Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2459/bmid_velky-gatsby-MHY-2459.jpg 4 4440 594

Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ – oné „budoucnosti, jež před námi rok od roku ustupuje“ – a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Lunarion

The Great Gatsby , 1925

gigi77
09.05.2017 2 z 5

Předmluva mne nadchla svým slohem. Avšak v polovině knihy jsem přerušila čtení. Styl jakým je kniha napsaná mne nebaví ...

Klára2216
05.05.2017 3 z 5

Velké očekávání, ale velké zklamání. Na tuto knihu jsem se těšila, hodně jsem toho o ní slyšela, film jsem zatím neviděla, tak jsem byla natěšená na knihu. Ale musím vytknout zdlouhavé pasáže o ničem. Také mě vadily postavy a ani Gatsby mi nepřirostl k srdci. Občas jsem se ztrácela v množství zbytečných informací a naopak mi chyběly ty důležité. Nebo by mohly být mnohem více rozepsané. Četlo se svižně ale ne už tak poutavě.

evka33
17.04.2017 3 z 5

Velké očekáváni a trochu zklamání. Kniha se čte dobře, lehce, jen mi přijde, že některé myšlenky jsou složitě, velkolepě a pompézně napsané, ale tak trochu postrádají svůj hluboký očekávaný význam. Určitě nelituji, že jsem si ji přečetla, ale asi ve mně nezanechala žádný velký dojem a pravděpodobně se k ní už znovu nevrátím.

Tina.orl
14.04.2017 5 z 5

Velmi poutavá kniha, která se i v originále čte hodně snadno. Děj se zbytečně netáhne, vše se děje celkem rychle. Dílo je o ztracené generaci, ale také dobře vystihuje sílu peněz.

Richisa
13.04.2017 3 z 5

Příběh byl velmi poutavý a knihu jsem přečetla jedním dechem. Neustále jsem byla plná očekávání, co hrozného se tam stane. Konec nikterak nenadchl, byl asi až příliš očekávatelný. Kniha byla rozhodně pěkná, ale na víc než 3 hvězdy mi bohužel nepřišla

Leňulaaa
12.04.2017 3 z 5

Příběh byl zajímavý, ale měla jsem problém se zorientovat. Vyprávění bylo celkově uspěchané některé části tam nemusely být jiné bych potřebovala víc rozvinout. Konec byl smutný a docela předvídatelný. Nemůžu říct ze se mi příběh nelíbil,byl skvělý, ale nebylo to, to co jsem očekávala.

angelice
09.04.2017 4 z 5

Kniha, ze které dýchá moc peněz, neřízená touha se bavit a chraplavý hlas něžné, ale bezohledné dívky. Vypravěč je protikladem i součástí všech prázdných bavících se lidí, kteří se každý týden sjedou u Gatsbyho, aby si užili luxusu, dopřáli si zakázaného alkohou a vymysleli pár dalších historek o hostiteli...mohla bych se rozepisovat, ale jsem už moc ospalá a rozněžnělá z knihy, proto jen popřeji pěkné počtení

dia.riedl
20.03.2017 4 z 5

Nejdřív jsem viděla film, ten se mi velice, velice, velice líbil. Díky tomu se mi podle mě kniha četla líp. Měla jsem pocit, že autor se vším spěchá a do děje jsem se tolik nevžila.
Příběh je jinak moc krásný.

AnetaKor
19.03.2017 5 z 5

Velice krásně a poutavě napsany velice smutný příběh...

Dixinka
18.03.2017 5 z 5

Klasika, které se vyhýbáme. Škoda. Krásná, ale smutná kniha. Po dočtení mě napadlo přirovnání, které s neodpustím Babička po Americku.

Cashmere.Cat
13.03.2017 5 z 5

'Gatsby believed in green light'
Nádherně tragický příběh,který je zahalen tajemstvím,které musíte odkrýt.
'Velký Gatsby ' je kultovní kniha,kterou zná každý ale málokdo jí opravdu četl.Já sama jsem měla z knihy velké obavy,ikdyž vím,že F.S.Fitzgerald byl velmi dobrým spisovatelem.
Ze začátku se Gatsby jeví jako muž,který má mnoho ale záhy zjistíme,že zdání klame,protože v průběhu zjišťujeme,že ikdyž oplývá bohatstvím,'přáteli' a vším možným,pod pozlátkem je prázdný a čeká na ženu,pro kterou tohle všechno vybudoval.Ovšem Daisy je jiná,něž si jí Gatsby pamatoval ale i tak se snaží znovuobnovit jejich lásku.Daisy ovšem není schopna obětovat to co Gatsby a tak se staly věci,které by nikdo nečekal.

kkubelkova
12.03.2017 5 z 5

Občas to bylo trochu nudné, ale jako dalo se to číst :-)

Vampirosa
10.03.2017 5 z 5

Krásný příběh ke kterému se ráda vracím se slzami v očích a úsměvem na tváři. :')

GreenMagritte
05.03.2017 5 z 5

Požitkářský a velkolepý svět, který kolem sebe Gatsby vytvořil, se nutně jeví jako umělý konstrukt, který měl zapůsobit na Daisy. Otázkou je, zda je Daisy stále tou dívkou, kterou kdysi Gatsby miloval a kvůli které se vypracoval na úkor obecně přijímané morálky. Ačkoli je způsob Gatsbym nabytého bohatství diskutabilní, jeví se Gatsby jako upřímný a svým způsobem i romantický idealista, který chce díky penězům změnit minulost a získat, co kdysi ztratil. A této idealistické vidině nakonec i podlehne.

Romanka89
16.02.2017 3 z 5

Nevím, podle komentářů jsem měla sakra velké očekávání, že to bude pro mě fakt něco, ale nikoli. Nevím čím to je, kniha ve mě nezanechala žádný dojem, jo, hezky se četla, rychle sem ji měla přečtenou, ale přišlo mi to prostě takové o ničem. Příběh o životě několika snobů. Za mě docela zklamání.

Čtenářská výzva 2017: Oblíbená kniha rodičů, prarodičů.

pipetka5566
15.02.2017 5 z 5

3 slova...Totálně mě nadchla! Ten styl jakým je kniha napsaná a to jak jsem chvíli některé postavy milovala a nakonec zase nesnášela. Rozhodně knížka na kterou jsem ve své malé knihovničce pyšná :-)

Mark2000
13.02.2017 5 z 5

Ani nevím, proč jsem vlastně tuto knihu četla, ale musím říct, že rozhodně nezklamala. Myslím, že povrchnost společnosti, která je zde tak barvitě popsaná, je určitě nadčasovou tématikou a platí i dnes. Možná právě to je důvodem, že se tento román pořád tak hojně čte

wesulle
05.02.2017 4 z 5

Všeříkající dílo. Zamilovala jsem se do pana Gatsbyho, až na to jeho "kamaráde". Také si nemyslím, že by se něco na společnosti od té doby změnilo. Hluboké.

Luca84
03.02.2017 4 z 5

Tuto knihu jsem četla několikrát, stejně tak viděla film a musím přiznat, že po prvním seznámení s Gatsbym jsem byla naprosto mimo. Rozhozená, šokovaná, zamilovaná a nešťastná. Tolik mě příběh o lásce Gatsbyho k Daisy dojal. S postupem času se můj pohled změnil a v tuto chvíli cítím velkou pravdu, jenž v sobě nese komentář uživatelky nefernefer. Třeba to za pět let budu vnímat zase trochu jinak.

nefernefer
02.02.2017 3 z 5

Stejně jako "Něžná je noc" je to příběh o povrchnosti a citové vyprahlosti americké smetánky dvacátých let minulého století. O společnosti, kde hlavní modlou, okolo které se všechno točí a všechno se jí podřizuje, jsou peníze a teprve daleko za nimi všechno ostatní. Pro skutečnou lásku v tomto světě není místo. Lidé v něm už jí vlastně ani nejsou schopni. I Gatsbyho láska k Daisy, jakkoli je silná, je vlastně pokřivená, nezdravá, je to láska k ideálu, který se snaží získat pro sebe opět jen pomocí peněz. Jakkoli vám chvílemi může být i sympatický, od začátku cítíte, že to nemůže dopadnout dobře. Hlavní hrdina Murakamiho "Norského dřeva" tuto knihu sice četl třikrát, ale i když to není špatná kniha, mně to bude stačit jednou. :o)