Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2459/bmid_velky-gatsby-MHY-2459.jpg 4 4444 595

Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ – oné „budoucnosti, jež před námi rok od roku ustupuje“ – a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lunarion

The Great Gatsby , 1925

Peter74
18.10.2021 4 z 5

Úvod diela ma napínal, navzdory tomu, že som ju chcel odložiť. Nakoniec skončila prečítaná. Nedalo mi vcítenie sa do postáv, a ich vzájomných vzťahov. Osudov.
Napriek tomu, ako sa to skončilo.
Som hrdý, že je v domácej knižnici.

sidonka
13.10.2021 2 z 5

Nemohla jsem se do knihy vůbec začíst, místy jsem se ztrácela a dohledávala kdo je kdo, asi bych si jí sama nevybrala, přečteno v rámci čtenářského klubu

radimch
05.10.2021 4 z 5

"Otec mi vždycky říkal, než začneš někomu něco vyčítat, uvědom si, že ne každý měl v životě takové štěstí jako ty."
...
"Možná jsme všichni bez ustání stahováni k minulosti, jen se marně snažíme plout vpřed jako loďky proti proudu."

kyticka152
25.09.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila. Byla nenáročně napsaná, a pokud se člověk prokousal úvodem, hezky plynula. Doporučuji k přečtení!

vemrazik
22.09.2021 4 z 5

Myslím, že mi některé z hlubších významů knihy unikly, i tak se mi líbila. Moc bych nesrovnávala s filmem - obě díla jsou dobrá, ale každé příběh uchopilo úplně jinak. Líbí se mi střípky z historie, kterou nás nikdo neučil - horečka ohledně akcií a podobně.

jiri77
18.09.2021 4 z 5

Velmi povedená kniha, čtení mě bavilo a jsem rád, že jsem si knihu konečně přečetl.

AliStejsy
18.09.2021 1 z 5

Film jsem neviděla, s knížkou jsem bojovala, čekala jsem, že se to rozjede a pořád nic. Ztrácela jsem se v množství postav a po přečtení vlastně ani nevím, o čem ten příběh byl. Velké zklamání

Irsaf
10.09.2021 2 z 5

Tak teda za mě tahle knížka určitě nee...
Nečíst ji v rámci čtenářského klubu, vubec bych se do ní nepustila...

Jana512
07.09.2021 4 z 5

Pro množství osob jsem se těžko orientovala. Hlavní hrdina, neměl na lásku v životě moc štěstí. A když se mu podařilo dostat se na vyšší společenské postavení, snažil se sjednávat zábavu velkému množství přátel a vázal se na svou bývalou lásku, která už byla vdaná. Tak jej nakonec, až na jednoho, všichni opustili, když se dostal do maléru.

RealChad
07.09.2021 4 z 5

4 * dávám pouze za velmi silnou osobní vazbu k tomuto příběhu, k postavám a zejména k filmu, který byl výtečně zpracován (hl. role - L. di Caprio) Kdybych měl hodnotit čistě literární dílo - byly by to sotva 3 * s fousem. :-)

VladiKlaisner
03.09.2021 5 z 5

Kniha se po svém vydání okamžitě stála v Americe bestsellerem, chápu. Mě k ní dovedl až Hemingway ve svém Pohyblivém svátku.

Jizi
03.09.2021 4 z 5

Jedna z těch, jejichž obsah jsem se na střední škole naučila nazpaměť, v případě potřeby odříkala, a nikdy se k ní nedostala, protože knih je mnoho, času málo a přeci vím, o čem to je. Jistě, zásadní dílo, kánon, jasně, ale tak třeba jednou.
A když to jednou nastalo, zjistila jsem, že stejně jako v případě tolika jiných zásadních děl, jejichž obsah je předmětem převyprávěnek v hodinách literatur, ta kniha je vlastně o něčem trochu nebo možná docela jiném.
Je to svědectví o sílícím antisemitismu a přetrvávajícím rasismu, o tom, jakým způsobem se ve dvacátých letech nahlíželo na ženy (Mlč a buď krásná, jo?) i o tom, jak tehdy vypadal život, vztahy a mateřství v bohatých kruzích. Některé věci se - naštěstí - změnily, jiné, jak už to tak chodí, ne. Povrchnost smetánky, která se poflakuje od ničeho k ničemu, je, zdá se, věčná. Stejně jako marnost snahy oslnit někoho, kdo už je slepý, patetické zoufalství neopětované lásky a ochota obětovat všechno pro ty, kdo to vezmou jen jako další samozřejmost. Dobře nám tak.

Jurajovamaka
01.09.2021 5 z 5

Kniha Veľký Gatsby ma nadchla. Nadčasový romantický príbeh v medzivojnovom období s tragickým koncom nikdy nič nepokazí.
V knihe je všetko ... láska, ideály, sklamanie, mamon, pokrytectvo, zbabelosť....napísané majstrovským perom
Dielo má úspech celkom zaslúžene.

Hermiona419
16.08.2021 4 z 5

Kniha byla hezká, ale sem tam byly pasáže, které se příliš táhly a kterým jsem moc nerozuměla. Asi jsem čekala něco víc, ale i tak si myslím, že je to velmi povedená kniha s hezkým ač smutným dějem.

Artim
04.08.2021 5 z 5

Kdyz Fitzgerald sepsal tuto novelu,stala se v Americe okamzite bestsellerem.
Film uz jsem videl a vcelku se mi libil,ale ze by to byla takova pecka?
Precetl jsem si tedy knihu (hodila se i do vyzvy,proc ne).
Co me okamzite nadchlo,byly metafory,kterymi autor nesetril a dotvarel jimi krasne kontrast popisu nabliskane avsak povrchni spolecnosti 20. let na vychodnim pobrezi USA. Popis prvniho vecirku u Gatsbyho stal za to!
Nick,vypravec a autor v jedne osobe tak postupne odhaluje charaktery jednotlivych postav a nechava je rozehrat pribeh,ve kterem lze spatrit obraz spolecnosti te doby. Paradni prace!

marrie5227
04.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Upřímně jsem od knihy čekala víc. Skvělý film s Leonardem DiCapriem mne na knihu dokonale nalákal, ale po přečtení jsem nijak nadšená nebyla.
Příběh příjemný, ne moc dlouhý, ale ani jsem nepostřehla smrt hlavního hrdiny.
Každopádně jde o klasiku a v knihovničce ji nechávám. Pořídila jsem si i jiná díla od F. S. Firzgeralda a tak jsem zvědavá, jaká budou.

kajka.bhlv
15.05.2021 4 z 5

Film mám velmi ráda a chtěla jsem si přečíst i knihu, protože je to trochu jiný žánr, než to co normálně čtu. Kniha byla příjemně vedená, nic nepřetvařovala a prostě vyprávěla příběh, který se stal. Moc hezky se četla, i když ze začátku jsem měla trochu problém se soustředit. Každopádně určitě jedna z mých oblíbených.

Marfulka007
14.05.2021 4 z 5

Musím říct, že ze začátku jsem se do knihy nemohla vůbec začíst a na to jak je tenká, jsem ji četla neobvykle dlouho. Hodně se mi do ní proplétal film (který jsem viděla několikrát a mám ho moc ráda), což mě rozptylovalo. Nakonec jsem se ale začetla a druhá polovina už mi odsýpala. A řekla bych, že mi kniha odkryla části děje, které jsem ve filmu nikdy nezaregistrovala kvůli soustředění se na kostýmy a celkový obraz.

VeDny
11.05.2021 5 z 5

Jedna z mých srdcovek. Od FSF jsem četla vesměs všechno, ale Gatsby je nejuchopitelnější, nejzajímavější a film je taky skvělý. Četla jsem ho roky zpátky, ale dodnes si sem tam vzpomenu na nějakou pasáž a usměju se. Z nějakého důvodu se velmi často přistihnu, jak přemýšlím nad tím billboardem u trati s těma velkýma očima. Plno krásných detailů. Silné emoce, čtivé dialogy. Prostě krása. Doporučuji všem. Obzvláště pak těm, kteří váhají, kterou knihu od autora číst jako první. Tuto!

Artemis886
04.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Nádherná kniha, která mě oslovila už na začátku. Viděla jsem film už dřív ale můžu říct že se mi líbilo obojí. Dokonalá zápletka a děj až jsem místy uvažovala jestli Gatsby není padouch ale jeho láska mě vždycky překvapila stejně tak i Nickův vztah s ním byl originální jako celé kniha, prostě paráda. škoda jen že to skončilo špatně.