Velký samočinný větostroj a další povídky

Velký samočinný větostroj a další povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2598/velky-samocinny-vetostroj-a-dalsi-p-4ta-2598.gif 4 82 7

Výbor nabízí časově značně široký výsek z Dahlovy tvorby (od let 50. až k létům 80.). Dvě povídky z posledního tvůrčího období (Chirurg a Antikvář) dostávají navíc českou podobu poprvé. Společného jmenovatele mají všechny povídky v precizní dějové stavbě – což vytváří text detektivní nikoli námětem, ale právě konstrukcí – a rafinovaným využíváním žánrových a stylistických literárních prostředků, které dávají pozornému čtenáři stopy, náznaky, klíče k řešení a které i čtenář méně pozorný (upnutý především k rozuzlení) může ocenit zpětně.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Volvox Globator

The Collected Short Stories. Great Automatic Grammatizator , 1997

BabaJaga11
18.09.2022 4 z 5

Autorova fantazie je nekonečná. Někdy až příliš. Musím souhlasit s uživatelkou Szekynka, že pokud se týče povídky Prase, je to síla, kterou člověk jen tak nemusí rozdýchat. Je to tak tragické, až je to směšné... posuďte sami, až si knížku přečtete. Množství smůly, která se sesype na rodinu hlavního hrdiny, totiž dosahuje absurdních výšin. Po přečtení této povídky jsem usoudila, že nejde o knihu vhodnou pro večerní čtení před spaním, protože fakt nechci, aby se mi něco z toho zdálo. Kupodivu mezi dalšími povídkami (čteno napřeskáčku) už nic tak děsivého nebylo. Naštěstí :-). Ovšem, ač nemám ráda přeslazené konce, tady, kde se konec obykle nedá předpovědět, a i kdyby, zpravidla je horší než bychom si přáli, jsem byla ráda za konec v povídce Chirurg. I když vlastně ani Antikvář neměl až tak špatný konec, alespoň pro někoho ne – stejně jako v Chirurgovi i zde zapracovala spravedlnost.

Mirek240
28.06.2022 4 z 5

Moje prvni seznameni s autorem. Velmi zdarile, kratke povidky, bylo to fajn cteni na dva vecery :)

lencin
01.09.2020 5 z 5

Sbírka povídek, ponejvíce smutných a depresívních. S vyjímkou optimistického 'Chirurga'.
(2008)

minimonisek
03.07.2020 5 z 5

Skvělá kniha povídek, které jsou opravdu povedené. Knihu čtu už po několikáté. Rozhodně doporučuji.

Szekynka
02.03.2020 4 z 5

Kniha jako celek nezklamala. Ale teda musím říct, že jedna povídka mě fakt dostala a nemyslím v dobrým smyslu slova. Konkrétně Prase. Jako tak hoch měl od malička smůlu třeba to, co se stalo rodičům? Oki, vezme si ho hodná teta a klučík vaří jak polobůh, teta umře a on po ní zdědí balík. právník ho oškube o něj prakticky oškube a já si furt říkám kdy se to zlomí?? Musí přece vydat tu kuchařku a všem zavřít pusu, že jo? Ale jako to, jak mladík skončí? Ty vole…to jsem docela rozdýchávala :/. Tahle povídka mě tak dostala, že mu plný počet hvězd prostě nedám :)

jaroiva
09.10.2018 5 z 5

Opět sbírka skvělých povídek, jak jinak? U R. Dahla si to ani jinak představit nedovedu. Pobavil mě jako vždy.

DennisMoore
23.05.2018 5 z 5

Tak jsem se konečně dostal i k těmto Dahlovým povídkám. Myslím, že ani jednu z nich jsem nikdy nečetl (a pokud ano, pak tu titulní, která se mi zdála trochu povědomá), a o to víc mě potěšily. Dahl jako vždy dokáže pár větami navodit přesně tu atmosféru, kterou potřebuje, a pak si přímo libuje v tom, že může čtenáře překvapovat. Absolutním vrcholem je podle mě cynicky mrazivá povídka Prase.