Verdi: román opery

Pražský rodák, současník a přítel Kafkův, německý spisovatel a dramatik Franz Werfel, jehož celé dílo má intimní vztah k hudbě, byl v době svého pobytu v Benátkách okouzlen a vzrušen městem, které bylo kdysi kolébkou a tvůrčí dílnou světové hudby. Byl zaujat tím, že zde mohl z útržkovitých zpráv i vlastních zážitků získat podněty pro zamýšlený román o vztahu dvou velkých osobností hudebního života - Wagnera a Verdiho, kteří se nikdy nesetkali. Werfelův román opery vykreslil v pohnutých životopisných zkratkách postavu Verdiho, přiblížil ušlechtilou a skromnou tvář tohoto stárnoucího "milence života", který je naplněn hudbou a upřímnými pochybnostmi o správnosti tvůrčí cesty. Werfel vyšel z prostředí vášnivého kultu hudby Wagnerovy; tím cennější je jeho dílo, které nachází v otázce Verdi - Wagner ztělesnění dvou protichůdných, nicméně stejně významných tvůrčích směrů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130035/verdi-roman-opery-130035.jpg 4.423
Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry

Vydáno: , Odeon

Verdi, Roman der Oper, 1924

Kniha Verdi: román opery

InaPražáková
29.04.2020

Chyba bude ve mně, asi si s Werfelem nerozumím. Skoro do poloviny mi byly postavy vlastně lhostejné. Vedlejší postavy se objevily a zmizely bez výraznější pointy, k tomu mě mírně rozčilovalo, jak jednoznačně kladný, až dokonalý, je literární Verdi - nemám nic proti charakterním hrdinům, ale už od jeho prvního vstupu na scénu a líčení jeho fyzické krásy to bylo o chlup víc, než čemu dokážu uvěřit. Nakonec jsem se včetla a ano, jsou tam krásné myšlenky a situace, Maestrův vnitřní boj je uchvacující bez ohledu na hudební znalosti, i ty dramatické zvraty jsem si prožila. Závěru škodí, že se všechno muselo splést tak, aby se o benátské návštěvě nemohl dozvědět žádný z Verdiho životopisců, ale budiž, jinak to asi nešlo. V součtu spíš ano, než ne, ale velký dojem ve mně nezůstal.

Kuža007
15.02.2019

Napínavá životopisná kniha o největším italském operním skladateli všech dob - G. Verdi. Autor krásně popsal rozpor mezi Verdim a Wagnerem a Verdim samotným. Úžasný román o opeře a jejich skladatelích.

Hanka_Bohmova
12.07.2014

Krásná kniha! Přiznám se, během čtení jsem musela odběhnout na Wiki k životopisu Maestra, prostě jsem potřebovala vědět, kam se to vyvine :o)

Každá Werfelova "životopisná" kniha mě nadchne pro své téma. Zamilovala jsem si Bernardettu, získala jsem nové impulsy ke čtení prorockých knih Bible... a nyní zřejmě začnu poslouchat operu :o))

Petkon
16.07.2011

Vynikající román, řešící vzájemný vztah v rovině osobní i tvůrčí mezi dvěma geniálnimi skladateli - G.Verdim a R.Wagnerem.
Knihu jsem četl před mnoha lety, ale i po té době na ni vzpomínám jako na báječný čtenářský zážitek. Rád se k ní opět někdy vrátím. K četbě doporučuji hudbu obou hlavních protagonistů.