Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2459/bmid_velky-gatsby-MHY-2459.jpg 4 4440 594

Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ – oné „budoucnosti, jež před námi rok od roku ustupuje“ – a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Lunarion

The Great Gatsby , 1925

Vesper001
29.09.2023 5 z 5

"Když spočítat znáš hromadu svých zisků a na jediný hod vše riskovat..." (Rudyard Kipling) K některým knihám vede dlouhá cesta a některé pak člověka dlouho doprovázejí. Jako spousta věcí v životě, i Velký Gatsby potřebuje pravý čas, aby čtenář zahlédl, co se skrývá za oslňujícím pozlátkem, pod jiskřící hladinou. Říká se, že není všechno zlato, co se třpytí, ale už se neříká, co to třpytivé tedy je a jakou to má cenu. V případě Gatsbyho je za oním třpytem pokřivené zrcadlo.

ArkAngel
25.09.2023 3 z 5

Román z povinné četby, který nenadchne ani neurazí. Ve své době to bylo určitě velké dílo, ale dnes mladé zaujme spíše adaptace s DiCapriem, která se zaměřuje spíše na ony Gatsbyho večírky a pozlátko. Osobně bych byl radši, kdyby se šlo s postavami více do hloubky, aby se lépe poukázalo na povrchnost toho všeho, která tam je naznačená. S Fitzgeraldovými povídkami je to víceméně srovnatelné, témata rozebírá také pořád stejná. Ameriku jako takovou se mu ale podařilo vystihnout dobře, jelikož je pořád stejná a svou mentalitu nám skrze kulturu tlačí všude do světa.

hetzerjoke
15.09.2023 2 z 5

Na klasické dílo je Velký Gatsby překvapivě čtivý a napsaný velmi moderně, díky krátkému rozsahu si dokáže jakž takž udržet dynamiku a je velmi přehledný. Velmi se mi líbila také jazyková stránka, která byla velmi květnatá a vypilovaná k dokonalosti; člověku se nabízí srovnání s (pro mne) jazykově stejně mistrným Pánem Prstenů od Tolikena, který si však liboval v popisování krás přírody. Fitzgerald zde naopak obsáhle popisuje psychiku hlavních postav a opěvuje krásu (či nekrásu) New Yorku a jeho předměstí. Obsah knihy už patří k zlatému fondu literatury příběh snílka, který je pohlcen americkým snem i vlastní láskou v člověku vyvolá přesně ten nejasný dojem, jaký má. Je tato kniha depresivní? Při popisování prázdnoty bohatých ano. Je tato kniha plná naděje? Autor zde nikdy neklesne až k misantropii a opěvuje opulentnost, takže také ano. Vlastně je ale Velký Gatsby pouze románem, ve kterém sledujeme milostný propletenec, na který se autor snaží narazit filozofický přesah pomocí přirovnávání a zveličování lidských rysů na úroveň archetypů. Je to trochu nepřijemný pocit, očekávat hlubokou a vážnou knihu a dočkat se trochu nafouklého a typicky amerického pokusu o sebekritiku, se kterým se český čtenář nemusí dokázat ztotožnit. Čekal jsem víc, čekal jsem něco jiného a to, co jsem nakonec dostal, mě přimělo k rozpačitému hodnocení. Ale také jsem si připomněl, jak jsem šťastný, že nejsem milionář.

Safrika
07.09.2023 2 z 5

No tak opet a zase jsem narazila na klasiku, ktera mi nic nerika :( neodlozila jsem, docetla, uniklo mi snad vse co chtel autor sdelit.

yellow713
25.08.2023 1 z 5

bohužel, s touto knihou jsem se zrovna nenašla. Začala jsem ji číst s nadšením, vzhledem k tomu jak velký hit to je, ale nakonec pro mě byla spíš zklamáním. Nemůžu si pocit, prostě jsem v ní nemohla najít žádný hlubší význam, nebo jakýkoliv smysl. Četla jsem pouze možná místy zajímavý příběh a to bylo vše. Čtení takového příběhu pro mě bylo ztrátou času.

evasmem
19.08.2023 4 z 5

Zpočátku se mi kniha nelíbila, byla zdlouhavá, nudila mě, občas jsem popravdě musela zapojit mozek při popisných pasážích... Avšak jakmile došlo ke zlomu děje, vžila jsem se do smutného osudu postav a vlastně už předtím jsem začala naopak oceňovat autorovu schopnost barvitě a zajímavým způsobem popsat například počasí; pak jsem si dovedla velmi dobře představit danou atmosféru a situaci, ve které se postavy nacházely. Závěrem, po přečtení, si myslím, že to je, jako spousta klasik, příběh popisující autorovu dobu a negativní, neměnné vlastnosti lidí. Určitě ve mně vyvolal emoce a nakonec ho hodnotím dosti kladně. Jsem zvědavá, jaký bude v porovnání film.

susen9085
04.08.2023 2 z 5

Těžko se ubráním srovnání knihy s filmem, jelikož knihu jsem četl až jako druhou v pořadí. Nicméně mě mile překvapila. Dle mého je o malinko lepší než film, který však nepokládám za nijak skvělý, či unikátní.
Příjemné čtení na dva dny, ke kterému už se nejspíš znovu nevrátím.

freejazz
31.07.2023 3 z 5

využil som príležitosť oprášiť príbeh, ktorý som kedysi čítal ako povinnú jazdu k Hemingwayovi. lebo som si naozaj nepamätal ani čiarku, skôr mi naskakovali nie vždy príjemné komentáre Hema na Scottovu adresu.
což o to. kniha sa číta celkom ľahko, je naozaj jazzová, občas sú v nej skvelé momenty, pripomínajúce skôr Steinbecka (scéna na skládke popola a fantómové postavy popelářů), občas mi to ale pripadalo ako výpredajová červená knižnica, v ktorej sa postavy nesprávajú veľmi logicky. ale na to, že má táto novela takmer 100 rokov (150 strán asi nebude ten pravý objem pre román) je to aj dnes celkom zaujímavé čítanie.
a napriek tomu, že sa Veľký Gatsby označuje za najdôležitejšie Fitzgeraldovo dielo je skôr zapadnuté prachom. schválne sa pozriem, či je k dispozícii v našich knižniciach.
je, dokonca v niekoľkých vydaniach a v prekladoch Jána Vilikovského a Lubomíra Dorůžku, čiže v tom najlepšom, čo sa môže čitateľovi ponúknuť.
zaujalo ma, že Gatsby bol inšpiráciou pre ďalších autorov - tu na prerozprávanie príbehu, tu na napísanie pokračovania - ale nie som si istý, že by som sa do toho pustil. pravdupovediac, toto čítanie ma dosť nudilo.

Gatsby si čitateľa vždy nájde. myslím, že keď som ho čítal v 17. roku (nie storočí:) svojho života, dal mi viac, ako teraz. takže je to o.k.

juni
30.07.2023 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenější knížek, co kdy vyšla. Miluju knížku a miluji i film (samozřejmě pomohlo, že Gatsbyho hrál Leonardo DiCaprio).

pani_ari
28.07.2023 1 z 5

Nevermore! Velký Gatsby je a navždy bude mým úhlavním nepřítelem. Tohle dílo mi vážně nesedlo. Velice jsem se snažila najít v něm alespoň záblesk něčeho pozitivního, co bych umírnilo můj radikální názor na dílo. Bohužel se mi to nepovedlo. Nejsem však ani schopná si svůj postoj obhájit, nedokážu přijít na svoje proč. Možná je tím hloupým chováním postav? Nebo jejich bezohledností? Netuším...

katerina8112
19.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Za 2 roky tato kniha oslaví své první století a věřte mi že na kráse ji ty roky vůbec neubírájí.

Nick Carraway se nastěhuje na pobřeží vedle luxusního sídla které vlastní Velký Gatsby, Nickova sestřenice Daisy se svým manželem bydlí naproti, je to náhoda? Samozřejmě, že ne.

Velký Gatsby dělal léta vše možné, aby se stal bohatým a dostal svou lásku zpět, ale lidi se mění a to poznal na vlastní kůži, když už si myslel, že tento příběh bude mít šťastný konec.

Jeho večírky byly vyhlášené, sjížděli se sem lidi z velké dálky jenom aby mohly být součástí této velké party ( atmosféra těchto večírku byla tak skvěle popsaná, že jsem se tam viděla stát se sklenkou šampaňského).
A však, když Velký Gatsby potřeboval někoho kdo by mu pomohl, nikdo z těch lidí už si na něj ani nevzpomněl.

Krásný příběh o lásce, zradě, přátelství a bohatství

petulkapeta
12.07.2023 2 z 5

No možná to bylo dobou nebo jazykem v te době,ale příběh sam o sobě nebyl špatny. Film se mi libil. Ale kniha..tahlo se to a čtení mě ani nelakalo.

Divkazlesa
21.06.2023 2 z 5

Na můj vkus trochu nudné a zdlouhavé. Po pravdě moc nechápu úspěch tohoto románu.

Ládja
22.05.2023 2 z 5

Velký Gatsby, přišel, prošel a odešel bez toho aby něco zanechal. Na svoji dobu určitě dobré, dnes proště jen prošel. Dobře se četlo a příběh tak plynul a plynul a... 2*

Vaceda
21.05.2023 5 z 5

Velký Gatsby, tajemný muž obětující vše pro přízeň a lásku jedné rozmarné ženy, znuděné konzumním životem bez pocitu naplnění. Hnací motor v podobě jediného cíle dokáže dělat divy. Naplnění cíle Gatsbyho bylo tak blízko a přesto tak daleko. Závěrečný odkaz na samotu, ve které se následně ocitl mi opět připomněl známe rčení přítel všech přítel nikoho.

martin_aston
30.04.2023 3 z 5

Úplne ma to nechytilo. Príliš krátke a povrchné.

_Brunetka_
27.04.2023

Tady tato povinná četba mě velmi mile překvapila. Autor píše opravdu poutavě a mou maximální přízeň si získal téměř od samého začátku. Příběh mě strhl a stále jsem chtěla vědět, co se bude dít dál. Navzdory tomu, do jaké kategorie toto dílko spadá, jsem tu neobjevila žádná nudná místa. Postavy jsou parádně charakterově prokreslené. K některým jsem pocítila velkou míru sympatie a některým bych zase bez milosti zakroutila krkem. Děj je nabitý napětím a zápletku autor promyslel to vedlo k tomu, že mi občas dělalo potíže dýchat. Emoce pracovaly jako fretky. Najdete si tu několik krásných myšlenek. Příběh má nesmírnou hodnotu, která pochází z celkového tématu a motivů se v něm objevujících upřímná láska, oddanost, faleš, lidská sebestřednost a sobeckost, ambice, životní změna, lidská přizpůsobivost. Konečné vyústění považuju za velmi smutné. Velkého Gatsbyho vám můžu doporučit všemi deseti, protože ve vás něco důležitého zanechá.

JointlieKat94
13.04.2023 3 z 5

(SPOILER) EKNIHA
Na tuto knihu jsem se tedy ani malinko netěšila, ale prostě na ni padla volba.. film jsem viděla možná dvakrát. I přes to se mi v paměti nijak neusadil, takže jsem moc nevěděla, do čeho to vlastně jdu.

Překvapilo mě, že je kniha tak krátká a taky to, že se tam toho zas tak moc neděje.. začátek byl naprosto nudný, ničím mě nezaujal a v ději (spíš v popisování všeho) jsem se tak ztrácela, až jsem přestala vnímat. Někdy v polovině mě asi cvakla pointa, nebo taky ne..
Bylo to o nenaplněné lásce?
Byl to příběh Gatsbyho vyprávěný jeho kamarádem?
Nebo to snad bylo o té "přátelské" přetvářce, kdy na párty chtěl být každý, ale pak tomu chudákovi snaživýmu nikdo nepřišel ani na pohřeb?

V této knize si nestačíte ani nikoho úplně oblíbit, jen tak nějak vstřebáváte čas a dobu, ve které se to odehrálo.

"A tak sebou zmítáme dál, lodě deroucí se proti proudu, bez přestání unášeni zpátky do minulosti."

Sigurd_Lesandi
09.04.2023 4 z 5

Přiznám se, že se mi do knihy původně vůbec nechtělo. Nijak mě příběh nelákal, a i recenze byly takové rozporuplné. Pro začátek by se hodilo říct, že kniha určitě každému nesedne. Děj je až na výjimky pomalejší a bohatý na podrobné popisy. Pokud tedy hledáte velkou love story s napjatým průběhem, tak tvrdě narazíte. Pokud vás naopak láká pomalejší, ale přesto napínavý příběh s dobrou atmosférou, vykreslením doby a rozdílů ve společnosti, tak můžu rozhodně doporučit.
Celkově se mi líbilo, jak je příběh vystaven. Postupně plynete dějem společně s hlavní postavou Nickem. Mě osobně autorův přednes sedl a ani sáhodlouhé popisy zbytečností mi nevadily (což je u mě docela zázrak, jak jistě víte).
Konec je takový hořkosladký. Z jedné strany se mi strašně líbil a z druhé mě hrozně štve, ti z vás, kteří mají přečteno určitě chápou. Každopádně výborně podtrhl celou atmosféru a chování lidí tehdejší doby, to se autorovy povedlo na jedničku.
Či-li pokud hledáte pomalejší příběh o zapomenuté lásce a zajímá vás náhled do tehdejší společnosti, tak neváhejte!

Ani832
31.03.2023 4 z 5

I přesto, že se jedná o poměrně útlou záležitost (160 stran), nečte se nejjednodušeji, hlavně ze začátku. Nejdřív je kniha spíš popisná, atmosférická a člověk se musí na četbu dost soustředit, ale pak přijde kapitola sedm a najednou se tam toho začne dost dít. Začínají se rozplétat tajemství a příběh nabírá spád.

Žádná z postav není vyloženě sympatická, všechny mají svoje vady a dost možná si neoblíbíte ani jednu.

Asi už k tomu nemám bez spoilerů co dodat, bylo to fajn čtení, ale zároveň ne něco, z čeho bych si vyloženě sedla na zadek. Nicméně to drama jsem si dost užila.