Velmi osobní kniha o zdraví

Velmi osobní kniha o zdraví https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377808/bmid_velmi-osobni-kniha-o-zdravi-dkB-377808.jpg 4 525 139

„Jak dát tělu to nejlepší v dnešní uspěchané době? Tipy od nejvlivnější české expertky v oblasti zdravého životního stylu.“ Jsme obyvatelé přepychové části Země. Máme dostatek vody a jídla. Můžeme studovat podle chuti a zájmů, většina z nás si vybírá, co bude v životě dělat. Pokud onemocníme, jsme obklopeni kvalitní dostupnou péčí a blahobytem. Zároveň jsou ale mnozí věčně unavení, přejedení, nespokojení a stále ve spěchu. Může to být jinak? Ano! Univerzální recept nemám, ale nabízím střípky ověřených doporučení a nápadů, jak o sebe v tomto hektickém světě co nejlépe pečovat.... celý text

Magrata15
25.01.2024 3 z 5

Potvrdila jsem přečtení knihy, ale nedá se říct, že bych ji přečetla. Tahle kniha se nedá číst, jako román.
Takže jsem si ji prolistovala, mrkla na to, co mě zajímalo a určitě se k ní budu vracet.
Je v ní spousta zajímavých rad a tipů, ale jsou tam i věci, s kterými se úplně neztotožňuju.
Přesto stojí za pozornost, každý si v ní může najít to pravé pro sebe.

Snapeova
19.11.2023 5 z 5

Pokud chcete žít zdravě a pochopit princip, co jíst a jak se k sobě chovat, tahle kniha by mohla být základ do vaší knihovničky. Je tam vše základní a potřebné, co by každý měl vědět a je to rozhodně velmi poučné. Já už se v tomto směru nějakou dobu vzdělávám, takže tam toho pro mě nebylo až tolik nového. Kniha je hezky zpracovaná, informace podané srozumitelně. Zajímavé jsou i názory a zkušenosti Margit.

BaLu1
01.08.2023 5 z 5

Zajímám se o svoje zdraví, ráda bych si zdraví s přibývajícím věkem udržela. Přeci jen se už začínají ozývat některé zdravotní neduhy a je čas pro svoje tělo něco udělat. Kniha a její autorka je sympatická tím, že nedoporučuje žádné složité jídelníčky, gramáže nebo drahé superpotraviny. Chce to jen používat selský rozum, zajímat se trochu o původ a složení potravin v obchodě a přiměřeně se hýbat. To nejdůležitější, tedy vlastní rozum, odhodlání a čas věnovaný změně je už na každém z nás. Kniha mi dala celkem jasný, jednoduchý a nevtíravý návod jak začít. Mile mě překvapilo, že se autorka podělila i se svými chybami, které v životě udělala a že si prošla názorovým vývojem jako všichni ostatní. Se vším co je v knize uvedeno se nemohu úplně ztotožnit, ale hlavní myšlenka/směr je naprosto jasný a přirozený. Jen víc takových knih a bojovnic za zlepšení prostředí a obecného uvědomění.

Lily101
03.06.2023 5 z 5

Za mě dobrá kniha; v mnohém nadčasová.

Překvapil mě několikastránkový životopis hned na počátku knihy, ale některé části jsem četla s velkou zvědavostí (hl. ty cestovatelské části života autorky). Jen jsem očekávala, že kniha v části: Práce nastíní, jak třeba nastolit rovnováhu a harmonii v životě, ale tato kapitola pojednávala spíš opět o práci týkající se zdravého životního stylu. Ale to je jen můj problém; neb za má čtenářská očekávání autorka nemůže.

Dnes jsou již samozřejmě některé části knihy neaktuální (místo kapitoly o cukru doporučuji přečíst knihu: Pravda o cukru)c ale v době vydání knihy to muselo být wow a takto ke knize v rámci hodnocení přistupuji (tedy s plným ohledem na dobu vydání knihy, příp. i s ohledem na časový horizont, ve kterém autorka knihu psala).

ElikaS
04.03.2023 4 z 5

Musím říct, že se mi knížka celkem líbila a ve spoustě věcí se s Margit ztotožňuji. Některé věci už na mě sice byly dost extrémní, ale to je na každém, aby si přebral, co je pro něj akceptovatelné a co ne.
Musím říct, že se mi líbilo, že Margit své názory vysvětlila, ale podávala je takovým způsobem, že do ničeho nenutí a spíše dává podklady k zamyšlení.
Vzhledem k tomu, že jsem tuto knížku poslouchala jako audioknihu, vadilo mi opakování vybraných vět z předchozího textu a tlumočení obsahu. Přišlo mi to naprosto zbytečné a obtěžující. V knížce bych to nevnímala, ale v audioknize mi to vysloveně vadilo.

alef
29.11.2022 4 z 5

Pij vodu,
hýbej se,
dělej, co tě baví!

Alfa a omega spokojeného života!
A abyste toho docílili, je dobré držet se pragmatického přístupu k životu, mít chuť sportovat a hlavně, být rádi, sami se sebou, umět si vystačit a být spokojení (třeba s dobrou knížkou, což právě tady na DK nemusím jistě vysvětlovat).

Zjistila jsem, že máme s paní Margit leccos společného,
tak třeba taky věřím, že to má smysl, zdravě jíst, ovšem, nic by se nemělo přehánět, a tak to neznamená jíst jen samé bio, či vegetarian, vegan, nebo raw stravu, ale prostě o jídle, o tom, co jíme, trochu přemýšlet, leckdy stačí zdravý rozum.
Taky věřím v sílu přirozených (úplně základních) potravin, ovšemže to neznamená dietních, protože zrovna tak věřím, že ty někdy!, dokáží udělat spíš víc škody, než užitku, ani tolik moderních superpotravin, myslím, že úplně nejlepší jsou ty, co znali již naši předci, zelenina, co se dá vypěstovat na zahrádce, ovoce, co roste u nás na stromech, maso střídmě, zakysané mléčné výrobky, ořechy z toho ořešáku za stodolou, nebo z lísky, co roste u plotu, šípky na čaj, houby, když rostou, a chléb (bez něj si život neumím snad ani představit :-)… a úplně nejlepší jídlo na světě? … pro mě to je čerstvý voňavý chléb s máslem, rozuměj, tím opravdovým, a čerstvými rajčaty uzrálými na naší zahradě, mňam :-).
A zrovna tak věřím, že úplně nejlepší a nejpřirozenější pohyb je chůze, a tak, co jen to jde, chodím, do 8. patra a nevozím se výtahem, po městě, a nevozím se MHD, a taky pravidelně běhám, ne, že by to byl taky úplně přirozený pohyb, ale proto, že mě to baví, a základní poučka zní, viz. nahoře – dělej, co tě baví, a tak si běhám.
A nejspíš taky věřím i ve spousty omylů a nezdravých návyků, a taky věřím, že můžou být příčinou mnohých zdravotních obtíží.
A právě proto, držím v rukou i tuto knížku, ve které má svůj velký hlas právě zdravý rozum, který nám mj. říká … „Poslouchej své tělo!“
A dávej pozor na mýty a legendy!

Paní Margit už nějakou dobu sleduji, a tak vím, že dokáže k té pestré mozaice, složené z bohaté palety hypotéz o zdravém stravování, přistupovat kriticky, má pro to totiž základní předpoklady – přehled a nadhled!
Navíc věří (a já taky) v prosté životní nadšení, které toho zmůže víc, než si umíte možná představit.
A tak, s elánem sobě vlastním, podle svého nejlepšího přesvědčení, vyhledává neúnavně ty správné dílky do mozaiky – z nich sestavila nejen tuto knížku, ale pravidelně o nich informuje na webech a sociálních sítích.
Její velmi osobní knížka je moc pěkně vizuálně zpracovaná, a taky jediná (z téměř nepřeberné nabídky na tomto poli působnosti) kterou jsem zatoužila mít doma, abych do ní občas mohla znovu nahlédnout, občas si něco z jejích slov připomenout, a to i navzdory 4* hodnocení, na kterém trvám, ani paní Margit se totiž ve své osobní knize sem tam nevyhnula malinko komerčnosti /tahu na ty správně nastavené cíle, co prodávají/, která mi tam v podtónu přeci jen zní, hodně slabě, ale přesto je téměř letmo slyším, ale možná nemám jen hudební sluch.
Každopádně, knížku doporučuji všem, kdo se zajímají o to, jak být v životě … nejspíš bych řekla, spokojenější :-).

daPhytCZ
18.11.2022 4 z 5

"Učebnice" zdravého životního stylu psaná srozumitelnou a čtivou formou. Škoda, že poslední třetina trochu zabrousí do ezoterických vod.

JancaMia
02.11.2022 4 z 5

Hurá učebnice zdraví a zdravé výživy aneb zpátky ke kořenům , tohle už tu dlouho chybělo .

Vikuška185
16.09.2022 5 z 5

Kniha je napsaná čtivě, ze zkušeností autorky. Líbí se mi, že poukazuje na to co už mnoho lidí zapomnělo: že uvařit si jídlo bez polotovarů a z plodin, které rostou okolo nás je zdravější než jídla dovážená z druhého konce světa nebo všudypřítomné polotovary, kla cukru atd. Konečně odborník se selským rozumem.dekuji

angloumene
07.08.2022 4 z 5

Výživová specialistka, která dlouhodobě vyčnívá z řady. Margit na první pohled nepatří mezi zástupy odborníků s jedním kurzem a až naivní touhou pomoci a něco si vydělat. Nabízí mix selského rozumu, současného poznání a osobního přístupu. Ne se vším nutně souhlasím, ale i tak uznávám její jednoduchá doporučení, která skutečně vedou ke zdravějšímu životu. Kniha je navíc velmi čtivá, takže ideál na letní dovolenou.

Tivvy
04.08.2022 5 z 5

Myslim, že by si to měl přečíst každej. Určitě z toho člověk pochopí víc, než z Bible :) Dětem jako povinnou četbu! Pouze někdo s hoodně malinkým IQ nemůže nevidět tu do oka bijící velkou PRAVDU, jež čiší z této knihy. Změnila můj život. Škoda, že většinu obyvatel zatim tvoří negramotní primitivní ignoranti a pokrytci :(

jedlba
22.04.2022 4 z 5

Kniha poskytuje to co se od ní dle názvu očekává, tedy Margitin pohled na zdravý životní styl, spojený s náhledem do Margitina života. Margit mě zaujala již dříve zdravým talířem, takže jsem ji v malé míře i sledovala a tak některé informace pro mě byly nové, ale určitě mě obohatila i o nové informace. Některé kapitoly byly jak napsané pro mě, hltala jsem je, ale některé mě úplně nebavily. Jednu chvíli mi chyběly i nějaké bližší informace o věci o které se bavilo, ale to lze v dnešní době dohnat na internetu.
Podtrženo sečteno: stojí za to si přečíst, pokud se zajímáte o zdraví životní styl.

Téra
14.01.2022 4 z 5

Myslím, že knížka obsahuje hned několik myšlenek, které kdyby si lidé vzali k srdci, tak by se mnohým žilo zdravěji a lépe a nestálo by to ani moc úsilí. Já se již o zdravý životní styl zajímám déle, takže nějakých zásadně nových informací zde pro mne nebylo moc. Musím ale přiznat, že některé názory autorky mne tam překvapily i v negativním smyslu. Ale beru to tak, že každý nemůže souhlasit s každým ve všem. Já si z knihy vezmu, to co je mi blízké a zbytek je třeba přínosný pro někoho jiného.

Anya636
27.12.2021 4 z 5

Informace, které Margit prezentuje vždy vycházejí z aktuálních výzkumů.
Chybou však bylo, že jsem ji chtěla číst od začátku a bohužel mne přemíra faktů a dat o jídle spíše odradila a kniha poté čekala další rok než jsem se k ní vrátila a začala kapitoly číst spíše selektivně. A to bylo skvělé rozhodnutí. Vlastně jsem ji přečetla od konce.
I když je hodně věcí obecně známých a pro člověka, který se o zdraví zajímá (a Margit třeba zná) tam mnoho novinek nebude. Avšak opakování matka moudrosti.
Hodně zaujaly kapitoly o stravování ve školách, konzervativním léčení a o rozdílných zkušenostech s porodnictvím po světě.
Margit je mi v mnoha názorech velmi blízká a v mnohém s ní souzním. Jako osobnost na poli výživy ji vzhledem k jejím životním zkušenostem, cestování, a studiu farmacie mohu více než doporučit.
Zajímavost k zapamatování:
Učitelkám jako poděkování dávat květiny v květináči (čistí vzduch ve třídě - fíkus, břečťan, aloe), nekupovat nelokální řezané květiny.

janka2000
25.12.2021 5 z 5

Tato kniha vypráví velmi osobní pohled na zdraví. Ne vše vidím stejně a určitě nemám podobnou povahu jako autorka, ale přesto považuji knihu za velmi přínosnou. Autorka má vysokoškolské vzdělání, při kterém se zaměřování na výživu, a právě tato část byla pro mě nejdůležitější.
Tato kniha o zdraví není plná praktických návodu, ale spíš představuje průřez odbornými články a zkušenostmi na všechny oblasti, které zdraví může obsahovat. Není to však jen rádoby odborná kniha, ale také příběh života autorky, a že je zajímavý.
Jak říkám, kniha rozhodně není pro každého, představuje možná až moc přírodní pohled, ale je to pohled, který stojí za to poznat než ho zavrhneme.

jana.hud
19.11.2021 5 z 5

Výborná kniha pro lidi, co se ve zdravém zdravotním stylu moc neorientují. Pro mne tam toho tolik nového nebylo, autorku sledují delší čas ale i tak mne bavil styl psaní i vyprávění o jejím životě.
Co musím ocenit je nápaditá grafika, která baví.

New-radus
30.09.2021 1 z 5

Za mě bohužel. Kniha mě absolutně nebavila. Po dlouhé době něco, co jsem četla několik měsíců a stále čekala, že se konečně něčeho dočkám a bohužel marně.

domihruzkova
14.09.2021 2 z 5

Ano, je to kniha osobních názorů na zdraví paní Margit. Nejdříve mě odradil začátek, kde je velmi podrobně popsán život autorky, tohle mě opravdu v knize, která mi má něco říct o zdraví, nezajímá. Jediné plus je rozbor cukrů a různých druhů sirupů. Za mě nedoporučuji. Celá kniha se dá shrnout do jedné věty: Stačí jíst bio, lokální a co nejméně průmyslově zpracované potraviny.

Paajjkkaa
24.08.2021 odpad!

V první řadě jsem velice ráda, že jsem knihu koupila velice levně z druhé ruky. Teď už chápu, proč se jí paní zbavovala. Upřímně jsem se těšila na knihu o zdravé výživě, pohybu a celkově životním stylu od odbornice (čímž pro mne vzhledem ke svému vzdělání a zkušenostem paní Slimáková určitě je). Ale dočkala jsem se pouze braku, který se nedá knihou o výživě vůbec nazývat. Paní Slimáková je pouze arogantní egoista.
Celá kniha je jen “já, já, já, já, já...” a ještě napsaná stylem žáka deváté třídy základní školy. Na všechno má názor a pouze její názor je správný, nic jiného neexistuje. Velice často si protiřečí. U pohybu píše pouze o tom, co ona cvičí, ale tolik důležitých věcí vynechala... rakovinu lze vyléčit zdravou stravou‍️ K očkování, porodům a podobně se raději nebudu vyjadřovat. Kniha pro mne byla obrovským zklamáním a jediné co jsem si odnesla jsou velké nesympatie k paní “spisovatelce”.

libuse6749
17.07.2021

Komplexní pohled na zdravý přístup k životu ️od zdravé výživy, přes nápoje, prostředí i práci, o pohybu, prevenci a o kráse i terapii. Doporučení od @margit jsou pochopitelně předána a s většinou se ztotožňuji. Knížka je, kromě zajímavých informací, proložena životními příběhy autorky z celého světa, což čtení dělá pestřejší. Je fajn mít přehled o alternativách v jídle, superpotravinách, dozvědět se fakta o strašácích cukru a tucích a třeba o konzumaci mléka.
Ten, kdo se zajímá o zdravou životosprávu a životní styl, určí najde spoustu zajímavých poznatků.

stravování, výživa zdravá výživa

Margit Slimáková
česká, 1969
2018  79%Velmi osobní kniha o zdraví
2021  73%Osobní receptář pro zdraví a pohodu
1996  93%Jonášův průvodce zdravou kuchyní
2022  41%Kronika doby covidové

Kniha Velmi osobní kniha o zdraví je v