Velký Gatsby

Koupit

Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ – oné „budoucnosti, jež před námi rok od roku ustupuje“ – a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2459/velky-gatsby-MHY-2459.jpg 3.93571
Vydáno, Lunarion

The Great Gatsby, 1925

Kniha Velký Gatsby

kristyn3833

Jedná se snad o jednu z mála knih, kdy se radši přikláním k filmu. Možná šlo obsazení, nebo styl autorova psaní, avšak nebylo to to pravé ořechové. Když jsem si ale četla a zároveň koukala na film a doplňovala pár informací, které ve filmu scházeli, tak jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

makyla

Tady musím říct, že film se mi líbil více než kniha. Ano, jsem zaujatá, Leonardo je můj oblíbenec. Ale film si pustím kdykoli a s chutí, knihu už asi číst nebudu. Vůbec mi neutíkala, nějak divně se to táhlo, ač tam nebyla hluchá místa. Krásné tři *. :)

Any26

Nečekala jsem, že se bude číst tak dobře.
Krásně napsaný příběh se smutným koncem.

Noname007
21. březnaodpad!

Knihu jsem četla kvůli maturitě, ale tak strašně se mi nelíbila, že jsem ji raději odložila a přečetla si jinou. Naprosto o ničem, postavy extrémně nesympatické. Nikdy se ke knize již nevrátím.

vaskajiras

Občas má člověk pocit, že asi došlo k omylu a četl úplně jinou knihu než všichni ostatní. No, nejspíš jsem jen čekala něco jiného a tohle mi prostě nesedlo. Styl psaní mi přišel strojený a nesympatický, stejně jako vypravěč sám, a nenašla jsem snad jedinou postavu, kterou bych si mohla oblíbit. Arogantní Buchanan, rozmazlená Daisy, lehkomyslná Jordan a Gatsby, o kterým nevím, co si mám myslet. Takže tenhle týpek pět let škudlil prachy (nelegálním obchodem s alkoholem, nutno podotknout), aby si pak pořídil obří barák s bazénem, pořádal v něm párty, a oslnil tak svoji dávnou lásku (která je mimochodem vdaná a nezdá se, že by po něm nějak tesknila), aby nakonec dost neslavně skončil? Jako asi chápu, co je hlavní myšlenkou díla, můžeš mít sebevíc peněz, ale skutečné přátele si tím nezískáš, jakmile se ztratí to pozlátko, zůstaneš sám a nikdo po tobě ani neštěkne, nicméně podání mě nijak zvlášť neoslovilo. Možná to bylo částečně tím, že jsem z hodin literatury věděla, jak to má dopadnout, ale docela jsem se nudila a na to, jak je knížka útlá, mi trvala přečíst déle, než je u mě obvyklé.

katerina.marko

Moje srdcovka! Tak barevný a zajímavý příběh, který je ve skutečnosti šedý a smutný...

tessiesulcova

Knihu jsem si vybrala k maturitě, ale nejdříve jsem viděla film, který mě velice zaujal. Kniha se mi moc nelíbila. Měla jsem v knize zmatek od začátku dokonce. K maturitě ji doporučuji a i jen tak k přečtení, ale je lepší si jí půjčit v knihovně než kupovat.

Sisis1999

Nenávidím Daisy. Skutečně nevím, co víc bych k tomu ještě řekla. Při čtení se mi nálady měnily stejně rychle, jako počasí na horách. Za chudáka Gatsbyho jsem byla zoufalá stejně jako šťastná. Na Daisy prostě plivu. A to ani nemůžu vlastně říct co mi vadí víc. Jestli její neschopnost postavit si vlastní hlavu nebo naopak její potřeba, si za každou cenu (tedy i za cenu krve) zachránit vlastní kůži.
Jinak je ovšem tato knížka naprostým skvostem a ukázkou toho, že plný dvůr úsměvů a stovky nejbližších přátel ještě nedokazují, že za vás tahle masa jednoho dne zapálí byť jen jedinou pietní svíčku.