Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449872/bmid_velky-gatsby-OLP-449872.png 4 4444 595

Hlavním hrdinou je prostý člověk, který se v mládí zamiluje do bohaté dívky a jen proto, aby ji opět získal, se dostane až mezi horních deset tisíc. Jeho celoživotní sen se ale rozbíjí o bezohlednost a egoismus vrstvy, kam sice patří svým postavením, ale do které nezapadá svým charakterem. Gatsby nakonec umírá jako oběť svého omylu, neboť nedokázal reálně zhodnotit lidi a život kolem sebe a považoval za hodnotu vztahy, za nimiž se ve skutečnosti skrýval hrubý egoismus. Román, napsaný v první osobě, zaujme čtenáře svérázným, dynamickým podáním.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Městská knihovna (Praha)

The Great Gatsby , 1925

OciVelkeZelene
17.07.2016 4 z 5

Ma to uz svuj vek, ale stale mi to prijde az mrazive aktualni...

miska98
15.07.2016 5 z 5

Na téhle knize miluju její hloubku - když čtete pozorně, dá se v ní najít mnoho témat k zamyšlení. Stále se nemůžu rozhodnout, co si o panu Gatsbym myslet - v tomto ohledu mi trošičku připomíná Švejka nebo Stoletého staříka, i když uznávám, že jde o úplně jiné žánry a srovnávat by se tyto knihy asi neměly, ale o to teď nejde. Pokaždé, když Gatsbyho čtu, váhám nad tím, jak ho chápat. A to je to, co mě na tom baví.

Svým způsobem se jedná o geniální dílo - autor vás nutí vidět příběh očima jiného člověka, ne Gatsbyho samotného, ale i přesto, že Gatsbymu zcela nerozumíte, vás jeho příběh zasáhne. Není na něm nic veselého, nekončí oním pověstným a-žili-šťastně-až-do-smrti... vlastně je dost pesimistický, možná proto ho mám tak ráda.

Mimochodem - filmové zpracování s L. DiCapriem je možná knize nejvěrnější film, který jsem kdy viděla.Většinou mě film ve srovnání s knihou zklame, ale v tomto případě jsem byla mile překvapená.

AllyKumari
12.07.2016 4 z 5

Jedna z těch knih, které vás nemusí ani moc ohromit, a přesto chápete, že je to "zasloužená klasika". Mně se Gatsby líbil více, než jsem čekala, i když lektorka na univerzitě dělala co mohla, abych ho začala nenávidět.

Lolila
22.06.2016 4 z 5

Je to klasika opisujúca zlaté americké dvadsiate roky. Dej plynie pomalým tempom, na záver sa začne niečo diať...a potom je koniec. Výsledkom románu je pokrytectvo, sklamanie, smútok, ....V závere knihy autor jednoducho zhrnul charakter postáv: "Nedbanliví ľudia, títo Tom a Daisy - rozbíjali veci aj živé tvory, a potom sa zase utiahli za hradbu svojich peňazí alebo nesmiernej nedbanlivosti, alebo čo ich to už spájalo, a ten neporiadok po sebe nechali upratovať iným..." Autor píše štýlom, ktorý vás zaujme alebo vôbec nenadchne.

Knišíl
19.06.2016 5 z 5

MOŽNOST SPOILERU
Fitzgeraldovo vypravěčství v sobě nese punc poetiky, jenž z Velkého Gatsbyho dělá oprávněně americkou literární klasiku. Knihu jsem dočítal v deštivém počasí a padla na mě deka melancholie, a možná proto, aniž bych sršel už tolikrát čtenými superlativy, bych tento komentář uzavřel těmito slovy: velcí lidé hledící s nadějí do neznámých dálek odcházejí náhle a za tragických okolností.

Zorka
12.06.2016 5 z 5

Jít za svým "snem" za každou cenu. A zjistit, že sny se stejně nedají žít... Smutek, zklamání, beznaděj, pokrytectví ... žádné kladné emoce. Možná právě proto kniha zanechává ten nezapomenutelný dojem.

MTB
03.06.2016 3 z 5

Vlastně nevím, co si mám o knize myslet. Četl jsem ji už docela dávno (cca rok) a stále vím, jaký na mne udělala dojem a že jsem byl docela zklamán. Na druhou stranu na spoustu knih, které jsem četl, si ani nevzpomenu, natož abych si i po takové době pamatoval svůj dojem. Takže je to jistě silná kniha. A literárně bezpochyby dobrá. Jen mne osobně neoslovila. Řekl bych, že z podobných důvodu, jak již píši ostatní hodnotící, kteri dali knize tři hvezdy.

Ezios
28.05.2016 5 z 5

Opravdu mě překvapilo, jak se knížka podobá filmu, nebo spíš, jak se film podobá knížce. Ale vzhledem k tomu, že jako první jsem viděl filmovou adaptaci s DiCapriem, zanechal na mě větší dojem právě film. Kniha je poté v tomto případě spíše scénářem. Scénářem, který mně ale zodpověděl to, co jsem chtěl vědět a tedy, jak se to má s Gatsbyho obchody a díky čemu vlastně zbohatl. Trochu větší prostor dostává i Gatsby samotný a vyplňují se mezery v jeho minulosti. Bohužel ne nijak závratně. Každopadně za Gatsbyho mysteriozní auru, za jeho oddanost, za zelené světlo a už jen za skvělý snímek Luhrmanna, dávám plný počet.

Terezie.Viki
26.05.2016 3 z 5

Nevím, zda jsem měla špatný překlad, ale pasáže jsou až moc detailně popsány, což mi vadilo, protože knihu nešlo "zhltnout" jako film. Ovšem umělecký zážitek z toho člověk má a myšlenky jsou tam úžasné.

wiix
25.05.2016 5 z 5

Pre mňa jedno úchvatné dielo, jednak nežné a hlboké a na druhej strane tvrdé a kruté. Lásky Gatsbyho k Daisy je viac než romantická či vášnivá. Je osudová a smutná a zároveň silná. "Gatsby veril v zelené svetlo, v opojnú budúcnosť, ktorá rok čo rok pred nami ustupuje. Tentoraz nám ušla, ale nič za to – zajtra pobehneme rýchlejšie, lepšie vystrieme ruky... A jedného krásneho rána..."

verden
23.05.2016 2 z 5

Nemôžem povedať, že by tá kniha vo mne nič nevyvolala, no nezanechala vo mne nič príjemné. V podstate mi všetky postavy boli od začiatku do konca vrcholne nesympatické a jediný, pre ktorého som mala pochopenie, bol chudák Wilson.

papaja
20.05.2016 3 z 5

Po shlédnutí velkofilmu z Hollywoodu jsem byla celkem nadšená z krásných kostýmů, šperků a prostředí, tak jsem hned sáhla po knize, kde jsem čekala mnohem poutavěji napsaný příběh, kniha pro mne byla obrovské zklamání, protože film se mi líbil více, což jsem nečekala, takže velmi slabé 3 hvězdy, které jsem dala spíš díky filmu.

pastelkakg
02.05.2016 3 z 5

Škoda že se námětu neujal takový Capote, to by potom byla knížka! Takhle je to na slabé tři hvězdčky.

Mujda
29.04.2016

Velmi krásná kniha. Zanechá za sebou zvláštní pocit ještě dlouho po přečtení. Mám pocit, jako bych cítila vůni květin i pach kouře, když jsem ji četla. Velmi dojemné a vyvážené.

kristynka8396
19.04.2016 2 z 5

Vůbec nevím, jak knihu hodnotit. Filmové zpracování jsem viděla už dávno a po knize jsem sáhla kvůli Čtenářské výzvě. Některé pasáže byly strašně zdlouhavé, detailně popsané scény, nic pro mě. Znovu už ne :)

Kyta
17.04.2016 3 z 5

Jedna z mála knih, u které se mi líbila o dost více spíš její filmová adaptace. Příběh v podání knihy mě ani trochu nezaujal, do první poloviny jsem se dokonce musela nutit k pokračování. Zpočátku to byla nuda; nedělo se tam nic jiného než samé večeře a večírky; zkrátka nic zajímavého, poutavého ani nic, kvůli čemu bych chtěla ve čtení pokračovat. Druhá polovina byla o chlup lepší obzvlášť díky tomu, že se tam konečně začalo něco dít...Hlavně kvůli nudnému jazyku a výběru slov se mi kniha četla velmi těžko.
Do té doby, než jsem se podívala na filmové zpracování, jsem nechápala, co na Velkém Gatsbym všichni mají. Až po zkouknutí filmu jsem si uvědomila, jak silný a emotivní příběh F. S. Fitzgerald napsal a jak moc mě ten dojemný a svým způsobem i skutečný příběh zasáhl. Prostředí i doba, ve které se děj odehrával, celý příběh jen podtrhovaly. Z Jaye Gatsbyho se pro mě stane další nezapomenutelná postava...
Už teď vím, že bych si knihu znovu nepřečetla; film je ale na úplně jiné úrovni.

lapagerie
16.04.2016 2 z 5

Přečetla jsem včera a musím říct, že mě příběh nijak nezaujal. Neobjevila jsem v něm nic nového, poutavého, závěr byl předvídatelný. Vlastně jsem byla ráda, že už je knihy konec.

Chluga
15.04.2016 5 z 5

Skvělá kniha!

Percabethka
08.04.2016 5 z 5

Úžasný a dojemný příběh, přečetla jsem za jeden den a jistě se k němu znovu vrátím :)

Pivísek
08.04.2016 3 z 5

Knihu jsem "četla" jako audioknihu a film jsem neviděla vůbec. Ale jak zde již pár lidí psalo - nevím, co na tom všichni vidí. Snad jen ten krásný poetický jazyk a barvitý popis stojí za zmínku, ale děj je celkem o ničem. Takže za mě průměr...