Velký Gatsby

Vypravěčem románu je Nick Carraway, který přijíždí do Spojených států. Zde se chce věnovat obchodu s cennými papíry. Jeho sousedem je bohatý Jay Gatsby, který Nicka požádá, aby mu zprostředkoval setkání s jeho sestřenicí Daisy. Gatsby Daisy miluje, ale ona je vdaná za Toma Buchanana. Manželství není šťastné. Buchanan má milenku Myrtle, která tragickou náhodou skončí pod koly Gatsbyho auta, které řídila Daisy. Myrtin manžel Wilson pokládá za viníka Gatsbyho......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/2459/velky-gatsby-kOW-2459.png 3.92380

The Great Gatsby (1925)

Vydáno:, Lunarion

ZNellyZ

Snad poprvé můžu říct, že se film vyrovnal knize. Kniha mě bavila, úžasně se četla a vůbec mi nepřekáželo, že jsem jako první viděla film.

Landreth

Velký Gatsby má pomalejší rozjezd, ale s přibývajícími stránkami se děj rozjíždí a závěr už nedává vydechnout. Především to je zajímavý pohled do života nejvyšších příček americké společnosti v meziválečném období, na bujaré večírky a oslavy (až mi trochu vyskočila v hlavě Hostina Trimalchiona) a na zbohatlíky, kteří nemají zrovna nejlepší charakter...

agatha2
30.12.2017

Knihu jsem četla poprvé kdysi na střední, pak jsem viděla během let obojí filmová zpracování, jak s Redfordem, tak s DiCapriem a nyní jsem se ke knize vrátila ještě jednou. Vím, že na střední mě kniha okouzlila, Gatsby se pro mě stal velkým hrdinou tragicky zesnulým kvůli své velké lásce. Nyní vnímám knihu naprosto jinak, dějová linka týkající se lásky pro mě již není až tak okouzlující a rozhodně ne stěžejní. Není to tak dávno, co jsem četla knihu o Zeldě a Scottovi, na jejímž základě jsem se pídila o dalších informacích z života tohoto manželského páru. Nevím, jak moc můj současný názor na knihu ovlivnilo to, že jsem se zajímala o autorovo soukromí, ale Fitzgerald v zastoupení Nicka na mě působí jako pozér, člověk pohrdající určitou společností, ale přitom ve skrytu duše toužící být součástí oné společnosti.

Eliot30
26.12.2017

Příběh mám moc ráda, ale na plátně vypadá lépe než v knize.

PavlínaAlžběta
20.12.2017

Klasický román od skvělého spisovatele, který špičkově uměl psát i vystihnout éru, ve které se román odehrává. Příběh o lásce, lidském chování a projevu. Děj knihy je svižný a jistě vás vtáhne do 20. let, doby prohibice do Ameriky, kde luxus noblesa se kříží s chudobou. Po stavy mě nijak zvlášť neoslovily jako u jiných románů světové klasiky i tak je kniha moji oblíbenou. Bohužel každý naráží a srovnává tuto knihu s filmovou verzí s Leonardem Dicapriem. To prostě nelze, vezměte v potaz, kdy kniha byla psaná a jakým stylem, film, který není tak starý dodává díky Leonardovi a skvělé výpravě více wow. Já četla knihu prvně a ještě tento film neexistoval, mojí vlastní fantazií jsem si představovala postavy, okolí a Jaye Gatze alias Velký Gatsby. Skvělá kniha s dobrým dějem i očekávaným závěrem. Možná pro dnešní mladou generaci hůře čitelná, za mě klasika, jak má být.

Murus
10.12.2017

Velmi pěkná kniha o nešťastné lásce a částečně i o lidském charakteru. Vůči knize mám pár výtek. První je třeba ta, že i přestože jsou první kapitoly důležité v rozvíjení postav, jsou irlevantní k celkovému příběhu. Nelíbila se mi jedna pasáž s vyjmenováváním jmen ale je poměrně rychlá. Celkově je to kniha velmi pěkně napsaná, i když si myslím, že by měla být dvakrát tlustší.

kikiodvi
26.11.2017

2,5* Snad poprvé se mi stalo, že se mi film líbil víc než knížka. Vlastní příběh mě zaujal a Gatsbyho jsem svým způsobem chápala, ale neoslovil mě styl. K některým větám jsem se musela znovu a znovu vracet, abych si byla jistá, že jsem správně pochopila jejich význam. Dost mi to zkazilo čtenářský zážitek a myslím si, že knížka mohla být napsaná daleko čtivějším způsobem.

kdu
20.11.2017

Byla jsem překvapená, jak věrně kopíruje film s DiCapriem knihu. Čekala jsem dějové linky nebo situace, které by byly ve filmu vynechány či upraveny. Nenašla jsem. Za tohle filmařům tleskám. Gatsbyho si už nedokážu představit jinak než jako Leonarda.

Ondrášeček
15.11.2017

Tento román mě zpočátku příliš nezaujal, jeho postavy mi totiž přišly jako naivní a snadno prohlédnutelné, příběh jako poněkud jednoduchý. Z tajemného Gatsbyho se postupem času stala nevyzrálá osobnost s neúspěšným osobním životem, jež se na to místo přestěhovala a pět let pořádala oslavy jen kvůli své dávné lásce, zároveň kterou za jeho zády i přes jeho pohostinnost všichni pomlouvají. Jeho láska se zde jeví jako utkvělá upnutost na dávný ideál, který se snaží přes všechny změny s horlivým majetnickým chtíčem obnovit. Právě kontext příběhu je ale něčím, co jej činí zajímavým. Znázorňuje totiž ono poválečné zmatení, které může nastat v srdci toho, jehož život přerušila válka. Kniha ukazuje, že i s hromadou peněz si člověk zdaleka nezajistí stabilní ani šťastný osobní život, pokud nemá své hodnoty na správném místě. Je tedy typickou ukázkou života americké bohaté třídy a jejích materialistických rozmarů, kdy při cestě jejím životem dochází ke střetu růžových představ o světě a přibývajícího věku (Nick na konci knihy poeticky dosáhne třiceti let). Hlavní hrdina v celé knize představuje jakési okno do tohoto světa, není totiž ani zdaleka tak bohatým, rozmarným nebo známým jako ostatní postavy. Naopak s Gatsbym od začátku nesouhlasil a s druhými se snažil především počestně vycházet. I on ovšem prodělá duševní změnu, dojde totiž k určitému zklamání v lidi a jeho zážitek v něm způsobí pohnutku natolik velkou, že napíše tuto knihu.

Pro mnoho lidí zůstane odkaz této knihy jako smutný příběh nenaplněné lásky, která jde daleko za hranice chápání, pro mě ovšem zůstane jako klíčový motiv právě dětská nevyzrálost povah, která byla způsobena účinkem své doby. Román hodnotím jako zajímavý a oceňuji jeho poselství budoucím generacím i atmosféru svojí doby, ač se příliš neztotožňuji ani s jednou z postav.

mikela
10.11.2017

Nádherný příběh, ale se strašným koncem. Gatsbyho jsem si zamilovala a on skončil takhle?

RicardoB
05.11.2017

Knížku jsem četl až po shlédnutí Luhrmanova filmu a pro mně trošku nečekaně se mi kousek s Di Capriem v hlavní roli líbil víc. Uvědomuji si že film nebyl převratným dílem, přesto mně však zaujal svoji pompézností a okázalostí, kterou jsem očekával i od knihy, ale kterou jsem v ní bohužel nenašel v dostatečné míře.

Fitzgerladova kniha ovšem rozhodně není špatná, je to příjemné čtení které ovšem mělo mnohem, mnohem vyšší potenciál

Dyenn
05.11.2017

skvělá kniha

ddkk
30.10.2017

Velkého Gatsbyho už navždy budu mít spojeného s původním českým překladem a hlavně s osobností Roberta Redforda, který je mnohem "víc Gatsby" než Leonardo DiCaprio...Pro mne je Gatsby typický fitzgeraldovský příběh se vším všudy, pro dnešní generaci možná ne příliš zkousnutelný, nicméně u mne boduje...

michaela1992
29.10.2017

Musím se přiznat, že knížku jsem četla až po té, co jsem viděla filmové zpracování. Na poprvé jsem ji navíc odložila, protože mě jako čtenáře nedokázala správně zaujmout. Teď, když jsem se k ní vrátila, měním své počáteční hodnocení, až nyní jsem byla ve správném rozpoložení a knihu jsem si užila, je to klasika s velkým sociálním přesahem. Má poslání a rozhodně stojí za to ji přečíst a odnést si z příběhu ponaučení. Dokázala ve mně probudit i emotivní stránku, za což vždy autora cením.

SuperSojka
28.10.2017

Knihu jsem si přečetla asi dva roky po shlednutí posledního z natočených filmů, který mě lehce zklamal. A kniha naopak ne, prožívala jsem Gatsbyho osud skrze ni velmi intenzivně. Jeho zoufalou lásku k Daisy, které podřídil své konání. Nešťastný příběh člověka s hlubokým citem v povrchním pozlátkovém světě.

Natyna3
18.10.2017

Kniha trošku zklamala má očekávání. Doufala jsem v silný příběh, ale ten se nekonal nebo byl podán způsobem, který mě vůbec nezasáhl.
Autor zde mimo jiné poukazuje na lidské pokrytectví, které nechybí ani v dnešním světě. Myslím ale, že tuto skutečnost si lidé uvědomují i bez toho, aby četli tuto knihu.
Je to klasika a já nechci srážet její hodnotu, přesto ale nehodnotím příliš pozitivně.

Anastazie0810
17.10.2017

Tato kniha je klasika, i když ji každý nečetl, tak ji znají. Velká láska, která si projde tolika úskalími. Okno do duše hlavních postav. Vykreslení doby, ve které se vše odehrává. Život bohaté smetánky 20. let, prohibice v Americe. To vše a ještě mnohem víc děla z Fitzgeralda opravdového mistra. Filmové zpracování je překvapivě stejně dokonalé jako kniha sama. Nesmrtelný milostný příběh.

Mermaida
13.10.2017

Musím přiznat, že ačkoliv jsem na knihu slyšela a četla docela chválu, mě nijak neoslovila. Ze začátku nuda, až jsem i uvažovala, že knihu ani nedočtu. Pak se to najdednou rozjelo, a .... a byl konec. Takový neslaný nemastný a najednou Bum a finish. Knihu jsem četla vlastně jen díky čtenářské výzvě - 1.téma (původně jsem zamýšlela, že budu číst "Koně se přece střílejí" od Horace McCoy).

Torgal
11.10.2017

Do komentára k poslednému filmovému spracovaniu tejto knihy som na ČSFD pred pár rokmi napísal: „Nepoznám Fitzgeraldovu predlohu, ale dúfam, že to nie je tak povrchná báchorka ako ju prezentuje tento film.“ Síce sa v knihe dá nájsť presah do kritiky americkej spoločnosti, ale v jadre tá veta bohužiaľ platí. Rozsahom dlhšia poviedka so slušným slohom, ale do polovice je to príšerná nuda. Potom sa už začne diať niečo zaujímavejšie, stále je to ale len romantická fraška. Bohužiaľ, ďalšia klasika čo išla mimo mňa. 5-/10

Aki12
29.09.2017

Kniha Velký Gatsby je zajímavá a i když mám z knihy rozporuplné pocity, určitě ji doporučuji všem, kteří rádi čtou silné příběhy o lásce.

Leniik33
19.09.2017

Bohužel mě tato knížka moc neoslovila. Nesedl mi styl pana Fitgeralda. Příběh je zajímavý, ale knížka není moc čtivá.

SmallLucia
12.09.2017

Trvalo mi delší dobu ji přečíst, nebyla moc čtivá, ale příběh špatný nebyl. Za mě ale radši film.

Malýmedvěd
07.09.2017

Moc pěkná kniha, zaujala mne hlavně taková snová atmosféra většiny popisů, které v knize jsou. Psychologie postav je velmi dobře vykreslená a člověka nutí přemýšlet.

syskas
06.09.2017

Pokrytectvo, pretvárka, snobstvo, priživovanie sa na iných - to všetko je v tejto knihe. Napriek tomu sa dobre číta. Núti človek rozmýšľať nad tým, čo je v živote naozaj dôležité. A také knihy mám rada.

Leenah
03.09.2017

Skvělá kniha z kategorie literární klasiky, která se dá přečíst velmi rychle. Příběh o tom, že se nevyplácí vydávat se za někoho, kým nejsme, i když tomu sami postupně uvěříme. Mně osobně se moc líbil jazyk, kterým Fitzgerald píše, jeho charakteristiky lidí honících se za americkým snem, rychlé sledy událostí, žádné vleklé popisy, i když je mi jasné, že ne každému tento styl vyhovuje. Taky jsem ráda, že jsem se ke Gatsbymu dostala až několik let po maturitě, nejsem si jistá, jestli bych ji dřív plně docenila a jestli bych se k ní pak ještě vrátila. Doporučuji všem, kteří mají pocit, že toho ve svém životě nemají dost... Vlastně je to trochu nadčasová kniha - honba za bohatstvím, slávou, pozlátkem... "A tak se zmítáme dál, čluny proti proudu, unášené neustále zpátky do minulosti."

Lely
03.09.2017

Na to, že je to uznávána klasika, tak mi trvalo strašně dlouho něž jsem se dokopala ke čtení.
Nemůžu říct, že bych se do téhle knihy vyloženě začetla, spíše se tam střídaly zajímavé pasáže s né moc zajímavými. A chvíli trvalo než jsem se v ději zorientovala.
Za mě je to kniha plná sobeckosti, naivity a povrchnosti.
I když jsem ráda, že jsem jí přečetla, tak nemyslím že se k ní budu vracet.

Markéta ♡
11.08.2017

Knihu jsem četla, protože je v kánonu maturitní četby, jinak bych se k ní asi nedokopala.
První jsem viděla film a čekala, že kniha bude lepší (jako skoro vždy), ale upřímně mě více bavil film.
Děj je krásný a určitě stojí za to, ale kniha pro mě byla lehkým zklamáním.

"Bůh ví, co jsi dělala, ví všechno, co jsi dělala. Mě obelhat můžeš, ale nemůžeš obelhat Boha!"

Peti
09.08.2017

Mám pocit, že se jedná o jednu z knih z povinné četby. Četla jsem ji až nyní, dlouho po dokončení školní docházky a nějak nevím, co si o ní myslet. Jsem ráda, že jsem ji přečetla, příběh má hlubokou myšlenku - povrchnost, sobeckost, sortování. Ale zpracování jako takové mě příliš neosvojilo. Zkusím doplnit ještě shlédnutím filmu.

maja8148
04.08.2017

Ze začátku sice trochu trvá než vás to chytne(cca první kapitolu), ale jak vás to uchvátí, tak to dočtete jedním dechem. Jinak Daisy je jedna z nejhorších postav s kterou sem měla tu čest...

Mátová
30.07.2017

Neuvěřitelně nádherným a květnatým jazykem popsaná povrchnost, prázdnota a pomíjivost, vetknutá do smutného příběhu. Moc se mi to líbilo.