarkem.

GreenMagritte
29.05.2016

Klasické dílo sci-fi literatury, které ani po mnoha letech neztrácí nic na své genialitě. 2001: Vesmírná odysea jsem poprvé viděla ve filmové verzi a byla jsem unešená jak příběhem, tak vizualitou. Kniha od světoznámého autora vědeckofantastické literatury mne zajímala, ale nečekala jsem od ní tak sugestivní zážitek jako z filmu. Musím však přiznat, že pociťuji tato díla jako rovnocenná co do významu i obsahu. 2001: Vesmírná odysea pro mne nepředstavuje jenom zdařilé sci-fi, ale mimořádně vizionářský příběh, který strhuje svým inteligentním námětem a umožňuje zamyšlení nad základními otázkami jako je původ lidského rodu, možnost navázání kontaktu s mimozemskými civilizacemi a naše technické dovednosti, jak tento kontakt navázat.

woodward
19.08.2015

Scifi je to dobrá, ale moje nejoblíbenější Clarkovy romány to nejsou. První díl Vesmírné odysseje je prostě film - i když román vznikal současně s ním. Ale je to příběh vymýšlený pro kameru, ne po čtenářovo vnitřní oko, a opravdu největší zážitek ten příběh přináší tomu, kdo ho má možnost vidět na nějakém obřím plátně. Rajské fontány jsou docela prima čtení, ale (pozor spoiler) nějak mi nesedí jak autor dlouho dopředu anoncuje smrt svého hrdiny (konec spoileru). Jak říkám je to dobrá scifi, ale tentokrát jen za čtyři hvězdy

Bublinka78
10.05.2014

Výborné, vizionářské. Jules Verne 20. století.

ripo
15.02.2014

Ešte aj teraz stále slintám nad Kubrickovým obrazom a Clarkovou témou .... mňamky

namoki
26.12.2013

Myslim, ze zatim nejlepsi, co jsem od autora cetla. A potom to vylepsil jeste Kubrickuv film :-) Doporucuji oboji

Pend
22.09.2013

Jedna z knih, jejíž obsah jsem znal dříve z filmu. Přesto splnila má očekávání. Proti filmu je daleko otevřenější a spekulativnější, zatímco film (zejména v závěru) více vysvětluje. Klasika moderní scifi literatury spolu se Setkání s Rámou.

JiříŠkorpík
26.08.2013

Rajské fontány je pro mě nejlepší Clárkův román o systematickém celoplanetárním úsilí lidstva s prokreslením charakterových vlastností hlavního hrdiny. Navíc v kombinaci s vydáním románu 2001: Vesmírná odysea se jedná o skvělou knihu.

Josetto
08.07.2013

Z Clarkeových kníh pre mňa to najlepšie, čo som kedy čítal. Vynikajúco tam vložil príbeh o Kálidásovi, opísal život hlavného hrdinu Morgana a ešte do toho vložil aj svoju obľúbenú mimozemskú inteligenciu, a pritom tam stále zachoval na tú dobu dostatok vedeckých faktov. Proste super.

kurcatovium
05.04.2013

Že je 2001: Vesmírná odyssea sci-fi klasikou, to asi netřeba vůbec zmiňovat. O to více jsem byl překvapen, že Rajské fontány jí zdatně sekundují a rozhodně z nich nemám pocit, že jde jen o stafáž k natažení počtu stran. Přestože jsou obě knihy zcela odlišné, obě jsou velmi dobré a hlavně čtivé.