Venus im Pelz / Venuše v kožichu

(Vydání ve formě dvojjazyčného čtení). Právě na základě tohoto klasického díla světové literatury vznikl na konci 19. století pojem masochismus. Autor v knize líčí příběh Severina, pro něhož vrchol štěstí představuje úplné podrobení se své vyvolené Wandě a touha stát se jejím otrokem. Ta proto přejímá dominantní roli a ke svému překvapení v ní nachází uspokojení. Jejich vztah se stává čím dál vypjatějším a brzy začíná být jasné, že spěje ke katastrofálnímu konci... Základním kamenem knihy rozhodně nejsou explicitní erotické scény – autor se soustředí na psychologii svých postav, otevírá čtenáři dveře do jejich světa a umožňuje mu porozumět jejich pohnutkám. Toto vydání je obsahem i rozsahem nezměněné vydání z roku 1991 (Agentura Tip Š) a 2009 (Volvox Globator, s předmluvou PhDr. Lenky Blažejové), které z německého originálu pořídila Gabriela Veselá. Originální text může posloužit ke studiu němčiny i pro porovnání jako doklad úplnosti tohoto zatím jediného tiskem vydaného českého překladu původního textu. Překlad je formou zrcadlového textu - na levé stránce originál, napravo překlad. Sacher-Masochova novela plyne ve zvláštním, trochu scénickém duchu, jednotlivá vydání se mírně liší pouze formální úpravou, oddělením navazujících obrazů do samostatných bloků textu, což může být pro čtenáře zvláště na začátku četby mírně matoucí. Další vydání by si v tomto směru zasloužila skutečně pečlivou revizi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/279072/venuse-v-kozichu-venus-im-pelz-dvoj-sPh-279072.png 42
Literatura světová, Romány, Erotika
Vydáno, Garamond

Venus im Pelz, 1858

Kniha Venus im Pelz / Venuše v kožichu

tovlasek
30.01.2017

Kniha se mi velmi líbila i přes dobu svého stáří, byla esteticky napsána naprosto brilantně. Velmi mne zaujalo mnoho myšlenek, kterých se v díle dá najít, které se týkají nejenom vztahu muže a ženy, ale dají se aplikovat na širší politická témata. Pan Severin se dle mého názoru někdy choval vyloženě nesympaticky a nelogicky, přesto byl příjemnou až zoufalou postavou. Vládkyně Wanda byla naprosto brilantně napsaná a stala se jednou z mých nejoblíbenějších knižních protagonistek, sen takovou ženu mít, či se jí poddat je až přespříliš lákavý.
Jako nevýhody bych však uvedl, že jsem knihu očekával lehce explicitnější, což mě poměrně v závěru zklamalo, vzhledem prakticky k žádné sexuální scéně.
Přesto je kniha velmi kvalitní a jsem rád, že jsem se k ní dostal.