Selský baroko

Selský baroko https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181745/bmid_selsky-baroko-sdB-181745.jpg 4 1471 342

V beletrii posledních let se najde jen málo knih, které by se zabývaly naší nedávnou minulostí, tím méně obdobím kolektivizace vesnice v 50. letech. V novele Selský baroko se o takovou historickou reflexi pokouší Jiří Hájíček (1967), autor patřící ke generaci, která vyrůstala až dlouho po tomto temném období selských procesů. Příběh začíná zdánlivě nenápadně jednoho horkého léta v zámeckém parku v Třeboni. Pavel Straňanský je genealog, který sestavuje v archivech rodokmeny, většinou pro zámožné emigranty hledající ve staré vlasti své kořeny. Jedna neobvyklá zakázka jej však přivádí do historie poměrně nedávné, a před Pavlem náhle vyvstává příběh vesnické krásky Rozálie Zandlové a sedláků z obce Tomašice. Osamělý hledač putuje po jihočeském venkově, aby ze zápisů starých kronik a výpovědí pamětníků postupně rekonstruoval příběh udání, které v 50. letech přivedlo několik sedláků do vězení. Vše se však stále více zamotává a Pavel zjišťuje, že jeho téměř detektivní pátrání, které jej přivádí až do žhavé současnosti, namísto jasných odpovědí vyvolává jen další otázky. A ty zůstávají vlastně stále stejné, ať se jedná o příběh starý padesát let, nebo několik týdnů. Jak by měl člověk zacházet s vinou, pomstou, odpuštěním? Jakou moc má nad námi minulost?... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

Pišingr
13.01.2023 4 z 5

Poslouchala jsem jako čtení na pokračování v rozhlase. Konečně! první kniha od Hájíčka. Byla jsem vlastně překvapená, o čem ta kniha byla, takový "archivní" příběh jsem nečekala. Byla pro mě motivací poslechnout si víc pořadů o genealogii a o pátrání po předcích.

Beltrix
10.12.2022 5 z 5

Téma knihy, o kterém jsem věděla jen málo, mě opravdu zaujalo, stejně jako příběh hlavních hrdinů z moderní doby. Malé příběhy velkých dějin, to Hájíček umí.

Hledam94
22.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Posloucháno jako četba na pokračování na ČRo, stejně jako jiným i mě projev herce příliš nevyhovoval. Jinak výborné a nezvyklé téma - kolektivizace venkova + i současnost venkova, periferie atd. - viz hlavní hrdina a jeho blízcí. Mrzí mě jen, že v díle (ale i v jiných vzniklých po roce 1990) nevystupují žádní kladní funkcionáři či příznivci režimu - to nežili? Ale je to volba autora a jako čtenář / posluchač ji musím resptektovat.

ivousekk
13.11.2022 4 z 5

Odposlouchano jako cetba na pokracovani. Velice zajimavy vhled do doby minule a hodne drsne. A ze i minulost ma porad silu zasahnout do soucasnosti. Jen volba herce, co knihu nactl, mi neprisla uplne stastna. Projev takovy nemastny, neslany.

ZuzanaK.
10.11.2022 5 z 5

Silné!
Rozvedu-li to více, lidsky upřímné, hluboké, bolestné, ... stejně jako jakákoli pravda, která nemusí být vždy jedna. Skvěle vystižené charaktery, protože nikoli černobílé, se všemi touhami, mladickou hloupostí i touhou po spravedlnosti, která ale může pro každého být, stejně jako pravda, různá.
Slyšeno na ČRo.

Mrejča
08.11.2022 3 z 5

Téma mě osobně blízké a snad právě proto nijak překvapivé. Že jsou lidi svině pořád, to taky nepřekvapí.
audiokniha na ČRo.

Chesterton
06.11.2022 5 z 5

[Četba ČRo]
Za mě stejně příjemné překvapení jako Rybí krev.
Na první dobrou působí styl vyprávění kostrbatě, ale pak se všechno začne skládat. Někdy je fajn nedostat všechno hned. Vesnické vztahy, souvislosti a nelady, jak je mnozí známe a jejich kořeny, co musíme odkrývat pro odpuštění a lepší budoucnost.
Líbí se mi Hájíčkův smysl pro poetiku i talent zdůraznit (jak píše pěkně charlizee), že dějiny jsou přímo závislé na tom, kdo je vypráví!

"Nedonutili mě nenávidět."

Ondřej Volejník stvořil pro rozhlas děj se skvělou atmosférou.
6/6

Borek9
03.11.2022 2 z 5

Nějak jsem se nemohl popasovat s hlavním "hrdinou"...A to jsem pracoval v Českých Budějovicích a okolí se mi moc líbí...Lidi jsou pořád stejní, poměr tahounů, neutrálů , brzdičů a vyloženě sviní je odjakživa v podstatě shodný. Tak co my s tím?

LenkaKa
02.11.2022 5 z 5

Skvělá kniha, strašně zajímavý námět. Bydlím v Sudetech a četla jsem spoustu knih na téma Mnichov, odsun apod. Téma "kulaků" a vztahů na vesnici není pro mě úplně nové, ale každopádně se víc dozvídám z téhle knihy. Samozřejmě nic není černobílé....

Vikomtka
17.10.2022 4 z 5

Románové pojednání o odpuštění a pomstě. Na můj vkus sice trochu lopotně zpracované, ale co chybělo formě, to vynahradil obsah.

VladkaBU
13.10.2022 4 z 5

... podle názvu jsem čekala asi něco jiného, ale nakonec mě začal příběh zajímat. Co chalupa, to jiný osud, postavy se mísily. Nakonec to bylo docela zajímavé čtení.

Monika1717
07.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha se mi líbila tak, jako všechny od tohoto spisovatele. Hlavní hrdina mi byl sympatický, jen nechápu, jak a proč se lidé jako on nechají srazit na samé dno. Vztahy s bratrem - sedlákem, který se bojí, že mu tu jeho dřinu studovaný bratr, který nemá nic, ukradne. Daniela mi byla nesympatická / srazila jsem za ni hvězdičku / a od samého začátku jsem si o ní myslela, že to bude pěkná zmije. Za přečtení to rozhodně ale stojí.

0450
18.09.2022 3 z 5

Čekala jsem to lepší, zajímavý a nečekaný konec

monushka
04.09.2022 3 z 5

Mé seznámení s autorem. Od knihy jsem očekávala více, ale zase až tak špatné to nebylo. Co mi tedy vadilo, bylo hodně jmen, která byla v historické části příběhu uvedena, v těch jsem se ztrácela. Na autora ale nezanevřu a v budoucnu si přečtu nějakou jeho další knihu.

Zelený.úval
13.08.2022 4 z 5

Od knihy jsem čekala trochu něco jiného, takže jsem byla nejdřív trochu zklamaná a začátek se mi tak trochu vlekl. Závěr se ale povedl a nakonec celé rozuzlení bylo zajímavé. Cením ten různý názor na věc Daniely a Pavla. Jen mě to utvrdilo v tom, že se dá těžko koukat na tehdejší dobu optikou té dnešní.

jiri77
13.08.2022 3 z 5

Moje první setkání s autorem a nebylo to nejhorší. Je pravda ,že jsem čekal trochu něco jiného, ale nakonec jsem se s tím nějak popral. Námět dobrý ,ale zpracování mě nějak nesedlo. Ještě se určitě kouknu po dalších knihách autora.

oladnb
09.08.2022 4 z 5

Knihu jsem si dala na seznam k přečtení dle poměrně vysokého počtu v přečtených od jiných lidí, ale tím jsem si myslela, že to skončí, jelikož bych po ní explicitně nepátrala. Jak to tak ale bývá, narazila jsem na ni náhodou v knihovně a řekla jsem si, proč ne. Hned ten den jsem ji začala číst a přečetla ji na své poměry poměrně brzy a to tak, že jsem se na ni vskutku těšila, protože měla atmosféru. Nevím proč, ale měla. Většina děje se odehrával v horkém létě, stejně jako je nyní, vesnice, trocha touhy po pohlazení... Trochu mě mrzelo, že první vyvrcholení lásky mezi Danielou a Pavlem nebylo více rozebráno, autor by to jistě uměl zajímavě popsat, ale to už je můj problém :) Závěr byl zcela nečekaný, což oceňuji, stejně jako téma samotné, kdy jsem ještě žádnou podobnou knihu nečetla. Děkuji za to.

Aranel15
03.08.2022 1 z 5

Tento styl psaní mi vůbec nesedl. Téma by se dalo krásně románově zpracovat a bylo by určitě zajímavější než toto bádání. Z počátku jsem ani nevěděla, jestli je důležitější linka kolem sedláků nebo Daniela.

MCGinger
29.07.2022 5 z 5

Další knížka od pana Hájíčka a evidentně mi jeho styl sedí.

Zajímavé téma, chci si o něm načíst víc. Pak pro mě zajímavá volba hlavní postavy, jeho přístupu k okolí. Příběh opravdu graduje, člověk se těší na další a další stránku, dojde i na zvraty...

heczek
08.07.2022 2 z 5

Velmi zajímavý a poutavý námět knihy, žel ne v úplně správných rukou spisovatele. Vše bylo ploché, nesympatické hlavní postavy, milostná zápletka k příběhu vůbec nesedla.

Po přečtení popisu jsem se na knihu vážně moc těšila , ale mám pocit, jakoby autor nedokázal uchopit toto téma a jen se jej povrchně dotknul, upozornil.. chyběla mi hloubka..