Selský baroko

Selský baroko https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12932/bmid_selsky-baroko-rUp-12932.jpg 4 1473 343

V beletrii posledních let se najde jen málo knih, které by se zabývaly naší nedávnou minulostí, a není snad jediné, jejímž tématem by bylo období kolektivizace vesnice v 50. letech. V novele Selský baroko se o takovou historickou reflexi pokouší Jiří Hájíček (1967), autor generace, která vyrůstala dávno po tomto temném období selských procesů. Příběh začíná zdánlivě nenápadně jednoho horkého léta v zámeckém parku v Třeboni. Pavel Straňanský je genealog, který sestavuje v archivech rodokmeny, většinou pro zámožné emigranty, kteří ve staré vlasti hledají své kořeny. Jedna neobvyklá zakázka jej však přivádí do historie poměrně nedávné a před Pavlem náhle vyvstává příběh vesnické krásky Rozálie Zandlové a sedláků z obce Tomašice. Osamělý hledač putuje po jihočeském venkově, aby ze zápisů starých kronik a výpovědí pamětníků postupně rekonstruoval příběh udání, které v 50. letech přivedlo několik sedláků do vězení. Vše se však stále více zamotává a Pavel zjišťuje, že jeho téměř detektivní pátrání, které jej přivádí až do žhavé současnosti, namísto jasných odpovědí vyvolává jen další otázky. A ty zůstávají vlastně stále stejné, ať se jedná o příběh starý padesát let nebo několik týdnů. Jak by měl člověk zacházet s vinou, pomstou, odpuštěním? Jakou moc má nad námi minulost? Magnesia Litera 2006 za prózu 3. místo v anketě Lidových novin Kniha roku 2005... celý text

Adele02
30.12.2021 3 z 5

Šla jsem do knihy s trochu jiným očekáváním, takže se nemůžu ubránit lehkému pocitu zklamání. Nebylo to o tom, o čem jsem myslela, že to bude - všechno se to táhne spíš tak nějak nenápadně. Ale ten poslední zvrat jsem absolutně nečekala a ten mě, upřímně, zastihl zcela nepřipravenou. A je super, že se otevírají i tahle témata.

oskli
28.12.2021

Obvykle knihy neodkládám, navíc poměrně brzy a to ještě takhle vysoce hodnocenou knihu. Ale já to nedokázala číst. Přijde mi to tak strašně blbě napsané, že nemůžu sama sebe týrat tím, že bych se nutila číst dál, ač téma je určitě zajímavé (ale měl by ho zpracovat někdo jiný), navíc jsem z Třeboňska... ale tohle vážně nejde. Jdu radši zalovit do hromady knih, co jsem si nadělila pod stromek a Hájíčka vrátím do knihovny. Hvězdy neuděluji.

gretl74
13.12.2021 4 z 5

Tahle knížka mi prostě sedla, vtáhla do příběhu, krásně se to četlo. No a přiznávám, že jakmile se někde bádá v knihovnách, listinách či archivech, neodolám, sama jsem jednu chvíli uvažovala o podobném živobytí. Nebýt posledních pár stránek, bylo by to možná i za 5*, takhle mi tam něco málo chybělo / vadilo ... nevím. Rozhodně ale stojí za přečtení. Optika dvou pohledů na jeden příběh, přesvědčení o té své pravdě, některé věci se budou zřejmě opakovat co bude lidstvo existovat. Trestat děti za chyby rodičů a přenášet nenávist přes generace dál a dál je běžné, ale děsivé. A za sebe mohu jen říct, že mě by nenávidět určitě naučili...

Maky78
26.11.2021 4 z 5

Po přečtení ve mě rezonuje pocit kdo má vlastně právo soudit?
My jsme v té době nežili a vyprávění jedné osoby se nemusí podobat úhlu pohledu jiné osoby.
Pro mě důležité - neživit nenávist.

Marmarek
09.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Vím, že to nečtu ve správném pořadí. Ale mé konečné hodnocení: Rybí krev z toho teď vychází jako nejslabší, Dešťová hůl se mi pořád moc líbí, ale tohle mě zasáhlo opravdu výrazně. Asi tím depresivním, beznadějným koncem. Navíc to není tak ukecané jako ty další dvě knihy. Naopak oceňuji určitou fragmentárnost, náznaky problémů hlavního hrdiny a repetitivnost těchto problémů v historii a - stejně jako v Dešťové holi - uvěřitelný vhled do profese hlavního hrdiny.

bdolezalka
04.11.2021 3 z 5

První kniha od pana Hájíčka. Líbila se, ale nenadchla. Ovšem jednu větu si pamatovat budu: "Nedonutili mě nenávidět!"

Nuttelka
07.10.2021 3 z 5

Mé první seznámení s autorem a asi ještě na tento žánr nejsem "zralá", děj mě nenadchl, ale ani neurazil. Interpretace Martina Písaříka byla výborná, dokázal mě udržet u poslechu, abych teda věděla, jak to všechno dopadne...
(Audiokniha)

ViolettaCh.
18.09.2021 4 z 5

Na tohoto autora jsem narazila až na Databázi knih a toto je moje první četba jeho knihy resp. poslech audionahrávky. Příběh je svižný, zápletka se logicky rozplétá a objasňuje až v závěru, což je rozhodně lepší varianta, než když se čtenář dozví vše předem. Styl autora se mi celkem líbí, určitě se podívám na další jeho tvorbu.

Jonna
07.09.2021 4 z 5

Moje druhá kniha od tohoto autora, a opět se mi moc líbila. Takové ty popisné pasáže, které v jiných knihách bytostně nesnáším, jsou tady tak skvělé, že úplně vtahují do atmosféry. A charaktery postav taktéž. Byť jsem v jižních Čechách byla jen párkrát, jsou mi díky téhle knize hodně blízké.

Fanda74
16.08.2021 3 z 5

Asi mi byla bližší kniha "Plachetnice na Vinětách", ale "Selský baroko" jsem také rád přečetl. Autor píše čtivě, vrací do naší minulosti, ale úplně napětí mi nevydrželo. Vlastně mi bylo celkem jedno, jaká bude pointa.

Kopretina_aku
08.08.2021 3 z 5

Četla jsem trilogii opačně a zjistila jsem, že tendence byla naštěstí vzestupná. Zatímco u této knihy jsem měla pocit, že vše důležité se čtenář dozví až na konci a jinak je to trochu plácání odnikud nikam, tak Rybí krev mě chytila od začátku. Obecně mám u celé trilogie trochu problém pochopit hlavní aktéry, kteří působí jako ploché osamělé ryby bez energie, chuti do života a chuti něco dokázat. Hledá se spravedlnost, nepotrestané křivdy zasahují do životů dalších generací a přesto mě jako čtenáře to nechávalo v klidu a bez nějakých emocí.

Ladys
22.07.2021 4 z 5

Nedonutili mě nenávidět.
To je věta, která ve mě rezonuje a asi pro mě nejsilnější okamžik této zajímavě vystavěné knihy.
Pavel Straňanský, muž který sestavuje v archivech rodokmeny.
Žije si svůj nenápadný, možná trochu rezignovaný život a vydělává si sestavováním stromů života (rodokmeny rodin).
Díky své práci se ač vlastně zprvu nerad, přibližuje k prachem zavátému příběhu a čím víc zjišťuje po archivech a i po pamětnících, tím víc je vtahován do událostí z padesátých let.
Tolik nástin příběhu.
Kniha je skvěle napsaná. Postavy jsou barvité, zemité a uvěřitelné.
Je to z části příběh zoufalství, kterou způsobila dávná zrada a z části příběh o tom, jak až moc nás dokáže ovlivnit minulost.
Popis krajiny, vsi, atmosféry a prostředí vsi, to je něco, co vás opravdu vtáhne. I s dávno zapomenutými pachy a vůněmi. To autor umí.
Nelíbí se mi, jak tu čtenáři kritizují autora, že se moc věnoval postavě P. Straňanského a že prý šel málo do hloubky a málo řešil léta padesátá.
Mě naopak ty náznaky a nedovyřčení bavily. A kdo chce natvrdo číst o zvěrstvech let padesátých, ten má možnost v jiných titulech.
Byla by škoda zahodit dar vyprávění a vyměnit za senzacechtivé body průhledného očerňování už tolikrát propíraných padesátých let pod vládou bolševické lůzy.

Coffeerun
12.07.2021 3 z 5

Zajímavé téma...Zaujalo me,jak dlouho se stare krivdy prenaseji z generace na generaci. I po mnoha letech je v dobe lide ziví.

soupik2012
08.07.2021 5 z 5

Zastávám názor, že není moc dobré vrtat se v minulosti. Co se stalo, stalo se. Je třeba hledět kupředu a z případných chyb se snažit poučit. Práce genealoga je v podstatě neustálé odkrývání starých kostlivců. Pavel Straňanský hlavní postava této knihy, je mužem středních let. Rozvedený, nezajištěný, který pracuje jako archivář a přivydělává si zpracováváním rodokmenů a také občasným prodejem vesnických chalup. Když obdrží zakázku za 50 tisíc, stojí před rozhodnutím, jestli mu tato pro něj veliká částka stojí za to, aby někomu zničil život. Jak se vyrovnat se zločiny, ke kterým na vesnici před půlstoletím došlo. Silné a zároveň nevyčerpatelné téma. Audiokniha je mistrně načtena a této úlohy se zhostil pan Martin Písařík.

Re@ding_9-wine
06.07.2021 3 z 5

Kniha má určitě své kvality i své nadšené čtenáře, já jsem k nim však nepatřila...

Bukina
03.07.2021 4 z 5

Nemohla jsem se do knihy začíst, přesto mě lákalo pokračovat a od poloviny jsem opravdu nezalitovala. Poutavý příběh na pravdivém základě se zajímavou zápletkou a překvapivým koncem. Líbila se mi.

twigxi
22.06.2021 2 z 5

Tahle kniha byla od Hajicka moje prvni a vubec mi nesedla. Asi to bylo hlavne nesympatickym hlavnim hrdinou, ktery me neuveritelne vytacel. Jsem rada, ze jsem na autora nezanevrela, protoze dalsi knihy od nej se mi libily moc!

zazvorek
20.06.2021 5 z 5

Já vím, že to má mouchy. Ale četlo se mi to tak dobře, že nedokážu rejpat. Nebo jen trochu. Třeba že obraz vesnice v roce 2005 v autorových představách odpovídá spíš tak raným 90' nebo že dialogy jsou někdy lehce krkolomné.
Na krajinu, domy a stopy po lidských osudech se dívám dost podobně jako hlavní hrdina, při popisech archivního bádání jsem se musela pousmívat. Hluboce mě oslovilo téma i prostředí, popisy dusného horka a krajiny se do počasí posledních dní přesně trefily. Mistr Karásek a Kennedy mě dost bavili, zato Daniela byla na pěst už od prvních řádků a nebyla pro mě moc uvěřitelná. Jenže ani těch Karásků člověk už dneska moc nepotká...

Nifredil
13.06.2021 4 z 5

Není mnoho knih, které by se snažily ukázat 50. léta z více úhlů pohledu a dařilo se jim to, panu Hájíčkovi se to povedlo. Navíc je v knize nevtíravě a poutavě přidána milostná linka a osobní příběh hlavního hrdiny. Je to osobité psaní, poutavě vystavěný příběh, který lehce plyne. Hájíček je etablovaný a rozhodně i v téhle knize dostál své pověsti dobrého vypravěče a skvělého autora. Rozhodně doporučuji, každý, kdo si knihu přečte, nešlápne vedle.

Andrea81
12.06.2021 3 z 5

Zajímavé téma, ale "něco" mi tam chybělo.