Velký zpěvník Semafor 1959–2019

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

První autorizovaný zpěvník k 60. letům divadla Semafor. 250 písní (50 zdarma) Divadlo Semafor se stalo hned v prvních letech své existence líhní slavných hitů, které se hrají dodnes. Písně Suchého a Šlitra vstoupily do povědomí posluchačů v podání největších hvězd naší pop music, od Karla Gotta přes Hanu Hegerovou, Evu Pilarovou až k Waldemaru Matuškovi. „Zlatá šedesátá“ skončila, Jiří Šlitr zemřel a Jiří Suchý se svým ansámblem se ocitl v nepřízni mocných. Podařilo se mu vyvzdorovat si svůj prostor a dodržet nepsané pravidlo, že kdo chce vidět hezké holky a slyšet skvělé písně, musí do Semaforu! K šedesátým narozeninám divadla Semafor uspořádal Tomáš Edelsberger vůbec první autorizovaný zpěvník tří set písní, do kterého vybral písně z šest desítek let dlouhé historie této naší přední divadelní scény....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429312/big_velky-zpevnik-semafor-1959-2019-bGS-429312.jpg 51
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Velký zpěvník Semafor 1959–2019

konicekbily
30.09.2021

První písničky "líhně autorské", ze které vzniklo divadlo Semafor vznikaly již před rokem 1959, a jsou také uvedeny ve Velkém zpěvníku - tedy "líheň pro zpěváky" vznikala už před rokem 1959. Na svou dobu to byly písničky jedinečné - domnívám se, že revoluční. Způsobily poprask v tvorbě domácí populární hudby - asi takový jako po nich celosvětově BEATLES. Některé okamžitě zlidověly a hrávaly se po hospodách, na vandrech v přírodě, chatových osadách a i o přestávkách ve školách. Při maturitě z češtiny jsem byl vyzván, zda bych nemohl přednést nějakou báseň od tehdejších současných autorů. "Nevím, zda je to báseň, ale je to text jedné písně ze Semaforu".
Předseda komise mne vybídl, abych začal - nebyl "IN". Text začínal: "To nebylo mi ani patnáct let, když mladý lesní zřízenec mne sved...". Učitelský sbor zaváhal, ale předseda mne vyzval, abych pokračoval a tak jsem komisi seznámil během sedmi minut s písní, kterou kterou zpívala paní Hegerová v Dobře placené procházce na podzim 1965 - a maturita byla v květnu 1967. A tak jsem se stal průkopníkem v rozšiřování nové české poezie mezi běžný lid - učitele češtiny nevyjímaje.