Věnec národních písní

Věnec národních písní https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32802/venec-narodnich-pisni-32802.jpg 4 5 1

Úvod. stať M. Míčka o společ. prostředí, v němž vznikalo dílo Alšovo, o jeho zneuznávání měšť. společností let osmdesátých a devadesátých a charakteristika čtyř ilustračních cyklických skladeb Alšových, podložených texty lidových písní (Sirotek, Bude vojna, Synek zachovalý, Nalezená sestra), které tu byly pořadateli shrnuty do kniž. souboru, který tvoří jakýsi doplněk Alšova Špalíčku. - V doslovu pojednal Em. Svoboda o historii vzniku, vydání a inspiračních zdrojích uvedených il. cyklů... celý text

Nočnípták
19.04.2018 3 z 5

Mikoláš Aleš je vlastně lidovým vypravěčem. Promlouvá k nám svými perokresbami, které doprovází lidové písně. Jeho písňové cykly vznikaly v letech 1889 - 1907. Vlastní Alšova slova "Za písničkami jsem běhal jako za cikánskou píšťalou", by mohla být použita jako předmluva této knihy.
Z historie vzniku a vydání cyklů jsem se dozvěděla zajímavé informace o životě jednoho z našich milovaných malířů.