Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394592/bmid_velky-gatsby-aUe-394592.jpg 4 4444 595

Velký Gatsby vyšel poprvé roku 1925. Za autorova života nebyl příliš populární, dnes však patří k nejznámějším a nejčtenějším dílům moderní americké literatury. Jazzová hudba, stejně jako příběh o vášni a tragické lásce je evidentně nadčasový. Roku 2013 vznikl nový, moderní český překlad Martina Pokorného. Ve stejné době přišla do kin hvězdná filmová adaptace. Zámožného, výstředního a poněkud záhadného Jaye Gatsbyho ztvárnil Leonardo DiCaprio, svůdnou Daisy Carey Mulliganová.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Great Gatsby , 1925

andrejci
26.02.2022 4 z 5

Začátek byl strašně nudný. Nic se tam nedělo a 50 stránek bylo celkem o ničem. Autor umí, ale pěkně popsat večírky a prostřední. Konec mi už přišel zajímavý. Nejzajímavějším mi přišel Gatsby. Působil sympaticky. Nejotravnější mi přišla Daisy. Takové velké
rozmazlené děcko.

1bublina
25.02.2022 3 z 5

Říkala jsem si, že 160 stran přečtu za dva dny. Na konec mi to trvalo víc jak týden. Občas jsem po přečtení odstavce zjistila, že nevím, o čem čtu. Dvojstranu s výčtem lidí, kteří chodí ke Gatsbymu na návštěvy jsem přeskočila úplně. Kniha mi přišla dost zvláštní. Většina dialogů byla tak divně napsaná, jako kdyby všichni mluvili z cesty. V tomto případě je opravdu mnohem lepší film než kniha.
ČV 2022 - Kniha autora, který prožil 1. světovou válku

Michelleee
23.02.2022 3 z 5

Líbila se mi knížka i film. Určitě dobré si přečíst, ale i těch málo stran mi trvalo docela dlouho zdolat.

Báry-34w
17.02.2022 3 z 5

Velký Gatsby je jednoznačně jedna z knih, kterou by měl všeobecně vzdělaný člověk znát. Do této kategorie ovšem lze zařadit mnoho knih ze stejného období, které bych hodnotila lépe. Velký Gatsby není rozsahem dlouhý, ale mě konkrétně překvapilo, jak dlouho jsem ho četla, navzdory tomu, že mě to vlastně bavilo. To přisuzuji komplikovanosti jazyka. Příběh mě vlastně nebavil, ale velmi silně na mě působil a já celou dobu sledovala zejména Daisy, ta byla mému srdci nejblíže. Po dočtení čtenáři mého typu zůstane silný hořký pocit a bude o tom všem ještě dlouho přemýšlet.

Čtvrtou hvězdičku si u mě Velký Gatsby zasloužil za geniálně zpracovanou audioknihu. Zdramatizovaný příběh v hlavní roli s Ondřejem Rychlým doplněný mnoha zvukovými efekty a skvěle padnoucí hudbou jsem poslechla jedním dechem. Budoucím čtenářům opravdu doporučuji!

Stromm
12.02.2022 5 z 5

Takový nadčasový příběh, barvitý jazyk a především z toho dýchá dobová atmosféra časů dávno minulých. Je to ale kniha pro náročnější čtenáře, žádná oddychovka.

princesse
11.02.2022 2 z 5

Už jen to, že mi trvalo dlouho než jsem přečetla 160 stran o něčem svědčí. Nějak se mi zdá, že jsem knihu vůbec nepřečetla. Nesedl mi ani příběh, ani styl napsání. Zvládla jsem přečíst, ale určitě se k panu Fitzgeraldovi vracet nebudu.

iveta3689
06.02.2022 3 z 5

Zbytečně utahané, moc popisů, které ději neprospějí. To, že jsem vydržela až do konce, přisuzuji audioknize. Kdybych měla knížku číst celou, pravděpodobně ji odložím.

monishek
04.02.2022 4 z 5

Mám z toho příběhu tak smutný pocit. Bezohlednost, lži, sobectví, nešťastná láska .. Ten příběh mě hodně zasáhl. Samotná forma mi úplně blízká nebyla, že bych řekla, jak se to lehce četlo, tak to ani omylem a i vyznat se v textu byl někdy problém. Filmové zpracování, které jsem viděla předtím, mi pomohlo.

Nikcasmej
30.01.2022 3 z 5

Předtím, než jsem začala knihu číst, jsem viděla její filmové zpracování. Dle mého názoru mi to hodně pomohlo, protože přesto, že mám vydání s modernějším překladem, mi kniha připadá trochu zamotaná. Já osobně jsem problém neměla, ale myslím si, že kdybych neviděla film, tak bych si to neuměla tolik představit a zamotala bych se do toho.
Na knize mě občas nebavilo její dlouhé (za mě někdy i zbytečné) popisování. Například když Nick popisoval, kdo všechno se účastnil Gatsbyho večírku a věnoval tomu dvě celé strany, to mi připadalo opravdu zbytečné. Kniha mě bohužel tolik nebavila a je možné, že je to právě kvůli tomu, že jsem už viděla film.
Když pominu, co mě na knize nebavilo, tak si myslím, že příběh sám o sobě je skvělý. Gatsbyho mi bylo opravdu líto, byl to člověk, který měl velký sen a celým svým srdcem miloval jednu ženu. Měl pouze jednoho opravdového přítele a přesto, že ho všichni milovali skrz jeho velkolepé večírky, nikomu na něm doopravdy nezáleželo, kromě Nicka.

Pokud tuto knihu někdo zamýšlí číst pouze kvůli maturitní četbě, tak opravdu doporučuji film, protože je v něm vše stejné, jako v knize. Jediné, co ve filmu chybí, je vztah mezi Nickem a Jordan.

Po dlouhém přemýšlení, hodnotím knihu třemi hvězdičkami. Přesto si myslím, že každý by si tuto knihu měl minimálně jednou přečíst.

TessieB
24.01.2022 3 z 5

Jednohubka na dva večery. Četlo se to dobře, jazyk krásný, jen to ve mně nechalo lehkou depku, že vlastně ten (za mě) nejhorší z toho vyjde nejlépe. Smutné, ale pravdivé, na knize je to, že peníze opravdu nejsou všechno. Za mě slušný průměr knih, které jsem v poslední době četla. Neurazilo mě to, ale ani nijak extra nenadchlo.

Ivet_V
22.01.2022 4 z 5

Četlo se mi to docela dobře, přestože se v první polovině nic moc nedělo. Překvapuje mě, že to na mě působilo úplně jinak než film. Gatsby na mě tady působil reálněji a dokázal jsem chápat jeho chování. Nick mi tady taky působil lidštěji a né tak ploše a bezduše. Celkové dílo se mi líbilo a nechápu, jak to autora napadlo a jak to mohl napsat tak jednoduše plynoucím stylem.

Aranel15
16.01.2022 2 z 5

Z počátku mě kniha vůbec nebavila. Příběh začal být záživnější až s Gatsbyho příběhem. Myslím, že tato kniha patří mezi ty, které člověk pochopí až časem a ve správném životním rozpoložení. Nemohu se totiž zbavit pocitu, že mi Gatsby stále něco tají.

Adellll
09.01.2022 4 z 5

Poměrně krátká knížka, kterou jsem si přečetla hlavně protože se jednalo o jednu z dlouho odkládaných klasik. Příběh byl jistě zajímavý a zvlášť vykreslení atmosféry 20.let se mi líbilo. K postavám jsem si však nebyla absolutně schopna vybudovat jakýkoli vztah, i když jsem se o to celkem snažila, a stránky se mi trošku vlekly. Určitě však kniha stojí za přečtení, a zvlášť po zhlédnutí filmu, který mě naopak velmi zklamal, bych ji i přes výhrady vřele doporučila.

coquus
08.01.2022 3 z 5

Ze začátku jsem se nemohl vůbec začíst, v půlce se mně to podařilo, ale úplný závěr byl opět poněkud rozvláčný. Celkově jsem čekal víc...

niki-chan
26.12.2021 3 z 5

Mě kniha příliš neoslnila. Příběh a jeho podání se zdálo až moc povrchní a letmé. Často jsem se v ději i v postavách ztrácela. Kvalitní mi přišla předposlední kapitola. Osobně doporučuji více film.

Lukyn96
22.12.2021 3 z 5

Příběh o nekonečném sledu mejdanů odehrávajících se ve vyšší společnosti. Zvnějšku takový život láká k následování, avšak při bližším pohledu se mně zdá, že hlavní postavy příliš nevědí, co si se sebou počít. Velký Gatsby je kniha, která mně nenadchla ani neurazila. Rozhodně mně ale rozšířila obzory a přiměla mě zjistit si něco více o okolnostech "jazzového věku".

Hanap279
17.11.2021 5 z 5

***** Knihu jsem četla už dávno, film s Redfordem viděla minimálně dvakrát. Tentokrát jsem to zkusila v němčině (dvojjazyčnou verzi). I ta se mi četla skvěle. Za mne silný příběh, kde je skoro vše. Americký sen, bezduchý život americké smetánky, vlastně asi i jako dopad světové války, životní láska, marnost pokusů vstoupit dvakrát do téže řeky, vítězství peněz nad ctí, prospěchářství atd. Ani bych nemusela vidět film a přesto bych měla před očima vše. Jsem skoro v šoku z hodnocení většiny ostatních čtenářů. Například, že celému příběhu chybí vyvrcholení, je to dobrá kniha na letní čtení ap. Vždyť to byla jedna ze 100 nejdůležitějších knih 20. století podle Le Monde! Ale možná jsem jen o dost starší než většina čtenářů.

DiaTess
11.11.2021 4 z 5

Za mě skvělá knížka. Skvěle popisuje svou dobu a postava Gatsbyho mě nadchla. Podle mého názoru si tato kniha rozhodně zaslouží svou slávu.

Bmisarova
27.10.2021 2 z 5

S knihou jsem zápasila, kdyby nebylo filmového zpracování, ani bych to nedočetla. Příběh ve mě celkově nezanechal větší dojem, pouze zaraženost nad tehdejší zkaženou společností.

Anie94
20.10.2021 3 z 5

Knížka je to útlá, má jen něco kolem 160 stránek, takže jí přečtete za chviličku. Co se týče poselství tak knížka nebyla vůbec špatná, ale dějově to bylo hrozný. Autor tam suprově zachycuje atmosféru 20. let 20. století, kdy je krátce po Velké válce a obyvatelé New Yorku se bezstarostně oddávají nekončícím večírkům v domě Gatsbyho, kterého málokdo osobně zná. Je tam suprová atmosféra všudypřítomného alkoholu a jazzu (takový předchůdce pozdějšího sex, drogy a rockenroll). Hlavní hrinové mi vůbec nepřirostli k srdci, přišlo mi, že se příběhem jen tak zbuhdarma potácí. Je tam super popsané prostředí smetánky. Co se mi líbilo bylo to, že bylo krásně na příběhu vidět, že peníze Vám osobní štěstí nepřinesou. Příběh se mi i přes svou krátkost špatně četl vzhledem k použitému jazyku a jeho formě. Autor přeskakoval jako blecha a často se mi stalo, že mi unikali souvislosti. Dalo se tam najít pár krásných myšlenek, pár dobrých momentů, ale ve výsledku nic co by mě nadchlo. Celému příběhu chybí nějaké vyvrcholení, vše pluje tak nějak konstantně.