Velký Gatsby

Vypravěčem románu je Nick Carraway, který přijíždí do Spojených států. Zde se chce věnovat obchodu s cennými papíry. Jeho sousedem je bohatý Jay Gatsby, který Nicka požádá, aby mu zprostředkoval setkání s jeho sestřenicí Daisy. Gatsby Daisy miluje, ale ona je vdaná za Toma Buchanana. Manželství není šťastné. Buchanan má milenku Myrtle, která tragickou náhodou skončí pod koly Gatsbyho auta, které řídila Daisy. Myrtin manžel Wilson pokládá za viníka Gatsbyho......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/2459/velky-gatsby-kOW-2459.png 3.92444

The Great Gatsby (1925)

Vazba knihy:brožovaná (paperback)
ISBN:80-901031-3-8

anna246

Ano, ano ano!!!
S touto knihou jsem dlouho otálela (a vlastně i s filmem), a nebyla jsem jejím fanouškem..
Potom jsem se k tomu (konečně) dokopala, protože jsem chtěla vědět, co se mezi stránkami skrývá za příběh, a zamilovala jsem si ho.. Okamžitě, bez přemýšlení jsem si příběh zamilovala. Pro mě je to kniha, nad kterou jsem dlouho přemýšlela, a dělala jsem občas až nesmyslné úvahy, ale takové pocity po přečtení knihy já miluju!
Charaktery jsou za mě naprosto nejsilnější stránkou, a já jsem je všechny milovala, a nenáviděla zároveň.

slawa.cap

Poslouchal jsem jako audioknihu... a až potom co jsem viděl film. Film, výjimečně, věrně odpovídá knize. Příběh se mi líbil, i když postavy mi přišly dost ploché a rozhodně by mě zajímalo více o minulosti Gatsbyho. Nezvyklé zrcadlo povrchní a prohnilé společnosti 20 let a celoživotní boj o lásku - až nečekaně vrtkavou a zkaženou.

miska331

Kniha se mi velmi líbila a ten závěr mě dost naštval. Ale popis té zhýčkané, zbohatlické společnosti, která si většinou na sebe vůbec nemusela vydělávat, pokrytecké a lhostejné k morálce, tak to bylo teda přesné. A Gatsby si to rozhodně nezasloužil.

Krub

Přijde mi, že se Fitzgerald zasekl na povrchu. Nedokáže se ponořit do jádra problémů kapitalistické společnosti ani do duší jeho postav. Nemyslím si, že se snaží pochopit, proč se jeho hrdinové a antihrdinové chovají, tak jak se chovají. Třeba charakter Toma mi připadá extrémě plochý - chová se egoisticky a povýšeně. Proč to tak je? Kde se v něm všechno toto zlo bere? Nemyslím si, že si autor tyto otázky položil.

Jeden z nás, buď já nebo autor, jsme nepochopili, co ve Velkém Gatsbym je, a co by v něm mohlo být. Těžko říct, u koho z nás je chyba...

Kopretina

S titulem jsem se setkala v knize Modlitba za Owena Meanyho a také tuším v Růži pro Algernon a tak jsem ji vybrala do čtenářské výzvy jako knihu zmíněnou v jiné knize. První dvě kapitoly jsem myslela, že knihu odložím, pak se děj rozběhl a tak divně skončil, tedy vůbec nejsem nadšená. Kouknu ještě na film, třeba mě nadchne víc. (možná mi nesedne americký styl, který je pro mě trochu hůř čitelný - jako třeba Nouzový východ nebo Poslední kabriolet..). Jo, příběh mi malounko připomíná Láska je jen slovo.

ZNellyZ

Snad poprvé můžu říct, že se film vyrovnal knize. Kniha mě bavila, úžasně se četla a vůbec mi nepřekáželo, že jsem jako první viděla film.

Landreth

Velký Gatsby má pomalejší rozjezd, ale s přibývajícími stránkami se děj rozjíždí a závěr už nedává vydechnout. Především to je zajímavý pohled do života nejvyšších příček americké společnosti v meziválečném období, na bujaré večírky a oslavy (až mi trochu vyskočila v hlavě Hostina Trimalchiona) a na zbohatlíky, kteří nemají zrovna nejlepší charakter...

agatha2
30.12.2017

Knihu jsem četla poprvé kdysi na střední, pak jsem viděla během let obojí filmová zpracování, jak s Redfordem, tak s DiCapriem a nyní jsem se ke knize vrátila ještě jednou. Vím, že na střední mě kniha okouzlila, Gatsby se pro mě stal velkým hrdinou tragicky zesnulým kvůli své velké lásce. Nyní vnímám knihu naprosto jinak, dějová linka týkající se lásky pro mě již není až tak okouzlující a rozhodně ne stěžejní. Není to tak dávno, co jsem četla knihu o Zeldě a Scottovi, na jejímž základě jsem se pídila o dalších informacích z života tohoto manželského páru. Nevím, jak moc můj současný názor na knihu ovlivnilo to, že jsem se zajímala o autorovo soukromí, ale Fitzgerald v zastoupení Nicka na mě působí jako pozér, člověk pohrdající určitou společností, ale přitom ve skrytu duše toužící být součástí oné společnosti.

Eliot30
26.12.2017

Příběh mám moc ráda, ale na plátně vypadá lépe než v knize.

PavlínaAlžběta
20.12.2017

Klasický román od skvělého spisovatele, který špičkově uměl psát i vystihnout éru, ve které se román odehrává. Příběh o lásce, lidském chování a projevu. Děj knihy je svižný a jistě vás vtáhne do 20. let, doby prohibice do Ameriky, kde luxus noblesa se kříží s chudobou. Po stavy mě nijak zvlášť neoslovily jako u jiných románů světové klasiky i tak je kniha moji oblíbenou. Bohužel každý naráží a srovnává tuto knihu s filmovou verzí s Leonardem Dicapriem. To prostě nelze, vezměte v potaz, kdy kniha byla psaná a jakým stylem, film, který není tak starý dodává díky Leonardovi a skvělé výpravě více wow. Já četla knihu prvně a ještě tento film neexistoval, mojí vlastní fantazií jsem si představovala postavy, okolí a Jaye Gatze alias Velký Gatsby. Skvělá kniha s dobrým dějem i očekávaným závěrem. Možná pro dnešní mladou generaci hůře čitelná, za mě klasika, jak má být.

Murus
10.12.2017

Velmi pěkná kniha o nešťastné lásce a částečně i o lidském charakteru. Vůči knize mám pár výtek. První je třeba ta, že i přestože jsou první kapitoly důležité v rozvíjení postav, jsou irlevantní k celkovému příběhu. Nelíbila se mi jedna pasáž s vyjmenováváním jmen ale je poměrně rychlá. Celkově je to kniha velmi pěkně napsaná, i když si myslím, že by měla být dvakrát tlustší.

Murus
10.12.2017

Velmi pěkná kniha o nešťastné lásce a částečně i o lidském charakteru.

kikiodvi
26.11.2017

2,5* Snad poprvé se mi stalo, že se mi film líbil víc než knížka. Vlastní příběh mě zaujal a Gatsbyho jsem svým způsobem chápala, ale neoslovil mě styl. K některým větám jsem se musela znovu a znovu vracet, abych si byla jistá, že jsem správně pochopila jejich význam. Dost mi to zkazilo čtenářský zážitek a myslím si, že knížka mohla být napsaná daleko čtivějším způsobem.

kdu
20.11.2017

Byla jsem překvapená, jak věrně kopíruje film s DiCapriem knihu. Čekala jsem dějové linky nebo situace, které by byly ve filmu vynechány či upraveny. Nenašla jsem. Za tohle filmařům tleskám. Gatsbyho si už nedokážu představit jinak než jako Leonarda.

Ondrášeček
15.11.2017

Tento román mě zpočátku příliš nezaujal, jeho postavy mi totiž přišly jako naivní a snadno prohlédnutelné, příběh jako poněkud jednoduchý. Z tajemného Gatsbyho se postupem času stala nevyzrálá osobnost s neúspěšným osobním životem, jež se na to místo přestěhovala a pět let pořádala oslavy jen kvůli své dávné lásce, zároveň kterou za jeho zády i přes jeho pohostinnost všichni pomlouvají. Jeho láska se zde jeví jako utkvělá upnutost na dávný ideál, který se snaží přes všechny změny s horlivým majetnickým chtíčem obnovit. Právě kontext příběhu je ale něčím, co jej činí zajímavým. Znázorňuje totiž ono poválečné zmatení, které může nastat v srdci toho, jehož život přerušila válka. Kniha ukazuje, že i s hromadou peněz si člověk zdaleka nezajistí stabilní ani šťastný osobní život, pokud nemá své hodnoty na správném místě. Je tedy typickou ukázkou života americké bohaté třídy a jejích materialistických rozmarů, kdy při cestě jejím životem dochází ke střetu růžových představ o světě a přibývajícího věku (Nick na konci knihy poeticky dosáhne třiceti let). Hlavní hrdina v celé knize představuje jakési okno do tohoto světa, není totiž ani zdaleka tak bohatým, rozmarným nebo známým jako ostatní postavy. Naopak s Gatsbym od začátku nesouhlasil a s druhými se snažil především počestně vycházet. I on ovšem prodělá duševní změnu, dojde totiž k určitému zklamání v lidi a jeho zážitek v něm způsobí pohnutku natolik velkou, že napíše tuto knihu.

Pro mnoho lidí zůstane odkaz této knihy jako smutný příběh nenaplněné lásky, která jde daleko za hranice chápání, pro mě ovšem zůstane jako klíčový motiv právě dětská nevyzrálost povah, která byla způsobena účinkem své doby. Román hodnotím jako zajímavý a oceňuji jeho poselství budoucím generacím i atmosféru svojí doby, ač se příliš neztotožňuji ani s jednou z postav.

mikela
10.11.2017

Nádherný příběh, ale se strašným koncem. Gatsbyho jsem si zamilovala a on skončil takhle?

RicardoB
05.11.2017

Knížku jsem četl až po shlédnutí Luhrmanova filmu a pro mně trošku nečekaně se mi kousek s Di Capriem v hlavní roli líbil víc. Uvědomuji si že film nebyl převratným dílem, přesto mně však zaujal svoji pompézností a okázalostí, kterou jsem očekával i od knihy, ale kterou jsem v ní bohužel nenašel v dostatečné míře.

Fitzgerladova kniha ovšem rozhodně není špatná, je to příjemné čtení které ovšem mělo mnohem, mnohem vyšší potenciál

Dyenn
05.11.2017

skvělá kniha

ddkk
30.10.2017

Velkého Gatsbyho už navždy budu mít spojeného s původním českým překladem a hlavně s osobností Roberta Redforda, který je mnohem "víc Gatsby" než Leonardo DiCaprio...Pro mne je Gatsby typický fitzgeraldovský příběh se vším všudy, pro dnešní generaci možná ne příliš zkousnutelný, nicméně u mne boduje...

michaela1992
29.10.2017

Musím se přiznat, že knížku jsem četla až po té, co jsem viděla filmové zpracování. Na poprvé jsem ji navíc odložila, protože mě jako čtenáře nedokázala správně zaujmout. Teď, když jsem se k ní vrátila, měním své počáteční hodnocení, až nyní jsem byla ve správném rozpoložení a knihu jsem si užila, je to klasika s velkým sociálním přesahem. Má poslání a rozhodně stojí za to ji přečíst a odnést si z příběhu ponaučení. Dokázala ve mně probudit i emotivní stránku, za což vždy autora cením.

SuperSojka
28.10.2017

Knihu jsem si přečetla asi dva roky po shlednutí posledního z natočených filmů, který mě lehce zklamal. A kniha naopak ne, prožívala jsem Gatsbyho osud skrze ni velmi intenzivně. Jeho zoufalou lásku k Daisy, které podřídil své konání. Nešťastný příběh člověka s hlubokým citem v povrchním pozlátkovém světě.

Natyna3
18.10.2017

Kniha trošku zklamala má očekávání. Doufala jsem v silný příběh, ale ten se nekonal nebo byl podán způsobem, který mě vůbec nezasáhl.
Autor zde mimo jiné poukazuje na lidské pokrytectví, které nechybí ani v dnešním světě. Myslím ale, že tuto skutečnost si lidé uvědomují i bez toho, aby četli tuto knihu.
Je to klasika a já nechci srážet její hodnotu, přesto ale nehodnotím příliš pozitivně.

Anastazie0810
17.10.2017

Tato kniha je klasika, i když ji každý nečetl, tak ji znají. Velká láska, která si projde tolika úskalími. Okno do duše hlavních postav. Vykreslení doby, ve které se vše odehrává. Život bohaté smetánky 20. let, prohibice v Americe. To vše a ještě mnohem víc děla z Fitzgeralda opravdového mistra. Filmové zpracování je překvapivě stejně dokonalé jako kniha sama. Nesmrtelný milostný příběh.

Mermaida
13.10.2017

Musím přiznat, že ačkoliv jsem na knihu slyšela a četla docela chválu, mě nijak neoslovila. Ze začátku nuda, až jsem i uvažovala, že knihu ani nedočtu. Pak se to najdednou rozjelo, a .... a byl konec. Takový neslaný nemastný a najednou Bum a finish. Knihu jsem četla vlastně jen díky čtenářské výzvě - 1.téma (původně jsem zamýšlela, že budu číst "Koně se přece střílejí" od Horace McCoy).

Torgal
11.10.2017

Do komentára k poslednému filmovému spracovaniu tejto knihy som na ČSFD pred pár rokmi napísal: „Nepoznám Fitzgeraldovu predlohu, ale dúfam, že to nie je tak povrchná báchorka ako ju prezentuje tento film.“ Síce sa v knihe dá nájsť presah do kritiky americkej spoločnosti, ale v jadre tá veta bohužiaľ platí. Rozsahom dlhšia poviedka so slušným slohom, ale do polovice je to príšerná nuda. Potom sa už začne diať niečo zaujímavejšie, stále je to ale len romantická fraška. Bohužiaľ, ďalšia klasika čo išla mimo mňa. 5-/10

Aki12
29.09.2017

Kniha Velký Gatsby je zajímavá a i když mám z knihy rozporuplné pocity, určitě ji doporučuji všem, kteří rádi čtou silné příběhy o lásce.

Leniik33
19.09.2017

Bohužel mě tato knížka moc neoslovila. Nesedl mi styl pana Fitgeralda. Příběh je zajímavý, ale knížka není moc čtivá.

akinomV
14.09.2017

Bohužel jsem nejprve viděla film a pak až četla knihu, takže jsem trošku ovlivněná. Knížka se mi moc líbila, ale tak nějak jsem postrádala větší vylíčení té pompéznosti večírků, toho snobského povrchního života. Závěr mi zase přišel trošku moc rychlý a v hlavě se mi promítal film, který jsem hned s knihou porovnávala. V tomto případě bych řekla, že film má trošku víc bodů než kniha, ale i tak její poselství a emoce člověka zasáhnou. Ačkoliv jsem znala konec, opět jsem ho prožívala a bylo mi smutno. Rozhodně doporučuji!

SmallLucia
12.09.2017

Trvalo mi delší dobu ji přečíst, nebyla moc čtivá, ale příběh špatný nebyl. Za mě ale radši film.

Malýmedvěd
07.09.2017

Moc pěkná kniha, zaujala mne hlavně taková snová atmosféra většiny popisů, které v knize jsou. Psychologie postav je velmi dobře vykreslená a člověka nutí přemýšlet.