Vesmír jako na dlani

Cesta prostorem, časem a ještě dál. Christopher Galfard si předsevzal představit laickému čtenáři současné fyzikální vědomosti, týkající se jak mikrosvěta, tak vesmíru, jehož jsme součástí. Využil lidské představivosti, která je každému dána, a popisuje a vykládá složité fyzikální pojmy a mechanismy pomocí obrazů a vizuálních představ. Přenáší čtenáře na počátek vesmíru i do nitra atomu, bere je na cestu rychlostí světla, spouští se s nimi do černých děr – a čtenář se přitom ani nemusí zvednout z křesla. Jeho text je nabitý informacemi, a přitom čtivý, věnovaný komplikovaným otázkám moderní vědy, a přitom plně přístupný i laikům....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310184/big_vesmir-jako-na-dlani-g8N-310184.jpg 4.525
Vesmír, Přírodní vědy

Vydáno: , Argo, Dokořán

The Universe in Your Hand

Kniha Vesmír jako na dlani

los
22.02.2020

doporučil bych pro starší děti, výklad je psán kontaktovou formou se čtenářem a výrazně beletrizován, což mi čtenářsky nesedí ani u populárně naučné literatury

witiko
19.02.2020

Jako kluk jsem někdy míval zvláštní kosmické sny, ve kterých jsem nad sebou viděl kroužit celý vesmír. Ten mystický zážitek mě ochromoval a zároveň do sebe vtahoval a naplňoval úžasem. Tato skvělá kniha mi tyto dětské sny připomněla. Autor je empatický a entuziastický průvodce, který vás doslova bere za ruku a vede vás až k hranicím představivosti, v závěru až za její pomezí. Je to kniha psaná nejen hlavou, ale i srdcem. Je to oslava lidského ducha nejen na úrovni intelektu, ale také fantazie. Vlastně tak trochu i báseň o vesmíru. Pokud se na ni chystáte, doporučuji přečíst co nejdřív, protože bude nevyhnutelně rychle stárnout. Ale už teď zcela zásadně promění váš pohled na realitu. Jsem nadšený a poděkováním v závěru až dojatý...

KatkaV
30.04.2019

Výborná kniha pro laiky, přiblíží nejen vesmír a jeho krásy úplně každému.

Pawlisman
17.03.2019

Ale jo. Zacatek skvely. Pak uz na me prilisnr komplikovanosti a mozna slo zjednodusit? Pripadne se jeste vice zabyvat obrovskymi velikostmi a prirovnani ve vesmiru, ktere jsem predevsim vyhledaval. Ale i tak palec nahoru. Vice takovych knih.

Jizi
02.10.2018

Netuším, jak kniha působí na někoho, kdo o dané problematice ví víc než jen málo, ale pro mě to bylo, jako kdyby mě Galfard vzal za ruku a provedl mě do země za zrcadlem... a pak do další... a další.
Můj mozek se (želbohu pro mě) mnohým informacím vzpíral a já si připadala jako debil, jak se gluony a kvarky a struny odrážely od jeho stěn, lítaly tam jako dětičky v nafukovacím hradu a úplně jako ony zase vypadávaly ven, ale věřím, že kdybych knihu četla ještě jednou a pak ještě jednou, má potenciál vštípit základní poznání i takovému humanistickému pařezu, jako jsem já. A já bych si to všechno konečně zapamatovala na dýl, než jen do další kapitoly.
Přesto se i tak autorovi podařilo něco mi do hlavy - naprosto nenásilně! - vměstnat a já jsem za to nesmírně vděčná.
Kniha je čtivá, velmi dobře přeložená (rozhodně po jazykové stránce, případné chyby - pokud by tam nějaké mohly být - v terminologii neposoudím) a pro každého zájemce o fyziku, jenž ji ne a ne pochopit už na gymnaziální úrovni, ideální. (Plus je na konci překrásné věnování.)

JonasII
24.02.2018

Zajímavá a čtivě napsaná knížka.

Tereszka
02.06.2017

Pokud vás zajímají základní principy Vesmíru a neoplýváte značnou znalostí vzorců a odborných názvů, je tohle určitě ta správná volba. Velice pro laicky a názorně napsáno.

JohnJohn
27.01.2017

Já se nemohu úplně ztotožnit s nadšenými komentáři:
Kniha je určitě psána velmi poutavě, avšak s přílišnou snahou a zjednodušování a poněkud "laciné" myšlenkové "experimenty". Je sice hezké, že v knize je jen jedna rovnice (E=mc2), ale není to (Antone Pavloviči) málo? :)
Obávám se, že mnoho z toho, co autor prezentuje jako "fakt" je ve skutečnosti jen domněnka ... a tento filosofický rozměr knize chybí!