Velký útěk

Autentické příběhy útěků britských sestřelených pilotů z německých zajateckých táborů. Kniha se stala v roce svého vydání 1950 bestsellerem.
Není to román, ale autentické svědectví o britských letcích, kteří se ani poté, kdy byli sestřeleni a ocitli se v německém zajetí, nevzdávali a neustále se pokoušeli uniknout, dostat se do vlasti a znovu bojovat proti nacistům. Autor sám prožil toto dobrodružství. Narodil se v Austrálii, tam prodělal výcvik a první lety, ale za druhé světové války vstoupil jako stíhač do britského Královského letectva. Nad Tunisem byl však sestřelen a dostal se do německého zajetí, do proslaveného tábora britských zajatých pilotů Stalag Luft III. Když v roce 1950 vyšlo poprvé jeho vyprávění o snad největším pokusu zajatců o útěk, kniha se stala senzací. Autor sám nepřiznává, zda se osobně účastnil hloubení tunelu a útěku. Zřejmě nikoliv, protože ze 76 lidí, kterým se podařilo uprchnout, jen čtyři dosáhli Anglie. Ostatní pochytali Němci, stejně tak jako ve většině jiných případů, a na přímý Hitlerův rozkaz jich padesát zavraždili - prý při pokusu o útěk. Autor v knize připomíná i mnohé jiné historie útěků, které se odehrávaly v každém zajateckém táboře, protože podle ženevské konvence, podepsané rovněž Německem, se takové případy měly posuzovat "shovívavě", a také se většinou trestaly několika dny samotky. Závěr knihy popisuje, jak britské zpravodajské služby po celé Evropě, i v Československu, hledaly po válce stopy, které by jim poskytly důkazy, jak skutečně zahynulo oněch padesát zavražděných britských pilotů a kdo za to nese osobní odpovědnost.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/141283/velky-utek-141283.jpg 4.310

ISBN:978-80-206-1282-3

Kniha Velký útěk

niki-chan
25.11.2017

Velmi poutavé i zajímavé vyprávění. Můžu říct, že jsem konečně našla autentické pojetí těchto táborů. Škoda jen, že nebylo věnováno více pozornosti korekture, v knize bylo až moc překlepů a chyb, což zbytečně kazí dojem.

Tsurara
23.06.2017

Vyšperkované dvojča knihy Noc nekryje uprchlíky. Z toho označenia sa vymyká len korektúra, ktorú táto kniha mala absolútne nedostatočnú.
Obidve knihy nesú v zásade rovnaký obsah, ale spracované sú o niečo inak. Velký útěk je ľahko čitateľný kúsok, ktorého podanie je zaujímavé a pútavé. Zatiaľ som sa nestretla s tak, pomerne optimisticky, napísanou knihou, čo sa týka väzňov 2 sv. vojny v Nemecku, takže ma to trochu prekvapilo. Rizík podniku, ktorí zajatci rozbehli si budete nadmieru vedomí, pretože sa na ne nezabudlo, ale stále je to kniha napísaná s ľudskou tvárou, z ktorej necítite nenávisť alebo závažnosť situácie, v ktorej sa letci ocitli. Akoby to bolo v tomto smere zľahčované a nahradené hrdinskou túžbou letcov vrátiť sa do svojich jednotiek a znovu bojovať . Pritvrdí sa až na konci knihy, kde budú mať činy utečencov hrozivý dopad na nich samotných. V závere sa tak ukáže aj tá krutá stránka a fungovanie nacistickej mašinérie.

Jedná sa o výpovednú knihu, ktorá má veľmi prijateľnú formu smerovanú na širší záber čitateľov.

MayB2
03.03.2014

Silný příběh. Možná trochu moc postav ve snaze zmínit co nejvíce osob.
Mrzí mě, že nakladatelství odfláklo korektury, je tam hodně překlepů nebo chybějící slova.
Anotace Kosmasu je dost mimo, neboť popisuje děj filmu, který sice z knihy vychází, ale třeba jména postav jsou úplně jiná.

Paul Brickhill

Paul Brickhill