Velký průvodce přírodou - Minerály a drahokamy

Velký průvodce přírodou - Minerály a drahokamy https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145617/velky-pruvodce-prirodou-mineraly-a-drahokami-145617.jpg 5 5 1

Obsáhlá encyklopedie minerálů a drahokamů je určena všem milovníkům tajemné krásy nerostů - minerálů a drahých kamenů z nejrůznějších lokalit na světě. Autoři podávají srozumitelným a přehledným způsobem základní informace o vývoji nerostů, jejich chemickém složení, místech výskytu i správném způsobu jejich sběru a určování. Kameny jsou zachyceny na krásných barevných snímcích, zdůrazňujících jedinečnost každého nerostu.... celý text

boxas
02.02.2022 5 z 5

Kniha je přesně o tom, co je v jejím podtitulu - Vyhledávání, určování a sběr minerálů a drahokamů. A to všechno je sepsáno velmi přehledně, systematicky a i pro nás úplné laiky zajímavě. Každý "šutr" tu má svoji vizitku, chemický vzorec, charakteristickou krystalovou mřížku, samozřejmě fotografii atd. atd. Je tu i mnoho zajímavostí o kamenech.
Víte např., že v Brazílii našli akvamarín o váze 61 kilo? Nebo že slovo diamant je odvozeno z řeckého slova nezdolný? Nebo že si lidé dlouho mysleli, že jantar je zkamenělá moč rysů? A slavný Svatý grál byl prý z velikého smaragdu, ať si Indiana Jones tvrdí, co chce. :-)

Pavel Povondra
česká, 1924 - 2013