Velký rozvrat

Vývoj, jímž v posledním půlstoletí prošly Spojené státy a postupně i další hospodářsky vyspělé země bývá nazýván přechodem k "informační společnosti", "třetí vlnou", která může mít stejně zásadní důsledky jako přechod od společnosti zemědělské ke společnosti průmyslové. Vymoženosti, jimiž nás obdařil hospodářský systém spočívající na informacích, měly negativní vliv na náš společenský život a morálku. Věc má ale i kladnou stránku: rozvrácený společenský řád se obvykle začne opravovat, a z mnoha náznaků lze usoudit, že to se právě dnes děje. Kniha se zabývá tím, jak společenský řád vzniká, jak se vyvíjí a odkud pocházejí jeho zdroje....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26184/velky-rozvrat-26184.jpg 3.78

The Great Disruption (1999)

Literatura naučná
Vydáno:, Academia

JohnMiller
13.07.2014

Komplexné, takmer vizionárske, sociologické úvahy tohoto významného sociológa Francisa Fukuyamu som mal na Vysokej škole ako povinnú literatúru. Páčilo sa mi na tom že v podstate nešlo o skriptá, kniha bola písaná dosť ľudsky a odborné výrazy a termíny boli vkusne vysvetlené na príkladoch s bežného života. Niekde sa mi zdalo že jednoducho komentuje súčasnosť no keď sa pozriem na dátum vydania 1999 až ma zarazí. Jeho vizionárske pohľady doložené faktami sú až neuveriteľné ale skutočné.

Lector
23.03.2013

Řekl bych, že kniha je mnohem aktuálnější dnes, než v době, kdy ji Fukuyama napsal, a to není tak dávno (psáno na sklonku minulého století). Zatímco autor v závěru dospívá k závěru, že 90. léta možná jsou tím vyhlíženým obdobím počátku nápravy rozvrácené společnosti, my máme dnes pocit, že tato náprava je v nedohlednu. A nejen my v koutě zvaném Česko. Jeho optimismus je zkrátka předčasný.
Jinak jde o knihu zajímavou a kdo četl Fukuyamův „Konec dějin…“, nebude zklamán. Kniha je v podstatě sociologickou studií a tedy velmi seriózním dílem o tom, co se s námi (tedy západní civilizací) děje. Je to jeden z pohledů na fenomén, který různí další autoři nazývají krize Západu, zánik Západu, krize kapitalismu apod. Fukuyma nenachází jednu příčinu a pochopitelně ani jediný recept, jak z toho ven. Kniha je plná konkrétních odkazů na konkrétní jevy a události, které velký rozvrat společnosti, který je datován od poloviny 60. let, ilustrují. To, co je pro rozvrat typické, je nedostatek tzv. sociálního kapitálu, který lze považovat za tmel občanské společnosti. Právě rozvinutá občanská společnost v různých podobách je jedním z preventivních „podmínek“ proto, aby morální rozpad společnosti byl co nejmenší.
Kniha, zvláště v dnešní pohnuté době, neustále nutí k přemýšlení a ke konfrontaci s naší realitou. Čtení to není lehké. Ale myšlenkovou linii autora lze sledovat a dobrat se svého názoru. V tom lepším případě po jejím odložení začnete přemýšlet, kde a s čím můžete pomoci vy.