Velký rozvod nebe a pekla

od:


KoupitKoupit eknihu

Fantastický autobusový výlet z pekla do nebe. Vyhlídková jízda, pro některé, ale rozhodně ne pro všechny. Myšlenka spojit nebe a peklo dohromady je asi věčně v nás, založena na víře, že skutečnost nás nikdy nestaví před nevyhnutelné buď-nebo. Na víře, že máme-li schopnosti, klid a navíc dostatek času, najdeme vždycky určitý způsob přijetí obou alternativ. Tuto víru považuje C. S. Lewis za katastrofální omyl. Nemůžete si vzít všechna zavazadla na všechny cesty, které máte před sebou. Nežijeme ve světě, kde všechny cesty jsou spirály a jestliže po nich jdeme dostatečně dlouho, přibližujeme se ke středu, který nakonec jistě nalezneme. Žijeme spíše ve světě, kde se každá cesta po několika kilometrech dělí na dvě, každá z nich po chvíli opět na dvě další a na každém z těch rozcestí stojíme před rozhodnutím......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26097/velky-rozvod-nebe-a--26097.jpg 4.4182
Orig. název:

The Great Divorce (1945)

Žánr:
Literatura světová
Vydáno:, Návrat domů
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (23)

Přidat komentář
Tyet
25.06.2018

U Lewise jsem už uvykla na to, že píše křesťanské agitky, takže mě to už nepřekvapí. Čtu ho proto, že umí pěkně popsat naše lidská traumátka a umanuté sobectví, kterými trpíme víceméně všichni a krásně se v nich najít (nebo v nich najít svého souseda, to je mnohem zábavnější, ha ha). V době, kdy jeho knihy vznikaly, šlo bezesporu o nový, často možná šokující pohled na dobro a zlo, na hříchy a spasení, ale dnes už to působí trochu starosvětsky a přeslazeně.

baacinka
24.05.2018

Občas se člověk dostane k autorovi, o kterém se dá říct, že se má co říct, a narodil se proto, aby to napsal. A to je C. S. Lewis. Narnie mě nikdy nebavila, ale i tam čtenář vidí to geniální využití metafory a fantazie k vyjádření hlubokých pravd (které prostě Lewis nějak chápe, řekla bych, že dost instinktivně je chápe víc než nejstudovanější kněz). A bez ohledu na teologickou stránku věci, je dokonalý znalec lidského charakteru. Hlavně toho typického rysu lidské povahy, přesvědčit sám sebe, že nejsem tak špatný, že vlastně moje pohnutky jsou ryzí a nemůžu za to, že z toho tak úplně dobro nevzešlo...

Switchfoot
19.02.2018

Zajímavá a "Lewisovsky" nápaditá představa toho, co nás čeká na té "druhé straně". Kromě své neotřelé a čtivě podané koncepce nebe a pekla se mi líbila hlavně základní metafora stínů a postupného přechodu do opravdovosti. V tom - alespoň pro sebe - vidím hlavní aplikovatelnost do života. Kniha se čte rychle a téměř sama.

MilujuV.Huga
19.01.2018

Ačkoliv s Lewisovými názory prezentovanými v této knize veskrze souhlasím, zpracování knihy se mi nelíbilo.

Nakonec budou jen dva druhy lidí. Ti, kteří řeknou Bohu "Buď vůle tvá", a ti, kterým řekne Bůh "Buď vůle tvá".

Simonovič
29.10.2017

Kniha pre ľudí ktorí radi a veľa rozmýšľajú. Myšlienky a otázky o živote, správaní človeka podané nenásilne formou príbehu - Lewis donúti čitateľa rozmýšľať, nekladie mu silene odpovede, no čitateľ s ním nemôže nesúhlasiť - aspoň ja som nemohol. Kniha ktorá otvorí oči, a je dobré sa ku nej vrátiť.

Madlobina
31.07.2017

Veľmi pekná kniha. Rozhovory medzi tými, čo už prijali a tými, čo ešte nevidia čo majú prijať. Knihu ešte spracuvávam. Asi začínam vidieť...

ZuzziŠ
17.06.2017

A stejně jsem nejšťastnější, že tu knihu vlastním, že je má, že se k ní můžu vrátit, až se mi bude chtít a ne hned poté, až ji budou mít v knihovně, protože ... protože to stojí a bude stát za to.
Jak psal Vácha - největším paradoxem křesťanství je to, že do pekla jdeme, protože to sami chceme.
A jak psal Pavel - a budu chápat plně.

vlkcz
29.05.2017

Nějak nevím. Napsané je to zajímavě, jak jen to Lewis umí. Ale upřímně, Poslední bitva byla na podobné téma a přišla mi lepší. Možná má pan Lewis pravdu ve svém nesmiřitelném postoji, že aby člověk mohl do Nebe, musí nechat všechno pozemské za sebou. Ale když tak člověk čte svědectví lidí, kteří prošli klinickou smrtí (např. Anita Moorjani - Musela jsem zemřít), tak to vypadá, že to je asi trošku jinak.

sandra5627
25.09.2016

Jedna z těch pár skvělých knih,které jsem od pana Lewise četla. A taky moje neojblíbenější. Četla jsem jí v době,kdy jsem tíhla ke křest'anství a neskutečně mě to zasáhlo,jak trefně to umí tenhle pán vše vystihnout.... Opravdu mistrovské dílo a doporučuju všem bez výjimek.

Scarlett44
14.08.2016

Málo kníh ma tak udrelo priamo do tváre ako táto. Jednoducho majstrovstvo.

kacaabba
08.06.2016

Ano, bylo to dobré, člověk se v knize seznámil s řadou lidských typů a jejich náladami, vášněmi, nenávistmi..., ale jestli byste rádi "majstrštych" od tohoto autora, pak vezměte do ruky Rady zkušeného ďábla. V této knize se autor spíše obrací k hledajícím, v Radách ke křesťanům na začátku cesty.

Benjo
04.06.2016

Zajímavá knížka, která je však mnohem víc o našem než o onom světě. Jako kresťan mám nadějnější představu o tom, co bude 'pak'...ale možná jsem Lewise moc nepochopil...a ač jsem často nesouhlasil, nebo namítal, byla knizka velice čtivá. Prečetl jsem ji během dvou dní.

Hanka_Bohmova
26.05.2016

Velmi podnětná knížečka, kromě jiných zajímavých myšlenek i několik trefných variací na téma "zatvrzelé srdce".

"Co bych tu dělal, neprosím se nikoho o milost. Jsem slušný člověk, a kdyby tu byla nějaká spravedlnost, tak jsem tady už měl být dávno. Můžeš jim to vyřídit!"

pucii
30.04.2016

Pro mne byla kniha přínosná, k zamyšlení se. (Není to typ knihy, do které se člověk začte a nedokáže se odtrhnout, spíše přečte kousek a nějakou dobu trvá, než jej vstřebá.) Kniha je však na mne velmi náročná a některé části jsem ještě nedokázala pochopit - budu se k ní muset vrátit. Nicméně je nadčasová.

Candide
12.01.2016

Skutečný skvost! Je k neuvěření, kolik moudrosti, pravdy a podnětů k sebereflexi je možné vměstnat do útlé knížečky, která je navíc aktuální ještě 70 let po svém vzniku. Nevidím jiné vysvětlení, než že je zkrátka geniální.

Laviii
13.05.2015

Krásné dílo, nutí neustále používat mozek a přemýšlet o všem co je napsáno. Až na ten konec mě ohromovala - konec se dal předpokládat.

Kelderek
26.04.2015

Přečetl jsem už dvakrát - doporučuju hlavně křesťanům či hledajícím lidem... ikdyž sám autor říká, že jde o dílo jeho fantazie, tak je třeba říct, že to je fantazie mistrná a inspirovaná snad samotným Nejvyšším. škoda jen, že kniha nebyla delší..pokud někdo víte o podobné knize, ozvět se mi..

Skip
20.01.2015

Kniha, která přiměje k zamyšlení. Neříkám, že každého, ale ten potenciál v sobě rozhodně má. Bohužel nedokážu nějak jasně a srozumitelně písemnou formou vyjádřit, o čem kniha je. Lewis vyjadřuje své myšlenky především o dobru a zlu, o cestách v lidském životě a rozhodnutích, která musí každý dělat na jednotlivých rozcestích. Není to kniha návodná ani motivační, jaké jsou dnes vydávány v tak velkém počtu. Nejde ani o složitě filozofické dílo.

EvaHlu
24.10.2013

Skvělá kniha, není zde nouze o vtipné momenty, ale je zároveň velmi hluboká. Opravdu doporučuji k přečtení!

Paulhunterspet
08.03.2013

Pana Lewise rozhodně nezatracuji do budoucna, ale jsem lehce zklamaná. Tenká knížečka mi trvala snad dva týdny dokončit, protože jsem ji neustále odkládala a nužívala jsem si ji. Finále mi vrátilo opět chuť k četbě kvůli zajímavému dialogu. Ale dnes už vím, že se k n pravděpodobně moc vracet nebudu. Duchovno mi je totiž v pravdě cizí, ale filozoficky pojaté rozhovory postav jsou zajímavé a ráda je doporučím.

ivorey
05.03.2013

Knížka začala velmi zajímavě a hnedka mě nadchla, ale byla jsem trochu zklamaná z konce, čekala jsem něco víc.

Renava
14.01.2013

Objemom malá, avšak obsahovo hlboká záležitosť, ktorá toho ponúka veľa nielen veriacim, ale tiež všetkým hľadajúcim. Fiktívny náhľad do neba cez príbehy ľudí (vlastne duchov), ktorí sa ocitli na druhom brehu, poskytuje vskutku zaujímavé analýzy nášho vnímania životných hodnôt, našich vzťahov a postojov, z pohľadu večnosti. Mnohé z nich sú prekvapivé, až šokujúce - biskup sa dostáva do pekla, vrah sa ocitá v nebi, pričom argumenty – prečo je tomu tak, sú ešte prekvapivejšie.
Táto brožúrka zo seba chŕli slušnú kopu otáznikov, ktorých roztriedenie potrvá oveľa dlhšie, ako samotné čítanie knihy. Treba rátať s tým, že napriek útlosti to rozhodne nie je ľahké čítanie, kto pozná C.S.Lewisa, je na to pripravený.

„.....kdyby se všechna osamělost, všechny zlosti, nenávisti, závisti a nepokoje, které Peklo obsahuje, smotaly do jednoho jediného zážitku a položili na misku vah proti nejnepatrnějšímu okamžiku radosti, pociťované tím nejposlednějším tvorem v Nebi, vážily by tak málo, že by to váha vúbec nezaznamenala. Zlo nemúže uspět, i když je tak opravdové jako dobro. Kdyby všechna bída Pekla pronikla do vědomí toho nepatrného, žlutého ptáčka támhle na té větvi, byla by beze stopy pohlcena stejně jako kapka inkoustu, která by padla do Velkého Oceánu, proti ktoremu je pozemský Pacifik pouhou molekulou.“

Petiz
08.08.2012

takova fantasy s hlubším smyslem