Velký Gatsby

Vypravěčem románu je Nick Carraway, který přijíždí do Spojených států. Zde se chce věnovat obchodu s cennými papíry. Jeho sousedem je bohatý Jay Gatsby, který Nicka požádá, aby mu zprostředkoval setkání s jeho sestřenicí Daisy. Gatsby Daisy miluje, ale ona je vdaná za Toma Buchanana. Manželství není šťastné. Buchanan má milenku Myrtle, která tragickou náhodou skončí pod koly Gatsbyho auta, které řídila Daisy. Myrtin manžel Wilson pokládá za viníka Gatsbyho......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/2459/velky-gatsby-kOW-2459.png 3.92320
Originální název:

The Great Gatsby (1925)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Lunarion
Počet stran:150
Překlad:Lubomír Dorůžka
Edice:Superstars
Autor obálky:Michal Hess
Vazba knihy:brožovaná (paperback)
ISBN:80-901031-3-8
Nahrávám...

Komentáře (299)

Přidat komentář
kdu
včera

Byla jsem překvapená, jak věrně kopíruje film s DiCapriem knihu. Čekala jsem dějové linky nebo situace, které by byly ve filmu vynechány či upraveny. Nenašla jsem. Za tohle filmařům tleskám. Gatsbyho si už nedokážu představit jinak než jako Leonarda.

Ondrášeček
15. listopadu

Tento román mě zpočátku příliš nezaujal, jeho postavy mi totiž přišly jako naivní a snadno prohlédnutelné, příběh mi přišel jako poněkud jednoduchý. Z tajemného Gatsbyho se postupem času stala nevyzrálá osobnost s neúspěšným osobním životem, jež se na to místo přestěhovala a pět let pořádala oslavy jen kvůli své dávné lásce a kterou za jeho zády přes jeho pohostinnost všichni pomlouvají. Jeho láska se zde jeví jako utkvělá upnutost na dávný ideál, který se snaží přes všechny změny s horlivým majetnickým chtíčem obnovit. Právě kontext příběhu je ale něčím, co jej činí zajímavým. Znázorňuje totiž i ono poválečné zmatení, které může nastat v srdci toho, jehož život přerušila válka. Kniha ukazuje, že i s hromadou peněz si člověk zdaleka nezajistí stabilní ani šťastný osobní život, pokud nemá své hodnoty na správném místě. Je tedy typickou ukázkou života americké bohaté třídy a jejích materialistických rozmarů, kdy při cestě jejím životem dochází ke střetu růžových představ o světě a přibývajícího věku (Nick na konci knihy poeticky dosáhne třiceti let). Hlavní hrdina v celé knize představuje jakési okno do tohoto světa, není totiž ani zdaleka tak bohatým, rozmarným nebo známým jako ostatní postavy. Naopak s Gatsbym od začátku nesouhlasil a s ostatními se snažil především počestně vycházet. I on ovšem prodělá duševní změnu, dojde totiž k určitému zklamání v lidi a jeho zážitek v něm způsobí pohnutku natolik velkou, že napíše tuto knihu.

Pro mnoho lidí zůstane odkaz této knihy jako smutný příběh nenaplněné lásky, která jde daleko za hranice chápání, pro mě ovšem zůstane jako klíčový motiv právě dětská nevyzrálost povah, která byla způsobena účinkem své doby. Román hodnotím jako zajímavý a oceňuji jeho poselství budoucím generacím a atmosféru svojí doby, ač se příliš neztotožňuji ani s jednou z postav.

mikela
10. listopadu

Nádherný příběh, ale se strašným koncem. Gatsbyho jsem si zamilovala a on skončil takhle?

RicardoB
05. listopadu

Knížku jsem četl až po shlédnutí Luhrmanova filmu a pro mně trošku nečekaně se mi kousek s Di Capriem v hlavní roli líbil víc. Uvědomuji si že film nebyl převratným dílem, přesto mně však zaujal svoji pompézností a okázalostí, kterou jsem očekával i od knihy, ale kterou jsem v ní bohužel nenašel v dostatečné míře.

Fitzgerladova kniha ovšem rozhodně není špatná, je to příjemné čtení které ovšem mělo mnohem, mnohem vyšší potenciál

Dyenn
05. listopadu

skvělá kniha

ddkk
30. října

Velkého Gatsbyho už navždy budu mít spojeného s původním českým překladem a hlavně s osobností Roberta Redforda, který je mnohem "víc Gatsby" než Leonardo DiCaprio...Pro mne je Gatsby typický fitzgeraldovský příběh se vším všudy, pro dnešní generaci možná ne příliš zkousnutelný, nicméně u mne boduje...

michaela1992
29. října

Musím se přiznat, že knížku jsem četla až po té, co jsem viděla filmové zpracování. Na poprvé jsem ji navíc odložila, protože mě jako čtenáře nedokázala správně zaujmout. Teď, když jsem se k ní vrátila, měním své počáteční hodnocení, až nyní jsem byla ve správném rozpoložení a knihu jsem si užila, je to klasika s velkým sociálním přesahem. Má poslání a rozhodně stojí za to ji přečíst a odnést si z příběhu ponaučení. Dokázala ve mně probudit i emotivní stránku, za což vždy autora cením.

SuperSojka
28. října

Knihu jsem si přečetla asi dva roky po shlednutí posledního z natočených filmů, který mě lehce zklamal. A kniha naopak ne, prožívala jsem Gatsbyho osud skrze ni velmi intenzivně. Jeho zoufalou lásku k Daisy, které podřídil své konání. Nešťastný příběh člověka s hlubokým citem v povrchním pozlátkovém světě.

Natyna3
18. října

Kniha trošku zklamala má očekávání. Doufala jsem v silný příběh, ale ten se nekonal nebo byl podán způsobem, který mě vůbec nezasáhl.
Autor zde mimo jiné poukazuje na lidské pokrytectví, které nechybí ani v dnešním světě. Myslím ale, že tuto skutečnost si lidé uvědomují i bez toho, aby četli tuto knihu.
Je to klasika a já nechci srážet její hodnotu, přesto ale nehodnotím příliš pozitivně.

Anastazie0810
17. října

Skvělá kniha. Skvělé filmové zpracování...Další z milostných příběhů, které jsou nesmrtelné.

Mermaida
13. října

Musím přiznat, že ačkoliv jsem na knihu slyšela a četla docela chválu, mě nijak neoslovila. Ze začátku nuda, až jsem i uvažovala, že knihu ani nedočtu. Pak se to najdednou rozjelo, a .... a byl konec. Takový neslaný nemastný a najednou Bum a finish. Knihu jsem četla vlastně jen díky čtenářské výzvě - 1.téma (původně jsem zamýšlela, že budu číst "Koně se přece střílejí" od Horace McCoy).

Torgal
11. října

Do komentára k poslednému filmovému spracovaniu tejto knihy som na ČSFD pred pár rokmi napísal: „Nepoznám Fitzgeraldovu predlohu, ale dúfam, že to nie je tak povrchná báchorka ako ju prezentuje tento film.“ Síce sa v knihe dá nájsť presah do kritiky americkej spoločnosti, ale v jadre tá veta bohužiaľ platí. Rozsahom dlhšia poviedka so slušným slohom, ale do polovice je to príšerná nuda. Potom sa už začne diať niečo zaujímavejšie, stále je to ale len romantická fraška. Bohužiaľ, ďalšia klasika čo išla mimo mňa. 5-/10

Aki12
29. září

Kniha Velký Gatsby je zajímavá a i když mám z knihy rozporuplné pocity, určitě ji doporučuji všem, kteří rádi čtou silné příběhy o lásce.

Leniik33
19. září

Bohužel mě tato knížka moc neoslovila. Nesedl mi styl pana Fitgeralda. Příběh je zajímavý, ale knížka není moc čtivá.

SmallLucia
12. září

Trvalo mi delší dobu ji přečíst, nebyla moc čtivá, ale příběh špatný nebyl. Za mě ale radši film.

Malýmedvěd
07. září

Moc pěkná kniha, zaujala mne hlavně taková snová atmosféra většiny popisů, které v knize jsou. Psychologie postav je velmi dobře vykreslená a člověka nutí přemýšlet.

syskas
06. září

Pokrytectvo, pretvárka, snobstvo, priživovanie sa na iných - to všetko je v tejto knihe. Napriek tomu sa dobre číta. Núti človek rozmýšľať nad tým, čo je v živote naozaj dôležité. A také knihy mám rada.

Leenah
03. září

Skvělá kniha z kategorie literární klasiky, která se dá přečíst velmi rychle. Příběh o tom, že se nevyplácí vydávat se za někoho, kým nejsme, i když tomu sami postupně uvěříme. Mně osobně se moc líbil jazyk, kterým Fitzgerald píše, jeho charakteristiky lidí honících se za americkým snem, rychlé sledy událostí, žádné vleklé popisy, i když je mi jasné, že ne každému tento styl vyhovuje. Taky jsem ráda, že jsem se ke Gatsbymu dostala až několik let po maturitě, nejsem si jistá, jestli bych ji dřív plně docenila a jestli bych se k ní pak ještě vrátila. Doporučuji všem, kteří mají pocit, že toho ve svém životě nemají dost... Vlastně je to trochu nadčasová kniha - honba za bohatstvím, slávou, pozlátkem... "A tak se zmítáme dál, čluny proti proudu, unášené neustále zpátky do minulosti."

Lely
03. září

Na to, že je to uznávána klasika, tak mi trvalo strašně dlouho něž jsem se dokopala ke čtení.
Nemůžu říct, že bych se do téhle knihy vyloženě začetla, spíše se tam střídaly zajímavé pasáže s né moc zajímavými. A chvíli trvalo než jsem se v ději zorientovala.
Za mě je to kniha plná sobeckosti, naivity a povrchnosti.
I když jsem ráda, že jsem jí přečetla, tak nemyslím že se k ní budu vracet.

Markéta ♡
11. srpna

Knihu jsem četla, protože je v kánonu maturitní četby, jinak bych se k ní asi nedokopala.
První jsem viděla film a čekala, že kniha bude lepší (jako skoro vždy), ale upřímně mě více bavil film.
Děj je krásný a určitě stojí za to, ale kniha pro mě byla lehkým zklamáním.

"Bůh ví, co jsi dělala, ví všechno, co jsi dělala. Mě obelhat můžeš, ale nemůžeš obelhat Boha!"

Peti
09. srpna

Mám pocit, že se jedná o jednu z knih z povinné četby. Četla jsem ji až nyní, dlouho po dokončení školní docházky a nějak nevím, co si o ní myslet. Jsem ráda, že jsem ji přečetla, příběh má hlubokou myšlenku - povrchnost, sobeckost, sortování. Ale zpracování jako takové mě příliš neosvojilo. Zkusím doplnit ještě shlédnutím filmu.

maja8148
04. srpna

Ze začátku sice trochu trvá než vás to chytne(cca první kapitolu), ale jak vás to uchvátí, tak to dočtete jedním dechem. Jinak Daisy je jedna z nejhorších postav s kterou sem měla tu čest...

Mátová
30. července

Neuvěřitelně nádherným a květnatým jazykem popsaná povrchnost, prázdnota a pomíjivost, vetknutá do smutného příběhu. Moc se mi to líbilo.

blonde_elis
22. července

Opravdu kouzelný příběh, jeden z mých nejoblíbenějších. Skrývá v sobě velice hlubokou a zajímavou myšlenku a odkaz. K jeho úplnému pochopení přispěje i zhlédnutí filmového zpracování s Leem DiCapriem, které je stejně jako kniha skutečným mistrovským kouskem.
Styl psaní mi seděl a dokázal mě stejně úspěšně přenést do atmosféry tehdejší doby, jako vykreslit charaktery postav.

..."Tak se potácíme kupředu, jako lodě proti proudu, bez přestání odnášeni zpět do minulosti."

Annkag
22. července

Klasika.....
Super napísané,zjednodušení pohlad na postavy,láska ktorá umiera už celé roky ale Gatsby stále verí....
A to svetlo na konci jeho mola je nádhernou metaforou celého príbehu,pretože i láska je tak pomíjivá ako svetlo,ktorému može každú chvílu prasknút žiarovka

MuffinSarah
17. července

Moje nejoblíbenější kniha. Dostala jsem se k ní díky novému filmu a zhltla jsem jí ještě před premiérou. Okamžitě jsem se zamilovala do doby dvacátých let, bezohledných a naivních postav, kterými je kniha naplněna.
Čteno několikrát v překladu i v originále.

Nikki.Jukki
15. července

Od knihy jsem měla určitá očekávání, což byla pravděpodobně chyba, protože jim neodpovídala. Čekala jsem malinko víc vzhledem k postavení Velkého Gatsbyho v klasické světové literatuře. Za celou dobu jsem se nedokázala začíst. Autorův styl psaní mi příliš neseděl, občas mi přišlo, jako kdyby rozhovor postav ani nenavazoval. Na druhou stranu ale autor dokázal člověka přenést do období tzv. "jazzového věku" a velmi hezky poukázal na prázdnotu, naivitu a snobismus některých lidí, což můžeme vidět i v dnešní době.

Kmotr99
03. července

(Spoilery) Místy mi to přišlo rozvleklejší, ale některé pasáže zase byly velmi silné. Například hádka mezi Gatsbym a Tomem před Daisy a pak především tragický konec. To, že za života tak oblíbenému Gatsbymu na pohřeb nepřijde skoro vůbec nikdo, tak nějak vypovídá o povrchnosti jeho rozmarného stylu života (a především pak lidí, kteří jeho "služeb" nezávazně využívali). Myslím, že tato krátká knížka je řazená mezi klasiku zaslouženě. PS: Čteno v originále.

ajka91
26. června

Zajímavé...příběh ubíhal rychle, ale kdybych neviděla první film asi bych nepochopila hlavní pointu příběhu... Kniha je napsána zvláštním stylem, připadalo mi, že autor přeskakuje z minulého času do přítomného a naopak, a celkově je styl vyprávění kostrbatý. U některých pasáží mi chybělo hlubší rozpracování. Nicméně se jedná o krásnou knihu, která stojí za přečtení.

lucie.kapal
19. června

Ač strašně nerada to dělám, ale musela jsem knihu odložit. Asi ještě nedozrál čas, nedokázala jsem se za nic na světě začíst