Velké příběhy

Pozoruhodný finský prozaik, dramatik a publicista Juha Seppälä (nar. 1956, česky vyšla novela Švihadlo, 1996) ve svých dílech zpracovává v podstatě jediné téma: úpadek civilizace a mezilidských vztahů v současné epoše. Rovněž povídková sbírka Velké příběhy se vyznačuje originálními náměty, ztvárněnými s lehkou ironií, avšak zároveň brilantním vypravěčským stylem. Jednotlivé příběhy, jejichž hrdiny jsou např. podomní prodavači žebříků, venkovský "balík", který se účastní kulturistických závodů na Islandu, či zedník pracující na stavbě v Saúdské Arábii, představují jakési spektrum výsečí, z nichž lze sestavit škálu nejen pro tohoto autora velmi specifickou, ale také – především z hlediska českého čtenáře – přínosně inspirativní. Z finského originálu přeložil a doslov napsal Vladimír Piskoř. Vydání 1....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25845/velke-pribehy-25845.jpg 3.818
Literatura světová
Vydáno, Havran

Suuret kertomukset, 2000

Kniha Velké příběhy

MOu598
27.04.2017

Četla jsem v prosinci 2009. Dle mých poznámek:
Šest příběhů, hlavně v ich formě. Takové jednoduché, krátké postřehy. Bez nějakého vyústění. Jen o tom, co se děje. O pocitech. Takové spíš hořké, zadumané. Žádná veselost.
Každý by mohl podobných příběhů, které prožije, napsat deset denně.
Obyčejné. Možná v tom je to kouzlo, ale já jsem ho zatím neobjevila.

Bezantina
22.04.2015

Těmto povídkám jsem nepřišla na chuť. Jistě v nich bylo nějaké ponaučení nebo poukázání na hlubší myšlenku, ale asi jsem neměla dobrý den nebo co, ale ke mě tyto vyšší cíle nějak nedoputovaly.. Snad neurazím příznivce autora, ale domnívám se, že povídky tohoto typu by zvládl napsat kdokoli z "nespisovatelského" prostředí..

candie254
05.10.2014

Asibych si to nechtěla přečíst znova, ale naprosto mě fascinovalo, jak autor dokázal říct tolik na tak malém prostoru a ve strohých větách.

finská literatura severská literatura

Juha Seppälä