Velký Gatsby

Vypravěčem románu je Nick Carraway, který přijíždí do Spojených států. Zde se chce věnovat obchodu s cennými papíry. Jeho sousedem je bohatý Jay Gatsby, který Nicka požádá, aby mu zprostředkoval setkání s jeho sestřenicí Daisy. Gatsby Daisy miluje, ale ona je vdaná za Toma Buchanana. Manželství není šťastné. Buchanan má milenku Myrtle, která tragickou náhodou skončí pod koly Gatsbyho auta, které řídila Daisy. Myrtin manžel Wilson pokládá za viníka Gatsbyho... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/2459/velky-gatsby-kOW-2459.png 3.92178

The Great Gatsby (1925)

Vydáno:, Lunarion

blonde_elis

Opravdu kouzelný příběh, jeden z mých nejoblíbenějších. Skrývá v sobě velice hlubokou a zajímavou myšlenku a odkaz. K jeho úplnému pochopení přispěje i zhlédnutí filmového zpracování s Leem DiCapriem, které je stejně jako kniha skutečným mistrovským kouskem.
Styl psaní mi seděl a dokázal mě stejně úspěšně přenést do atmosféry tehdejší doby, jako vykreslit charaktery postav.

..."Tak se potácíme kupředu, jako lodě proti proudu, bez přestání odnášeni zpět do minulosti."

Annkag

Klasika.....
Super napísané,zjednodušení pohlad na postavy,láska ktorá umiera už celé roky ale Gatsby stále verí....
A to svetlo na konci jeho mola je nádhernou metaforou celého príbehu,pretože i láska je tak pomíjivá ako svetlo,ktorému može každú chvílu prasknút žiarovka

MuffinSarah

Moje nejoblíbenější kniha. Dostala jsem se k ní díky novému filmu a zhltla jsem jí ještě před premiérou. Okamžitě jsem se zamilovala do doby dvacátých let, bezohledných a naivních postav, kterými je kniha naplněna.
Čteno několikrát v překladu i v originále.

Nikki.Jukki

Od knihy jsem měla určitá očekávání, což byla pravděpodobně chyba, protože jim neodpovídala. Čekala jsem malinko víc vzhledem k postavení Velkého Gatsbyho v klasické světové literatuře. Za celou dobu jsem se nedokázala začíst. Autorův styl psaní mi příliš neseděl, občas mi přišlo, jako kdyby rozhovor postav ani nenavazoval. Na druhou stranu ale autor dokázal člověka přenést do období tzv. "jazzového věku" a velmi hezky poukázal na prázdnotu, naivitu a snobismus některých lidí, což můžeme vidět i v dnešní době.

Kmotr99

(Spoilery) Místy mi to přišlo rozvleklejší, ale některé pasáže zase byly velmi silné. Například hádka mezi Gatsbym a Tomem před Daisy a pak především tragický konec. To, že za života tak oblíbenému Gatsbymu na pohřeb nepřijde skoro vůbec nikdo, tak nějak vypovídá o povrchnosti jeho rozmarného stylu života (a především pak lidí, kteří jeho "služeb" nezávazně využívali). Myslím, že tato krátká knížka je řazená mezi klasiku zaslouženě. PS: Čteno v originále.

ajka91

Zajímavé...příběh ubíhal rychle, ale kdybych neviděla první film asi bych nepochopila hlavní pointu příběhu... Kniha je napsána zvláštním stylem, připadalo mi, že autor přeskakuje z minulého času do přítomného a naopak, a celkově je styl vyprávění kostrbatý. U některých pasáží mi chybělo hlubší rozpracování. Nicméně se jedná o krásnou knihu, která stojí za přečtení.

lucie.kapal

Ač strašně nerada to dělám, ale musela jsem knihu odložit. Asi ještě nedozrál čas, nedokázala jsem se za nic na světě začíst

smazenaryba

Keď Fitzgerald písal Gatsbyho, určite netušil, že tvorí sci-fi. Ale je to tak. Toto dielo je totižto stroj času, ktorý vás prenesie 100 rokov do minulosti. Na tejto exkurzii vás povedie mladík, pre ktorého je destinácia tak neznáma a exotická, ako aj pre samotného čitateľa, napriek tomu, že pochádza z rovnakej doby. Vďaka jeho opisom zažijete všetky farby, vône, chute a zvuky tej Veľkej párty tak autenticky, ako sa to pomocou textu len dá. Odporúčam si k exkurzii vziať aj pohárik (či dva) obľúbeného alkoholu, pretože v tejto knihe je len málo strán úplne triezvych. Tu sa alkohol pije od smädu a nepredstavuje žiadne obmedzenia.

Peniazmi sa rozpráva, žije, do peňazí sa skrýva. Peniaze vám dovolia žiť nekonečnú párty, nasávať mlžnú atmosféru nočných svetiel, jazzovej hudby, trblietavých šiat a alkoholového oparu, smiať sa, baviť sa s kým chcete...a ignorovať to, čo sa vám protiví. To všetko vám Fitzgerald opíše v kontraste s biedou pracujúcej triedy, ktorej osudom je pretĺkať sa na hranici žitia a umierania. Že to všetko tak funguje aj dnes ? Nie celkom. Ale to sa už dozviete keď prijmete pozvánku od Gatsbyho a zakúsite jeho legendárnu pohostinnosť. Tak vojdite priateľu, hostia sa už schádzajú. Na tento večierok len tak nezabudnete, to mi verte.

Selket

Meziválečná tvorba mi vždycky trochu připomínala divadlo. Jakoby její postavy hrály nějaký dekadentní kus a zároveň byly součástí reality. Je v tom něco trochu něco ze zoufalství a truchlení a zárověň taková oslava života. Neubránila jsem se srovnávání například s Remarquem a jeho Nebe nezná vyvolených.

DeniseMarini

Kniha mě nudila, čekala jsem něco jiného. Vzhledem k tomu jak je kniha vychválena, z části možná i z důvodu filmu, jsem si myslela, že to bude naprostá literární bomba. Tak asi nejsem ta správná kategorie pro takový příběh.

Klarinet

Kniha umocněná filmovým zážitkem...doporučuji spíše verzi z roku 1974 s Redfordem. Číst budete lehce, bude vám líto Gatsbyho a jeho života ve vzpomínkách, dozvíte se o velké lásce a dospějete ke konci, který ve vás zanechá smutek... zažít jeden z Gatsbyho večírků to by byl sen, ze kterého se nechci probudit!

karolina1733

Skvělý, skvělý, skvělý. Film jsem neviděla, takže nemůžu porovnat, co je lepší. A Gatsbyho jsem si hned zamilovala, naopak Daisy jsem pasovala na největší mrchu v literárním světě.

kní

Část druhá knihy "Jak jsme v Teheránu četly Lolitu" Ázár Nafísíové se jmenuje Gatsby. Auborka o něm (m.j.) přednášela na několika teheránských univerzitách a kniha je tam pozoruhodně objevně a velmi citlivě rozpitvána - že snad si ji taky přečtu! Ačkoli po shlédnutí filmu jsem to neměla v úmyslu. Naprosto úchvatný a strhující je tam popis "soudního procesu" s tímto románem, který Nafísiová spolu se svými studenty při jednom ze seminářů sehrála - sama se tehdy ujala role obžalovaného - knihy.

Annienne

Miluju ♡ Co dodat, prostě klasika.

gigi77

Předmluva mne nadchla svým slohem. Avšak v polovině knihy jsem přerušila čtení. Styl jakým je kniha napsaná mne nebaví ...

Klára2216

Velké očekávání, ale velké zklamání. Na tuto knihu jsem se těšila, hodně jsem toho o ní slyšela, film jsem zatím neviděla, tak jsem byla natěšená na knihu. Ale musím vytknout zdlouhavé pasáže o ničem. Také mě vadily postavy a ani Gatsby mi nepřirostl k srdci. Občas jsem se ztrácela v množství zbytečných informací a naopak mi chyběly ty důležité. Nebo by mohly být mnohem více rozepsané. Četlo se svižně ale ne už tak poutavě.

evka33

Velké očekáváni a trochu zklamání. Kniha se čte dobře, lehce, jen mi přijde, že některé myšlenky jsou složitě, velkolepě a pompézně napsané, ale tak trochu postrádají svůj hluboký očekávaný význam. Určitě nelituji, že jsem si ji přečetla, ale asi ve mně nezanechala žádný velký dojem a pravděpodobně se k ní už znovu nevrátím.

Tina.orl

Velmi poutavá kniha, která se i v originále čte hodně snadno. Děj se zbytečně netáhne, vše se děje celkem rychle. Dílo je o ztracené generaci, ale také dobře vystihuje sílu peněz.

Richisa

Příběh byl velmi poutavý a knihu jsem přečetla jedním dechem. Neustále jsem byla plná očekávání, co hrozného se tam stane. Konec nikterak nenadchl, byl asi až příliš očekávatelný. Kniha byla rozhodně pěkná, ale na víc než 3 hvězdy mi bohužel nepřišla

Leňulaaa

Příběh byl zajímavý, ale měla jsem problém se zorientovat. Vyprávění bylo celkově uspěchané některé části tam nemusely být jiné bych potřebovala víc rozvinout. Konec byl smutný a docela předvídatelný. Nemůžu říct ze se mi příběh nelíbil,byl skvělý, ale nebylo to, to co jsem očekávala.

angelice

Kniha, ze které dýchá moc peněz, neřízená touha se bavit a chraplavý hlas něžné, ale bezohledné dívky. Vypravěč je protikladem i součástí všech prázdných bavících se lidí, kteří se každý týden sjedou u Gatsbyho, aby si užili luxusu, dopřáli si zakázaného alkohou a vymysleli pár dalších historek o hostiteli...mohla bych se rozepisovat, ale jsem už moc ospalá a rozněžnělá z knihy, proto jen popřeji pěkné počtení

dia.riedl

Nejdřív jsem viděla film, ten se mi velice, velice, velice líbil. Díky tomu se mi podle mě kniha četla líp. Měla jsem pocit, že autor se vším spěchá a do děje jsem se tolik nevžila.
Příběh je jinak moc krásný.

AnetaKor

Velice krásně a poutavě napsany velice smutný příběh...

Dixinka

Klasika, které se vyhýbáme. Škoda. Krásná, ale smutná kniha. Po dočtení mě napadlo přirovnání, které s neodpustím Babička po Americku.

Cashmere.Cat

'Gatsby believed in green light'
Nádherně tragický příběh,který je zahalen tajemstvím,které musíte odkrýt.
'Velký Gatsby ' je kultovní kniha,kterou zná každý ale málokdo jí opravdu četl.Já sama jsem měla z knihy velké obavy,ikdyž vím,že F.S.Fitzgerald byl velmi dobrým spisovatelem.
Ze začátku se Gatsby jeví jako muž,který má mnoho ale záhy zjistíme,že zdání klame,protože v průběhu zjišťujeme,že ikdyž oplývá bohatstvím,'přáteli' a vším možným,pod pozlátkem je prázdný a čeká na ženu,pro kterou tohle všechno vybudoval.Ovšem Daisy je jiná,něž si jí Gatsby pamatoval ale i tak se snaží znovuobnovit jejich lásku.Daisy ovšem není schopna obětovat to co Gatsby a tak se staly věci,které by nikdo nečekal.

kkubelkova

Občas to bylo trochu nudné, ale jako dalo se to číst :-)

Vampirosa

Krásný příběh ke kterému se ráda vracím se slzami v očích a úsměvem na tváři. :')

GreenMagritte

Požitkářský a velkolepý svět, který kolem sebe Gatsby vytvořil, se nutně jeví jako umělý konstrukt, který měl zapůsobit na Daisy. Otázkou je, zda je Daisy stále tou dívkou, kterou kdysi Gatsby miloval a kvůli které se vypracoval na úkor obecně přijímané morálky. Ačkoli je způsob Gatsbym nabytého bohatství diskutabilní, jeví se Gatsby jako upřímný a svým způsobem i romantický idealista, který chce díky penězům změnit minulost a získat, co kdysi ztratil. A této idealistické vidině nakonec i podlehne.

Romanka89

Nevím, podle komentářů jsem měla sakra velké očekávání, že to bude pro mě fakt něco, ale nikoli. Nevím čím to je, kniha ve mě nezanechala žádný dojem, jo, hezky se četla, rychle sem ji měla přečtenou, ale přišlo mi to prostě takové o ničem. Příběh o životě několika snobů. Za mě docela zklamání.

Čtenářská výzva 2017: Oblíbená kniha rodičů, prarodičů.

pipetka5566

3 slova...Totálně mě nadchla! Ten styl jakým je kniha napsaná a to jak jsem chvíli některé postavy milovala a nakonec zase nesnášela. Rozhodně knížka na kterou jsem ve své malé knihovničce pyšná :-)