Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2459/bmid_velky-gatsby-MHY-2459.jpg 4 4427 593

Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ – oné „budoucnosti, jež před námi rok od roku ustupuje“ – a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Lunarion

The Great Gatsby , 1925

Znedla
Znedla
08.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Kdo by neznal Velkého Gatsbyho? Toho úžasného muže, který dělá spoustu věcí, hostí smetánku z celého New Yorku a každý, opravdu každý, kdo se v těchto kruzích pohybuje je s ním velký přítel...

Poslechnuto na vlnách Českého rozhlasu v rámci zimního pochodu. Můj názor je naprosto shodný s padola, ani mě tak nedojala milostná zápletka jako to, jak vše dopadlo - ti, kdož by ještě před 14 dny dali vše za to aby s nimi Gatsby promluvil pár vět jsou najednou němí a hluší....

padola
padola
25.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Velký Gatsby byla jedna z knih povinné četby, kterou jsem nečetla. Teď jsem si ji poslechla jako audioknihu Českého rozhlasu.

O co zde vlastně jde? Drama osudové lásky? Chování tzv. "vyšší společnosti"? Americký sen, kterého je dosaženo podvodem a obcházením zákona? V roce 1925 byly vztahy mezi muži a ženami řízeny společenskými konvencemi mnohem více než dnes a milostná rovina příběhu tehdy nejspíš působila mnohem dramatičtěji než působí dnes. Smutnější než tragický osud milenců mi připadal úplný konec knihy. Gatsby, který podle měřítek společnosti uspěl - prosadil se, vydělal spoustu peněz, pořádal večírky pro tisícovky lidí, nejlepší ve městě - nakonec umírá jako člověk, který pro nikoho nic neznamenal. Na pohřeb mu přijde jen Nick se svojí bytnou a otec, za kterého se celý život styděl.

Ajinka126
Ajinka126
25.01.2023 4 z 5

Přiznám na úvod, že jsem napřed viděla film a až pak četla knihu. Proto byla pro mě kniha mnohem snažší na představu a pochopení postav. A možná proto se mi víc líbila.
Je to skvěle zachycený příběh ve své době. Láska z pohledu muže je něco, co se mi osobně líbí a tahle představa byla skvostná!

mirka0586
mirka0586
21.01.2023 5 z 5

Krásné...

ZaOndra
ZaOndra
17.01.2023 4 z 5

7 bodů z 10
Kniha mě bavila, děj plynul vcelku rychle a srozumitelně. Jazyk nebyl nijak zastaralý, takže se mi dílo četlo dobře. Rád jsem při čtení uvažoval nad rozdíly chudých a bohatých lidí ve společnosti a jak je obtížné získat velké bohatství bez nelegálních praktik a obcházení zákona. Četl jsem poněkud jiné vydání z roku 2011, než u kterého píšu recenzi. Na obálce je herec Leonardo DiCaprio, který ve stejnojmenném filmu ztvárnil hlavní postavu tohoto příběhu. V následujících dnech se hodlám na film podívat, abych mohl porovnat rozdíly mezi knihou a filmovým ztvárněním.
Knihu doporučuji čtenářům, kteří nevyhledávají příliš složitou zápletku, přesto ale zajímavý a poutavý děj a hledají tak ideální knihu například před ulehnutím do postele.

Knihochod
Knihochod
07.01.2023 1 z 5

Svetoznámy tragický milostný príbeh na pozadí newyorskej vyššej spoločnosti v "jazzovom veku".

V prípade tohto literárneho počinu som zistila, že budem radšej dávať prednosť jeho filmovému spracovaniu.

Túto knihu som čítala kedysi dávno. Pamätám si, že som ju mala požičanú z knižnice. Bola stará, stránky zožltnuté a voňala tou typickou vôňou starých kníh. A z nejakého dôvodu sa mi páčila. Alebo som si to aspoň myslela.

Hlavná vec, ktorá mi na celom príbehu prekážala, boli siahodlhé opisy niečoho, čo v konečnom dôsledku nemalo pre popisované udalosti žiadny dôležitý význam. A nie, naozaj si nemyslím, že celá stránka s menami ľudí, ktorí prišli na večierok ku Gatsbymu, je nejako priveľmi dôležitá. Najmä v tom prípade, že sú tam tí ľudia spomenutí iba v rámci tej jednej stránky a viac už nie.

Na to, že už podľa názvu je aj nezainteresovanej osobe jasné, že jednou z hlavných postáv by mal byť niekto menom Gatsby, jeho prítomnosť sa mi zdala veľmi ojedinelá, skôr výnimočná, a čitateľ ani nemá veľa možností dozvedieť sa o ňom a o jeho temnej minulosti čosi viac. Ale o Nickovi, čož je rozprávač tohto príbehu, sa toho dozvedáme toľko, že som naozaj nerozumela prečo a načo.

To, čo sa mi na celom diele páčilo, je fakt, že je kratučké, takže v priebehu pár hodín nemáte čo robiť a taktiež som počas tých neskutočne zdĺhavých opisov objavila aj zopár veľmi hlbokých a múdrych myšlienok, ktoré ma chytili za srdiečko.

Inak nemám pocit, že by to bol tak skvelý príbeh, ako som si kedysi dávno myslela, pretože to naozaj podstatné a zaujímavé sa udialo vyslovene na pár stránkach, a ten zvyšok boli pre mňa nezaujímavé opisy úplne o ničom.

Takže nie, knižku nemôžem hodnotiť kladne a tým pádom ju ani odporučiť, pretože som sa naozaj nudila. Film je zaujímavejší.

HermanekB
HermanekB
01.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Velký Gatsby. Tento příběh jsem si zamilovala už když jsem viděla film. Dojemný příběh, který vás na začátku okouzlí stejně jako Nicka, ale skončí se slzami v očích. Je skvělé, že se příběh odehrává z Nickova pohledu, on byl tou nezaujatou stranou, pozorujícím krás i zkáz společnosti. Mohla bych na téma této knihy hovořit celé dny, tolik myšlenek mi předala. Tolik, že se mi je ani nechce všechny vypisovat.

Dávám čtyři hvězdy ****.

FlexiMZ
FlexiMZ
25.12.2022 5 z 5

Tak krátký a přesto tak velký a smutný příběh.

Klasika, kterou jsem si spoustu let chtěla přečíst a mermomocí se snažila vyhýbat všem spoilerům - a dařilo se mi, díky bohu! Samozřejmě ze školních let jsem věděla, o čem zhruba tato kniha je, ale netušila jsem, jak končí. Pan Gatsby je bohatý člověk, který pořádá velkolepé večírky. O kterém by si kde kdo myslel, že má vše, co si kdo může přát, ale peníze nejsou vše. O tom to celé je. O tom a o spoustě dalších věcí.

Text je čtivý a Fitzgerald mě ani napodruhé nezklamal! Silný příběh o lásce, přátelství, životě a o tom, že to, že je člověk obklopen spoustou lidí a je populární, je pomíjivé... Obzvlášť, když rozdává a na oplátku nežádá nic zpět.

Miliarda
Miliarda
24.12.2022 3 z 5

Upřímně jsem čekal mnohém víc. Kniha stojí po větší část na popisu života americké "smetánky", což je do značné míry škoda, neboť v první polovině nemá kniha vůbec žádný spád a já osobně se touto částí musel prokousávat. V druhé části, kdy je čtenáři podrobněji představena postava Gatsbyho se kvalita rapidně zvýší, nicméně v momentě, kdy začně být kniha nejzajímavější, tak z ničeho nic skončí. Celkově se nejedná o vyložený propadák, ale rozhodně nemám v úmyslu si Velkého Gatsbyho přečíst v budoucnu znovu.

sabina5156
sabina5156
20.12.2022 3 z 5

Tak, prvně, každému, kdo řekne, že "Velký Gatsby je prostě nejlepší kniha na světě"...bych doporučila, aby si přečetl "Něžná je noc" a poté se vrátil zpět ke Gatsbymu. Ne, teď opravdu. Já vím, že mi asi něco velkého uteklo, o něco jsem přišla - možná centrum kreativity nebo smysl pro humor...ale mě ta kniha tolik nebavila. Příběh mi přišel o ničem, postavy nijaké, ač je to velice krátká kniha mám pocit, že jsem ji četla měsíce. Příběh mi ani nedával žádný prostor pro soucit s jednotlivými postavami ani pro mou představivost.

Zuzulet15
Zuzulet15
20.12.2022 5 z 5

Naivita a naliehavosť lásky, konverzácií, života, veľkoleposť a nafúkanosť sveta bohatých je to, čo ma pri Gatsbym vždy strhne a aj po xy-tom prečítaní stále baví. Gatsby je aj napriek tomu, že má od morálne dokonalého človeka ďaleko, jednou z mojich najobľúbenejších literárnych postáv. Trochu mi pripomína Santiaga Navara z mojej obľúbenej Kroniky vopred ohlásenej smrti, ktorého tiež opúšťajú všetci blízki v čase, keď to najviac potrebuje.

Lily101
Lily101
19.12.2022 4 z 5

Tato kniha…je v jistém slova smyslu skvost. Na 157 stranách je velký příběh mající hlavu a patu. Až na dvě situace, které jsou možná schválně vykresleny tak, že pár stran nevíte, co se vlastně stalo. Ale pokud jste viděli film, tak si budete říkat, že se přeci mělo stát toto a v ten moment kniha jasně ukáže, co se skutečně stalo.

Za tu dobu, kdy jsem viděla film, už uplynul nějaký čas, ale četbou se film znovu vybaví. Film se stal natolik známý (a s ním i kniha), že se stal inspirací pro různé témata akcí a společenských událostí (dress code: dvacátá léta dvacátého století v duchu Velkého Gatzbyho).

Za ty roky jsem zapomněla, že je kniha především o lásce. Nejsem příznivce románů pro ženy a pokud to máte stejně, tak se rozhodně nebojte a knihu číst začněte.

Suma sumárum: Za to nepovedené obalamucení čtenáře hned ve dvou situacích dávám o hvězdičku méně.

Jinak přečteno jako poslední kniha čtenářské výzvy 2022 a domnívám se, že má zvědavost z knihy již byla v takové fázi, že i bez čtenářské výzvy zde na Databázi knih bych si ji brzy přečetla.

Limonadovyjoe
Limonadovyjoe
16.12.2022 5 z 5

Tuhle love story jazzového věku - New Yorku 20.let miluju. Prohibice, lehkomyslnost, grandiózní večírky u tajemného Jaye Gatsbyho, zvoucího stovky hostů, očekávajíc jedinou osobu.. Love story, kde na nikoho nečeká šťastný konec.
To horké léto jde znát na každé stránce, osudová láska a tíseň celé atmosféry taky.
Je pravda, že obrovský podíl na tom má film s Leonardem Dicapriem, který Gatsbyho trefil přesně. Film dodává knižní předloze všechen ten třpyt a lesk a je živější a barevnější než vlastní fantazie.

“Večírek skončil.”

jejda.majda
jejda.majda
17.11.2022 5 z 5

Americká klasika, kterou jsem si konečně přečetla až teď. Trochu se ze zásady bojím takových těch ikonických příběhů, které nám byly podsouvány třeba na střední škole, a tak se k jejich čtení dostávám velmi pomalu.

Po přečtení Velkého Gatsbyho lituji, že jsem ho nečetla dřív. Kniha se mi přesně strefila do vkusu a nálady, úplně jsem hltala příběh nešťastné lásky a atmosféru bouřlivých dvacátých let. Krátký ale silný příběh. Díky, Čtenářská výzvo, žes mě ke Gatsbymu nasměřovala!

KajaProchy
KajaProchy
07.11.2022 4 z 5

Knihu jsem četla kvůli výzvě, jinak bych asi jen líně zvolila film. Jinak bych se k ní nedostala, starší beletrie mě moc nebaví. Ale jsem ráda, že jsem ji četla.
První půlka se mi zdála nudná a macho přemyšlení Toma mě štvalo, stejně jako arogance slečen. V druhé půlce byl již děj zajímavější a konec jsem nečekala, dojalo mě to.
Krátký, vystihující pohled na sobecké, nudící se lidi, kteří si vysvětlují realitu podle toho, jak se jim hodí. Líbil se mi i vypravěč a jeho hořké zakončení příběhu.

strana394
strana394
31.10.2022 4 z 5

Filmové zpracování s Leonardem DiCapriem naprosto miluju a tak jsem zkusila i to knižní. No bohužel za mě nic nového, zajímavého. Příběh jako takový je skvělý a smutný, ale radši zůstanu u té filmové verze.

Coltain
Coltain
30.10.2022 3 z 5

Od knížky jsem čekal pěkný příběh v zajímavém prostředí americké smetánky. Ale asi byla moje očekávání příliš velká. Postavy mi přišly nezajímavé. Například postava Jordan by tam ani nemusela být. Nevím, jestli za mé zklamání nemůže třeba i překlad. Každopádně se podívám na film. Ale knihu hodnotím na slabší 3,5 hvězdy.

zuzmi39
zuzmi39
18.10.2022 2 z 5

Kniha, která ani nenadchne, ani neurazí. Pozitivní na knize je rozhodně to, že je krátká a rychle se čte. Ačkoliv je kniha ve světě dost opěvovaná, mně se zdála spíše průměrná a dá se říct, že jsem od ní čekala víc. Musím přiznat, že v tomto případě se mi více líbil film...

LucySmile
LucySmile
09.10.2022 3 z 5

Krásná kniha. Oceňuji vykreslení tehdejší společnosti, ale mezi mé oblíbené knihy patřit nebude.

SSTknihy
SSTknihy
27.09.2022 4 z 5

Uznávám, že Gatsby je klasika, že skvěle vykresluje život zhýčkané znuděné newyorské high society 20. let minulého století. Že je to i dojemná a tragická love story, ale mě to nějak neoslovilo :-(
Asi jsem měla v hlavě až příliš silně filmového Gatsby ve skvělém podání Roberta Redforda, který měl šarm, styl a tajemné kouzlo. Ten literární je spíš egocentrický, chorobně ctižádostivý zbohatlík, který si nedokázal získat mé sympatie. Ale jak jsem napsala na začátku, je to holt klasika a stojí za přečtení.