Velký portrét

Velký portrét https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43520/bmid_velky-portret-XGz-43520.jpg 3 24 2

Vědeckofantastický román o profesoru elektrotechniky, jenž se v opuštěných horách se skupinou vědců pokouší vytvořit umělého člověka, zobrazuje lidské a morálni aspekty prudkého rozvoje vědy a techniky.

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Práce

Il grande ritratto , 1960

PeterRainhard
PeterRainhard
12.11.2022 2 z 5

Velmi jsem váhal, jak tuto novelu (přeci jen nemá rozsah románu, ač je tak anonsována) ohodnotit. Především je třeba mít na paměti, že hlavním risikem každého vědeckofantastického románu je zastarání technologie, kterou popisuje. Buzzatiho považuji za geniálního autora jednoho jediného románu - Tatarská poušť. Ve srovnání s ním byly žel jeho ostatní prózy prostě slabší (čímž neříkám špatné!). A žel, vnímal jsem, že "Velký portrét" (který jsem před pár lety dychtivě ukořistil v antikvariátu) od roku 1980 (natož od r. 1960, kdy vyšel v originále) nesmírně zestárl. Ta novela má svůj jistý půvab, stále má místy vynikající atmosféru, chvílemi (tajemná cesta vzhůru do hor, od civilisace) i připomene "Tatarskou poušť... Leč stejnou látku (zda lze lidského ducha, jeho osobnost přesadit do stroje - respektive do počítacího stroje?) zpracovali mezitím dávno jiní, lépe, s větší askribií... A tak "Velký portrét" velmi vybledl... Až zůstalo jen pár skvrn.

WEIL
WEIL
30.07.2011 3 z 5

Kniha není pro mě tak čtivá a obsažná jako povídky "Sedm pater", které jsou pro mě mistrovskými texty.

"Velký portrét" je více rozvleklý, méně sevřený a profil i děj hlavního hrdiny poněkud archaický a zbytečně komplikovaný. Rovněž kniha zjevně odpovídá atmosféře doby, v které ji autor psal a náhledu na vědu, jak byla tehdy chápána.

italská literatura

Dino Buzzati