Rybí krev

Rybí krev https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126269/bmid_rybi-krev-OL5-126269.jpg 4 1652 392

Románem Rybí krev pokračuje Jiří Hájíček ve své linii venkovských próz (povídkový soubor Dřevěný nůž, romány Zloději zelených koní a Selský baroko) a zavádí nás tentokrát na jihočeský venkov přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století. Po patnácti letech strávených v cizině se Hana v roce 2008 vrací do polozatopené vesničky na břehu Vltavy, kde vyrůstala, chtěla se vdát a být učitelkou ve zdejší jednotřídce. Ale všechno je jinak - na vylidněné návsi stojí sama. Má však odvahu podívat se zpátky, má odhodlání ptát se sama sebe i lidí, kteří pro ni kdysi mnoho znamenali. Člověk po čtyřicítce si chce udělat pořádek sám v sobě, uzavřít konečně staré záležitosti a bolesti, říká Hana, když se po dlouhých letech setkává s otcem, bratrem a kamarádkami z dětství. Po úspěšném románu Selský baroko (Magnesia Litera 2006 za prózu), který tematizoval rozpad tradičního venkova v padesátých letech minulého století, zkoumá autor dál českou vesnici. Rybí krev je především příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice za již zcela jiných společenských okolností. Téma vysídlování a bourání obcí, aby na jejich místě mohla stát jaderná elektrárna, se zdá veskrze současné, nevyhnutelné i dnes, kdy je nejistý osud dalších vesnic, například kvůli těžebním limitům v hnědouhelné oblasti severních Čech. Rybí krev však není nějakým „zeleným románem", je to především poutavý lidský příběh tří kamarádek z malé vesnice, které osud rozprášil do světa, příběh, v němž se silně ozývá touha po rodinné soudržnosti, a také příběh o síle lásky a odpuštění.... celý text

marwinmh
24.05.2023 4 z 5

Příběh o přátelství, bezstarostném dospívání, které se změní v beznaděj a boj o to, co a koho máte rádi.
Příběh o návratech a naději.
Příběh o rodině.

Moon-ika
23.04.2023 4 z 5

Kniha je čtivá, oceňuji autorovu schopnost vše precizně popsat - prostředí, detaily, pocity postav. Zpracovává zajímavé téma - obecné, týkající se stavby elektrárny. Zároveň téma lidských vztahů, křivd, přátelství, lásek, svědomí... Avsak hlavně v druhé půlce knihy jsem občas přeskakovala pasáže popisující 80.leta, trochu se mi to zdálo pořád dokola. Mnohem více jsem se vzdy těšila na pasáže z aktuálního času...těch bylo však méně... Dobrá kniha!

Babkabylinkarka
28.03.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem poslouchala jako audioknihu a jsem z ní nadšená. Vůbec nic jsem od toho neočekávala a úplně mě to dostalo. O této problematice jsem vlastně vůbec nic nevěděla a muselo to být strašný. Skvělá kniha, příběh, co nutí k zamyšlení. Rozhodně vřele doporučuju.

escritor
12.03.2023 3 z 5

Příběh pro mě nebyl nikterak strhující. Takove lidské drama, co se celkem dobře čte, a příběh běží v několika časových rovinách docela svižně. Jenom jsem měl pocit, že by se tam mělo ještě něco duleziteho stát. Na vyprávění oceňuju, že je jakoby bylo opravdu z úst holky. Autorovi dám ještě šanci u jiné knihy, ale tohle byl spíše průměr.

tereza5844
09.03.2023 5 z 5

Knihu jsem četla už před nějakou dobou, myslím, že cca před půl rokem, ale stále si pamatuji tu podivně kouzelnou pochmurnou atmosféru, kterou měla. Je to novodobá klasika a dílo, o kterém se zajisté brzy (pokud už) bude učit na středních školách a objeví se v seznamech povinné četby k maturitě.
Popisuje reálný problém skrz dojemné lidské příběhy a jsem moc ráda, že jsem se skrz tyto příběhy mohla vzdělat a více dozvědět.
Psáno čtivě, přečteno jedním dechem, doporučuji!

janina66
21.02.2023 5 z 5

NÁDHERA!
Krásná kniha, skvěle podaný příběh. Ale velmi smutné. Ke konci jsem slzela, a ještě teď jsem z knihy rozhozená.
Muselo to být hrozné stěhovat se z chalup. Ať jako v tomto příběhu, nebo, když se stavěly přehrady. Někdy, když je sucho a klesne hladina, jsou vidět zbytky stavení či kostelů.
A jak píše "Rade", i mému dědovi zabrali pole a louky, máma mi to vyprávěla.

betička
13.02.2023 3 z 5

Stavbu elektrárny Temelín a stávky proti její dostavbě si pamatuju (jako malá holka) ze zpráv. Je pro mě dost zajímavé podívat se na toto očima místných obyvatel ...
Líbí se mi, že zde autor neukazuje jen zapřísáhlé nepřátele výstavby, ale jsou zde popsány různé druhy přístupů k tomuto problému.
Zajímavé je jak autor popisuje jednotlivé fáze vystěhovávání, co všechno to způsobuje za překážky obyvatelům (pošta, autobusy, lékař,...).
Místy mi Hančina neoblomnost a snad až přehnané (pro mě) trvání na tom zůstat v domě určeném k demolici lezlo krkem...
Oživením pak byla životní změna z Hanky studentky, aktivistky, holky která chce být mámou a manželkou, na o zhruba 20 let starší Hanku cestovatelku, ženskou, která se snad "bojí" někde zapustit kořeny.
Pro mě příjemné čtení o osudech a propojenosti lidí (jak s půdou, tak vzájemně mezi s sebou) na venkově.

Denny456
15.01.2023 4 z 5

Je to hodně čtivý, celkem mě to pohltilo a postavy mě bavily. Myslím, že i to časové rozpětí knize hodně pomohlo. Střetává se tu obyčejný život obyčejných lidí s většími událostmi. Za mě prostě dobrý.

Rade
08.12.2022 5 z 5

Tentokrát mě autor překvapil.
Jak se Selským barokem, tak se Zloději zelených koní jsem měla trochu problém, skvělá témata, ale tak nějak nevyužitá. Ani jedna z obou knih mě nijak zvlášť nechytla. (Přitom problematika vystěhování sedláků v 50. letech se mě přímo dotýká, takto byl z rodného statku vystěhován, na čas zavřen a o veškerý majetek připraven můj dědeček …)
Rybí krev mě naopak chytla moc, téma stejně výborné, zajímavé, a provedení - prostě hodně dobré. Problematika likvidace části vesnic nebo i celých vesnic z důvodu výstavby Temelína a přehrady Hněvkovice, skvěle vystižená atmosféra 80. let, uvěřitelné postavy, uvěřitelný děj, uvěřitelné dialogy. Líbilo se mi. Až jsem se divila, že všechny tři knihy napsal stejný autor. První dvě přečtené knihy mi hlavou jen tak prošly, tady mě to opravdu zasáhlo.
Forma návratu hlavní hrdinky do mládí se dvěma časovými rovinami mi vyhovovala; možná i proto, že už nejsem mladice a sama se v poslední době často ve vzpomínkách vracím a řeším události dávno minulé. Mladému člověku možná tohle trochu drhne…
Říkala jsem si, Hájíčka zkusím potřetí a naposledy, teď už pokukuju po Dešťové holi.
Na plných pět to sice úplně není, nějaké menší výhrady bych měla, ale přidávám, protože mě to opravdu chytlo za srdíčko. Během četby jsem googlila o Temelínu, o zatopených vesnicích a zlikvidovaných obcích, hledala staré mapy a porovnávala krajinu před a po… Přiznávám, vůbec jsem tuhle problematiku neznala.

Len2očka
01.12.2022 4 z 5

Moje první přečtená kniha od tohoto autora a určitě splnila moji čtenářskou dychtivost a nenasytnost.Těsim se na další autorovy knihy,bych mohla srovnávat a hodnotit.

Prey
21.11.2022 3 z 5

Ne, že by to bylo špatné, ale říkám si, kolik takových knih může člověk ještě přečíst, aby mu na různých vztahových propletencích záleželo. Za mě to zkrátka mohlo být víc o Temelínu. :-)

tereza_p
16.11.2022 5 z 5

Od Hájíčka mám za sebou Selské baroko, Dešťovou hůl a Zloděje zelených koní, ale Rybí krev mi přišla nejlepší. Takhle si představují venkovský román. Děj mě naprosto vtáhnul, u mnoha pasáží jsem měla pocit, jako bych na daném místě byla a všechno viděla na vlastní oči. Střídání časových linek mi naprosto sedlo, člověk si uvědomí, jak život utíká a co všechno ho potkalo a může potkat. V komentářích tu čtenáři občas píší, že je konci hlavní postava už štvala. Chápu to, mě štvala v některých ohledech také, ale beru to jako plus, že kniha dokázala vzbudit takové emoce.

Vivetkav
06.11.2022 4 z 5

Smutné, ale děkuji za knihu a připomenutí událostí kolem jaderné elektrárny Temelína a Hněvkovické přehrady.. nechápu proč se nevytvořila jiná vesnice pro lidi, kterým byly domovy zbourány, proč museli jít do měst a paneláků.. ale o tom přesně vypovídá ta doba.. nehledělo se na pocity a potřeby lidí.. vsuvka o Černobylu trefná.. dle hygienické stanice je třeba víc si mýt ruce.. a o tom to bylo... doba kdy se muselo poslouchat.. děkuji za knihu a doporučuji přečíst

Zelený.úval
08.10.2022 5 z 5

Hodně silný příběh. Tím spíš, že jsem z blízkého okolí Týna nad Vltavou a elektrárnu nebo přehradu vnímám jako běžnou součást krajiny a taky jako zaměstnání spousty lidí. Že se musely zrušit některé vesnice, vím jen z vyprávění od dědy, když jsme tudy projížděli autem, ale nikdy mě nenapadlo se zamyslet nad osudy bývalých obyvatel, jak to pro ně muselo být těžké a jak to vlastně celé prožívali.

Aranel15
24.09.2022 5 z 5

Jako první knihu od tohoto autora jsem četla Selské baroko a to se mi vůbec nelíbilo, takže se mi do další knihy od něj nechtělo, ale byla to chyba. Rybí krev je parádní čtení! Blízké mi bylo i prostředí, protože také bydlím kousek od Týna nad Vltavou. Že se kvůli elektrárně bouraly chalupy jsem věděla, protože děda mi jednou vyprávěl, že tam zůstaly ovocné stromy ze zahrad, ale nikdy mě nenapadlo zamyslet se nad tím, jak to lidé prožívali. A v té době jsem byla moc malá, abych celou situaci sledovala. Radši si ani nechci představovat, že by nám vzali i naše bydlení!

MarceD.
16.09.2022 3 z 5

Bezpochybně zajímavý námět, ale zpracování za mě trochu pokulhávalo a nakonec se to tak nějak rozplizlo. Navíc mi byla tedy krajně nesympatická hlavní postava a s každou další stránkou ty nesympatie jen rostly. Nicméně z knížky jako takové mi to dojem nezkazilo.

Fanda74
13.09.2022 4 z 5

Dobře se román čte, vlastně zase trochu té naší novodobé historie - stavba elektrárny Temelín.

jiri77
10.09.2022 5 z 5

Tak tohle se mi líbilo hodně. Skvěle vykreslená postava ženy z pohledu mužského autora, plus děj knihy a popis prostředí. S tématem Temelína a vysidlování a bourání obcí, jsem se v knize potkal poprvé. Určitě si přečtu i třetí knihu z ,,venkovské trilogie''.

zdennyrakky
01.08.2022 4 z 5

Zázrak to asi úplně není, "jenom" velmi dobře udělaná kniha, řekl bych. Klidně by se dal na to téma napsat románek do červený knihovny, ale tohle takový není, autor neustále drží solidní úroveň - po všech stránkách. Četl jsem to rád. Jen to prostě pro mě není ten zázrak, no...

josefina_silena
01.08.2022 2 z 5

Kniha bez přesahu, použitý jazyk je velmi jednoduchý, až hloupý. Typická šablona typu "vyberte libovolnou historickou událost, vložte do ní naprosto běžné rodinné drama a hlavní hrdinku nechejte zestárnout, aby pak na to všechno mohla vzpomínat."