Venkovy: anamnéza, diagnóza, terapie

Venkovy: anamnéza, diagnóza, terapie https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183991/venkovy-anamneza-diagnoza-terapie-183991.gif 5 5 1

Autor textu vysvětluje svůj záměr v podnázvu knihy: anamnéza, diagnóza, terapie, což rozvádí v úvodní části. V ní charakterizuje venkov ze sociologického hlediska - jeho funkce, zvláštnosti, rozdíly mezi městem a venkovem atd. Snaží se hledat cestu zpátky, aby byl venkov opět svébytným společenstvím, které je otevřené (ale nepodbízí se) i vlivům zvenčí - turistickému ruchu, rekreantům i tzv. chalupářům a chatařům. Svou analýzu provádí ve třech regionech - na severu Čech v oblasti Českokamenicka, na jihu v okolí Soběslavi (známá soběslavská blata) a jako spojovací článek mezi nimi zařadil nově vzniklý mikroregion na Benešovsku, Chopos, nazvaný podle zakládajících obcí Chotýšan a Postupic. Analýzu změn a stanovení diagnózy současného stavu dokumentuje i mnoha fotografiemi (fotografem je autorův syn). Na závěr knihy pak rozebírá sociální formy přiměřené našemu venkovu; autorova teorie směřuje k obnově, ne k rozvoji... celý text

MOu598
10.06.2020 4 z 5

Zajímavě udělaná knížka na zajímavé téma. Líbily se mi u témat odkazy (a pak citace) na další literaturu. Množství barevných fotografií, převládají kritické.
Mám ráda venkov a nelíbí se mi často drastické stavební zásahy - vím, že lidé chtějí bydlet modeně, ale zde by měli pomoci právě architekti, vnímající celkový ráz obce a krajiny.

venkov

Bohuslav Blažek
česká, 1942 - 2004
1990  63%Čím drží svět pohromadě
1985  80%Krása a bolest
1995  70%Tváří v tvář obrazovce
1988  80%Světy postižených
2004  96%Venkovy: anamnéza, diagnóza, terapie

Kniha Venkovy: anamnéza, diagnóza, terapie je v