2001: Vesmírná odysea

2001: Vesmírná odysea https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1760/vesmirna-odysea-1760.jpg 4 1325 175

Vesmírná odysea série

Na samém prahu jednadvacátého století vzlétá ze Země raketa a vydává se s velkolepým posláním na pouť k Saturnu. Ani jeden z obou pilotů však nemá ponětí o pravém cíli cesty. Převratné tajemství střeží tři vědci, uspaní v umělém hibernačním spánku, a šestý člen posádky - nejdokonalejší počítač třetí generace, který současně svým způsobem představuje i nejdokonalejšího člena expedice. Cesta čarokrásným vesmírem se náhle mění v napínavé drama...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet , Knižní klub

2001: A Space Odyssey , 1968

ondrej6240
14.12.2017 5 z 5

Klasika Sci-fi žánru. Co víc dodat. Skvěle doplňuje a leccos vysvětluje stejnojmennému filmu Stanley Kubricka.

B4LU
13.12.2017 5 z 5

Čisté sci-fi s velkým důrazem na první slovo zahrnuté v této zkratce, které ukazuje, že tento žánr se hravě objede i bez laserových děl. Kromě jistého objevitelského nadšení při čtení této knihy (Je to plné hvězd!) obsahuje i pěknou porci napětí (zvláště pak pasáž přibližně mezi Jupiterem a Saturnem) a zamyšlení na závěr, které ve výsledku člověka prakticky nutí si jít vyzvednout 2010.

Kniha ani po letech neztrácí své kouzlo. Pravda, trochu zestárla, ale vtipné je, že ani ne tolik technologicky jako spíš společensky - kdyby lidstvo skutečně vyrazilo do vesmíru, jak si pan Clarke představoval, nemám problém uvěřit, že by to vypadalo takto. A čtení o této alternativě je prostě parádní.

Yaromil
19.11.2017 5 z 5

Sám tomu dobře nerozumím, jak jsem mohl takovou dobu knihu přehlížet. Nadčasová kniha a právem klasika žánru sci-fi, u které se mi moc nechce věřit, že byla napsána téměř před 50 lety. Brilantní záležitost.

Inozuka
19.11.2017 4 z 5

Čteno podruhé a opět spokojenost. Promyšlené a svým způsobem geniální. Ostatně A.C. Clark - spisovatel, vědec a fantasta, vynálezce telekomunikační družice (jak zněl kdysi úvod jeho televizního pořadu) - není žádné ořezávátko. Bohužel z literárního pohledu trochu utahané. Některé popisné pasáže mi připadaly, jako bych snad já sám putoval vesmírem bez možnosti hibernace. Na druhou stranu oproti filmu mnohem jednoznačnější závěr.

renefer
03.11.2017 4 z 5

Není tak úžasná jako rámanská série, ale i tak je dost dobrá. Úžasná myšlenka, čím vyspělejší civilizace tím méně potřebuje fyzické tělo, takže ty nejvyspělejší civilizace jsou už jen pouhou energií. Takže možná: "oni jsou tady už dlouho" milý Muldere :-)

sashator
11.10.2017 3 z 5

První polovina byla dobrá, druhá už taková utahaná, samé popisy...zkrátka čekala jsem víc

Veggi
26.09.2017 4 z 5

Čteno několikrát, hodnoceno poprvé : ) Pan Clark nám podává sci-fi ve své krásné a čisté podobě. Není to klasická vesmírná "vyvražďovačka" jak bývá u sci-fi běžným námětem. Každopádně dávám 4 hvězdy za to, že ženy jsou zde pouze "pěkným doplňkem" v podobě asistentek a stevardek : ) Oč příjemnější je počteníčko dalších knih v sérii, kde už mají ženy i vyšší funkce : )

Petroff
30.08.2017 5 z 5

To je, panečku, mňamka. Hard sci-fi od jednoho z nejpovolanějších. Byly doby, kdy jsem měl raději Rámanskou ságu, teď je mám s Oddyseami nastejno.

tereza5767
21.08.2017 4 z 5

Zajímavá kniha, kterou bych doporučila každému, koho zajímá s-f propletené fakty. Kniha je mnohem lepší než film.

ALadin1905
03.08.2017 5 z 5

Dokonalý film, dokonalá kniha :)
Otec-zakladatel moderního sci-fi a klasik tohoto žánru již od prvních řádků prokazuje, že jeho nezpochybnitelná erudice a vědecká kvalifikovanost v kombinaci s jeho neskutečnou fantazií, imaginací a bezesporu i určitým vizionářstvím jsou zárukou té nejvyšší kvality pro všechny nadšence do otázek vesmíru a tajemství inteligence v něm ...

amaenium
08.07.2017 5 z 5

Skvěle propracované sci-fi. Líbila se mi hlavní myšlenka, že jsme už od našeho dávného příbuzného pozorováni a vyhodnocováni až po náš (naprostý?) konec. Pasáže z Discovery byly skvěle popsané, ta atmosféra letu vesmírem a celkové naše místo v tomto vesmíru. Jsem naprosto spokojena.

Mistr119
07.07.2017 4 z 5

Když knihu čte člověk ve 3. miléniu, některé věci se zdají být trošku úsměvné, ale jinak klobouk dolů před Clarkem, co všechno odhadl a že jsou Jeho vize budoucnosti podložené na reálných základech. :)

Katranis
03.07.2017 5 z 5

Průlom do vesmíru. Film ještě lepší.

Voynix
11.05.2017 5 z 5

Vynikající román od vynikajícího autora. Je úžasné, jak velký a perfektně promyšlený příběh, dokázal Pan Clarke dostat do tak tenké knihy. Klobouk dolu před timto velikánem.
Film znám uz od klukovských let, ale knize jsem se vyhybal. Jaká chyba...

Rozhodně doporučuji všem fanouškům scifi. Ačkoliv je kniha staršího data, rozhodně není zastaralá.

A v knihovničce už na mě čeká zbytek serie...

Zergun
02.05.2017 5 z 5

Šel jsem do toho tak trochu s tím, že nezáživně přelouskám sci-fi klasiku, abych měl nějaký přehled. Jak moc jsem se mýlil! Tahle kniha mě vzala na dosud nepoznaný výlet do vesmíru a já si ho neskutečně užil. Clarke je génius a vůbec neváhám sáhnout po jeho další tvorbě. Mě to prostě sedlo.

hamstergraf
27.04.2017

Četl jsem před mnoha a mnoha lety, a tehdy mi kniha přišla zdlouhavá, rozvláčná. Ale zkusím znovu, bude to zajímavé srovnání.

Romanka89
21.04.2017 5 z 5

Ač to není můj žánr, kdysi jsem viděla film, protože mám ráda režiséra Kubricka, a konečně jsem se dostala i ke knižní předloze a je to paráda, chystám se na další díly.

Sási
21.04.2017 5 z 5

Nadčasová klasika všech klasik tohoto žánru! Některé deskriptivní pasáže z první půle knihy mi přišly sice trochu zdlouhavé, ale před padesáti lety (ano, je tomu již téměř 50 let, co je kniha na světě), by mě doslova posadily na prdel. První vesmírná odysea ztělesňuje všechno, co mám u science fiction tak rád. K závěrečné kapitole jsem si navíc pustil znělku (kterou zná snad opravdu každý) z filmové adaptace, což "umocnilo" můj zážitek natolik, že dávám nejvyšší možné hodnocení. Mimochodem, poslední vydání knihy, je opravdu nádherné!

Hellrampage
21.01.2017 4 z 5

Artúr Klárk je maník! A ešte k tomu jasnovidecký vizionár, ktorý síce predbehol dobu, no ktorý dnešný autor sci-fi nie je nadčasový? Možno za pár rokov borci v laboratóriach predčia Einsteina a my budeme čoskoro cestovať nadsvetelnou rýchosťou... alebo v čase. 2001 Vesmírna Odysea zachytáva let na Mesiac a následne k Jupiteru a Saturnu. Prvá časť knihy s opoľuďmi bola dokonalá, ďalšia s nálezom už spomínaného MAT-1 nudná, no keď začali podnikať cestu do hĺbky slnečnej sústavy, vtedy začal Clark vyťahovať karty. A že tam mal aj pár pekných es. Strach alebo beznádej dokáže Clark opísať na jednotku, je to pán spisovateľ, svoje remeslo ovláda profesionálne, no knižka má pár hluchších miest, kedy začne vysvetľovať nudné veci, ktoré ma nejako nezaujímali. No naopak, niekedy dokáže prinútiť čitateľa poriadne zamyslieť, pretože po prečítaní a hlavne pri čítaní Epilogu som mal v hlave množstvo vecí na prediskutovanie v duchu. V roku vydania to musela byť pecka, musela prevrátiť myslenie ako Fauxbourdón vo viachlasnej hudbe.

versusKnihy
08.01.2017

Geniální dílo, pasáže, při kterých Clarke popisuje naši sluneční soustavu a život na lodi Discovery, jsou nádherné. Ovšem nejlepší část je posledních 50 stránek, která knihu staví do kategorie legendárních. Kubrickův film je stejně kvalitní. O knize jsem se trochu více rozepsal zde: www.mojeknizky.estranky.cz