Velký, nepochopitelný hlad

Velký, nepochopitelný hlad https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58172/mid_velky-nepochopitelny-hlad-zwa-58172.jpg 4 18 3

Soubor Bernhardových nejranějších prozaických textů – většinou novinových příspěvků z let 1950 až 1956 – je poprvé takto souhrnně představen českému čtenáři. V těchto prózách je zřetelný vliv Bernhardova dědečka, spisovatele Johannese Freumbichlera (1881–1949), neboť jsou ještě plné vztahu k idylickému venkovu. Literární identifikace se světem venkova, představující v padesátých letech už poněkud anachronický mýtus v opozici k městu, nám pomáhá pochopit zaujetí, s nímž autor v pozdějším díle ničí venkovskou idylu. K těmto raným prózám je přiřazen fragment Ital (1964), který Bernhard později ještě rozvinul v románě Vyhlazení (1986). Závěrečnou povídku, napsanou původně pod názvem Listonoš (vyšla 1963), autor později pozměnil a vydal pod názvem Kulterer (1969).... celý text

Lenka4
02.04.2024 3 z 5

Náměty povídek jsou dobré, ale jejich zpracování provází jistá bezradnost. Postavy nemají sílu vzbudit emoce.

KarolKula
01.02.2019 4 z 5

vetina povidek na me pusobila jako jakesi mensi nacrty vetsich, velkych umeleckych del. Fragment z Itala je uzasne pestry a vnitrne drasajici. Pri cteni posledni povidky s nazvem Kulterer jsem si uvedomila, ze Kulterer je onen vypravec, ktery mi predlozil sve povidky z vezeni. A pak mi doslo, ze chci zase cist Mannova Doktora Fausta a Hesseho Stepniho vlka, protoze Bernhard je pokracovatelem techto velikanu, ktere dohromady spojuje nemcina a svet hlubokych myslenek, podivnych setkani, velkych chyb a vzkriseni.

Bolkonská
01.05.2016 3 z 5

Velmi překvapivé. Bernhard s nevídanou vlídností popisuje všechno, na co pak v pozdější tvorbě hází bláto. Kniha OK, tak vlažně OK, je to něco jako ten úplně realistický pecen chleba z Dalího rané tvorby - jsem ráda, že vím, že kdysi namaloval i něco takového, ale nevracela bych se k tomu.
Nejvíc zaujala povídka Kulterer.

rakouská literatura výbor z díla

Thomas Bernhard
rakouská, 1931 - 1989
1999  87%Mýcení
1999  90%Vyhlazení
2007  83%Mráz
2008  93%Obrys jednoho života
2004  89%Ano

Kniha Velký, nepochopitelný hlad je v