Vesmír, Země, člověk a my děti

Vesmír, Země, člověk a my děti https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204484/mid_vesmir-zeme-clovek-a-my-deti-mFz-204484.jpg 5 16 7

Autoři shromáždili v publikaci řadu nejrůznějších informací a poznatků ze všech oborů lidského vědění a činnosti a doplnili ji pestrým výběrem obrázků, fotografií, reprodukcí, tabulek a přehledů. Vytvořili tak encyklopedickou pomůcku, umožňující mladým čtenářům první seznámení a orientaci ve složitém světě poznání a po znávání.... celý text

jadran
09.05.2023 5 z 5

Tato encyklopedie je natolik famózní, že jsem ji jako pomůcku mohl leckdy i použít na gymnáziu v druhé půlce sedmdesátých let. Ta kniha nijak nezestárla a obsahovostí se jí nevyrovnají ony po roce 1989 vydávané mnohem tlustší a nebo monhasvazkové encyklopedie. Třeba tu z nakladatelství Larousse, kterou jsem postupně kupoval synovci a při podrobnějším prostudování jsem s překvapením a vzrůstající nevolí vnímal stále víc a víc falešné frankocentrické vidění světa, které mně připomnělo podobný - ruský - přístup. Ale tahle encyklopedie je nejen obsáhlá, perfektně graficky upravená a plná množství informací v přesně takovém rozsahu, jaký je odpovídající pro -náctileté (a třeba i starší), ale hlavně objektivní a tady už zcela prostá jakýchkoliv tendenčností. Když porovnám Říhovu encyklopedii pro malé děti, slovník vydaný ČSAV a tohle dílo, musím před pány Kocourkem a Rathouským hluboce smeknout i přes půvab té Říhovy (taky je pro podstatně mladší čtenáře). Kdo má znalosti zhruba v rozsahu této knihy, může se o něm říct, že má široký rozhled. A to by měl mít každý, kdo se pokládá za vzdělaného člověka...

los
07.05.2022 5 z 5

pamatuju, jak jsem ji ve třetí třídě přečetl a nabyl dojmu, že víc vědění už na světě být nemůže

heavy66
21.09.2021 5 z 5

Nedosažitelná encyklopedie! Strašně jsem po ní toužil v dětství, ale sehnat se prostě nedala! Jen jsem si v ní mohl občas listovat u šťastnějšího kamaráda. Matně si vzpomínám, že byla úžasná!

renefer
11.07.2020 5 z 5

Knížka mého mladí, vzpomínám, jak mě strašně moc bavilo prohlížet si její obrázky, dokud jsem neuměla číst. Dodnes mám v paměti srovnání velikosti člověka a dinosaura.

babicka_amalka
16.02.2017 5 z 5

skvělá encyklopedie, i dnes použitelná;
v současnosti je internet, spousta knih, encyklopedií a zdrojů informací; v té době toho ale moc nebylo a pro nás to byl přímo zázrak; pamatuji se, že jsem si ji objednala ve škole v rámci Klubu mladých čtenářů (jako mnoho dalších) a pak netrpělivě čekala, až vyjde; a když jsem si pak ten poklad přinesla domů..... mimochodem, je to pěkná "bichle";

encyklopedie
14.02.2017 5 z 5

...tohle byla moje první encyklopedie. Nádhera. Už jsem měl sice 15 roků, ale ležel jsem v ní určitě celý rok......tohle byla určitě nejlepší "Kocourkovina"

Peršanka
16.12.2016 5 z 5

Tahle knížka mi kdysi dala víc než školní výuka. Skvělý počin!

vesmír encyklopedie pro děti věda pro děti

Vítězslav Kocourek
česká, 1920 - 1995