Velké maličkosti

Velké maličkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349796/bmid_velke-malickosti-2Kx-349796.jpg 4 1321 418

Ruth je zkušená sestra pracující na novorozeneckém oddělení. Svého syna vychovává sama, neboť je vdovou po válečném hrdinovi. Nyní stojí před soudem, protože ji obvinili ze smrti novorozence – syna bílého amerického fašisty. Ruth je totiž černoška. Je však v tomto případu důležité, jakou má kdo pleť? Nebo je to jenom zástěrka pro předsudky a přesvědčení, které řídí životy nás všech?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Small Great Things , 2016

Pafča88
15.03.2021 4 z 5

Třetí přečtená knížka od Jodi Picoult a opět silný životní příběh. I když pro mě o něco méně silný než některé předchozí knihy od autorky. Téma rasismus v Americe nebylo úplně moje.

Ale musím vyzdvihnout uměni spojení práce (černé) porodní sestry a rodění dětí s otázkou rasismu.

Surikata369
04.03.2021 5 z 5

Tohle je pro mě jedna z těch knih, na které myslím po dočtení ještě nějakou dobu. Téma vyloženě nelehké, rasismus se asi ani zlehčovat moc nedá, ale čtení přímo strhující. Na této knize je toho tolik dobrého :) Zajímavý se podívat, jaký je každodenní život barevného člověka v USA.. Hodně na zamyšlení. I nad sebou samým, opravdu nejsem ani trochu rasista, jak jsem si o sobě doposud myslela...?
Na závěr mýho ryze kladnýho hodnocení myšlenka, která vystihuje celou knihu a moc mě zaujala:
Co když skládačka tohoto světa nabízí tvary, do kterých se prostě nevejdete? A vy můžete přežít jedině tak, že se zmrzačíte, odřežete si všechny nohy, vypilujete se, upravíte se tak, abyste zapadli? Jak je možné, že jsme místo toho nedokázali změnit tvary té skládačky?

kyssling
05.02.2021 4 z 5

Skvělá, citlivě napsaná kniha, výborně vykreslené postavy. Mám pouze výhradu k úplnému závěru, takový veletoč v obratu chování záporné postavy se podle mě hodí do jiné literatury.
Sice se to jistě stává, ale mě to přišlo v rámci příběhu nadbytečné.

Proč proboha autoři nechápou, že nemusí vždy všechno kompletně dobře dopadnout, kriminalista najít pachatele, nebo zbloudilí správnou cestu... Příběh by plně fungoval i bez zmíněného momentu, nerad za to odebírám jednu hvězdu z maxima.

SumýšIrena
03.02.2021 3 z 5

Pěkně napsaný příběh. Ráda bych dala 4 *, ale na můj vkus byl rasismus úplně na každé stránce. Černý i bílý, bylo ho prostě moc...

Lucia1989
31.01.2021 5 z 5

Vynikajúca kniha o rasizme v Amerike. Bolo zaujímavé čítať 3 pohľady rôznyh ľudí - afroameričanky, rasisty, aj advokátky, ktorá sa za rasistku nepovažuje. Pohľad čiernej sestry sa mi zdal prehnaný, ale neviem, aká je skutočnosť v USA. Miestami ma kniha dohnala k slzám, hlavne v pasážach s novorodencami, ktoré Ruth popisovala. Príbeh núti k zamysleniu a mnoho ľudí by si ho potrebovalo prečítať! Určite si prečítam aj ďalšie knihy od autorky.

Teri27
10.01.2021 4 z 5

Napínavé od začátku do konce. Ruth si celou dobu myslela, že je borka a zvládne vše sama, ale samozřejmě realita je úplně někde jinde.

Sjuzz
09.01.2021 4 z 5

Doposiaľ som toľko sĺz nevyronila ako pri tejto knihe...ale to súvisí s faktom, že som matka a príbeh sa ma dotkol viac než som chcela.
Obálka je síce krásna, ale veľmi klamlivá, až zavádzajúca čo sa obsahu knihy týka.
Príbeh je od začiatku pútavý. Dej rozprávajú striedavo tri hlavné postavy.
Jedným z dvoch rušivých elementov bolo opakovanie niektorých častí príbehu.
Tým druhým bolo príliš veľa rasizmu. Hlavná hrdinka Ruth akoby sa v niektorých momentoch zbláznila, pričom na začiatku knihy sa zdalo že to zvláda s prehľadom. Na druhej strane musím povedať že táto téma je tu až nechutne presne vyobrazená. Človek až po prečítaní pochopí, že niektoré veci nemusia byť pre iných samozrejmosťou a akí zlí ľudia dokážu byť ak je niekto iný...

Sova15
06.01.2021 5 z 5

Letošní první knížka z výzvy - děkuji, že díky čtenářské výzvě a databázi knih se mi otevírá obzor.
Velké maličkosti jsem přečtla velmi rychle, autorka píše tak, že chcete vědět, co bude na dalších stránkách. Příběh vystavěný z pohledu tří aktérů příběhu byl zajímavý. Netušila jsem, že otázka rasismu je stále takhle palčivá. Ale asi ano a asi u v naší zemi. A sebekriticky si musím přiznat, že mám také určité předsudky. Zkusím se na některé situace dívat i z druhé strany.
A těším se na další knihy paní Picoultové.

hannina
30.12.2020 4 z 5

Čtenářský deník: Téma rasismu v Americe. Na příběhu černé zdravotní sestry Ruth, která je obviněná z vraždy novorozence, jehož rodiče jsou skinheadi. Vnímání a uvažování Ruth mi přišlo trochu přepálené, ale co já vím..... zřejmě mělo být prostředkem ke čtenářovu snadnějšímu pochopení ... pro mě zajímavé také detailní vylíčení průběhu amerického soudního procesu. V každém případě půjdu po dalších knížkách J.P.

Ajinka79
13.12.2020 4 z 5

Musím přiznat, že jsem asi čekala víc. Určité pasáže mi přišly zdlouhavé a stále se opakující.
Ale celkový dojem 3,8

Elapheg
25.11.2020 5 z 5

Další kniha mé oblíbené autorky, byl jsem na ni moc zvědavý. Kniha je opravdu povedená a napjatě jsem čekal, jak to vše dopadne. Je o to zajímavější, že část je podle skutečné události. Rasismus téma stále aktuální a hlavní hrdince Ruth, sestře obviněné z vraždy novorozence jsem držel palce. Až po úplném přečtení knihy do sebe zapadly všechny kolečka tak, aby vytvořily snahu o kompletní výpověď. Díky této knize jsem si mohl lépe představit rasismus vůči černým v Americe, ale i u nás. Knihy má spoustu moudrých myšlenek, které ve mně vyvolaly jistou rezonanci, místy však taky trochu antipatie. V části poděkování mi ale přišlo, jako by se snad autorka tak trochu omlouvala za to, že je bílá a že přes veškerou její snahu stále nechápe plně, jak to mají černoši těžké. To asi nikdo z nás bílých. Připomíná mi to video, které jsem viděl na vlastní oči, nynější hnutí v Americe, kde američtí bílí vojáci klečí před černým obyvatelstvem a omlouvají se jim za způsobená příkoří, které ani sami nezpůsobili. Kde černoši vyzývají bílé, aby bílí ve své závěti odkazovali svůj majetek černošským komunitám a nikoliv bílým pozůstalým. V Evropě vlny migrantů znásilňují a vraždí bílé a nejsou za to ani odsouzeni. Nejsou všichni stejní, to zdaleka ne. Ano rasismus mi vadí, ale vadí mi také, že je uskutečnován i vůči bílým a o tom málokdo píše, neto bože, aby se to objevilo ve zprávách. Vadí mi ideologie nacistů, skinů. Ale mám dojem, že z jednoho extrému, kdy v době otrokářství byl černoch beztrestně zabit se to valí do extrému, kde každý, kdo si dovolí ukázat na to, že i černoši jsou zlí, je označován za rasistu, bohužel se tak děje i v Evropě. Vážím si každého, jedno jaké rasy, či národnosti, pokud se snaží být pro společnost přínosem. Knihu jsem si přesto s chutí přečetl a děkuji autorce za skvělý počin, který mohu doporučit všem. Zůstává nadále mojí oblíbenou autorkou.

Schary
08.11.2020 3 z 5

Z knížky mě opravdu bavila až druhá půlka. V některých momentech mě jednání Ruth přišlo nepochopitelné. Asi je knížka opravdu rozborem skrytého rasismu v Americe, těžko soudit, každopádně pokud to tam opravdu, takhle funguje, nezávidím Afroameričanům...

milena8281
06.11.2020 4 z 5

Jednoznačně kniha k zamyšlení

CarolC
27.10.2020 5 z 5

Velké mališkosti je už třetí kniha, kterou jsem od této autorky četla a opět mě autorka nezklamala. Moc jsem nevěděla, co vše od knihy čekat, když jsem se do toho příběhu pouštěla, ale dost ve mně kniha rezonuje. Tak moc aktuální téma, které bude aktuální bohužel asi vždy. Líbí se mi autorčin styl, kdy příběh vypráví z úhlu hned několika úhlů, tentokrát z úhlu obhájkyně, rasisty a odsouzené Ruth. Kniha je založená na reálných základech, kterými se autorka nechala inspirovat. Jsem unešená, názorů na knihu bych se dokázala napsat několik, ale nechci příliš spoilerovat.

Yokolobuna
13.10.2020 3 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2020 – "17. Kniha, ve které se odehrává svatba nebo pohřeb"

Velké maličkosti si i přes jisté kvality odnášejí průměrné hodnocení. Nepopírám, že jde o obstojně napsanou knihu, za kterou jde vidět slušné množství práce a rešerší, ústřední téma – rasismus – však tlačí Picoultová strašně na sílu.

Na rozdíl citlivě podaných a nesmírně kvalitních děl jako třeba "Jako zabít ptáčka" či filmové "Zelené knihy", na čtenáře ve Velkých maličkostech hlavní téma řve z každé stránky.

V tom, jak okatě vám je otázka barvy pleti neustále předhazována, působí kniha vlastně až naivně. Picoultová totiž vše žene přes absurdně přepálené postavy a často i situace. Otázka rasy se řeší na každé stránce, v každém dialogu. Hlavní hrdinka vidí předsudky za úplně vším... Až se divím, že nebyla zakomponovaná scéna, jak před ní začal na ulici utíkat sněhobílý pudl, protože ho panička při kartáčování neustále poučovala, jak jsou Černoši špatní.

No a pak jsou tu scény, kterým prostě nevěřím. /malý spoiler/ Již samotné obvinění je trochu přitažené za vlasy a scéna, kdy policie hlavní hrdince vyrazí beranidlem dveře /konec spoileru/ je až lehce absurdní. Vše je tak nějak podřízeno tomu, co chce autorka vyřvat do světa – každý jsme (třeba nevědomky) rasista.

Popsané však nedokáže zastínit um autorky. Pasáže ze soudního procesu jsou skvělé. Stejně tak některé dialogy, či pocity postav, pomineme-li, že poselství je vždy víceméně stejné. Zvrat z konce knihy mi však osobně přišel opět dost pitomý a prvoplánový.

Zakoupeno v roce 2020 za 149,- Kč z e-shopu Knihy Dobrovský (brožovaná verze).

Zkráceně? Kniha s jasným poselstvím, které však autorka tlačí až nepříjemně na sílu a tím ho v konečném důsledku trochu shazuje. Tématu rasismu je zde podřízeno prakticky každé slovo a mnohdy máte pocit, že čtete až otravnou agitku. Stačilo vše malinko rozředit a šlo by o podstatně lepší a hlavně uvěřitelnější dílo.

Hodnocení na DK v době přečtení: 88 %; Moje hodnocení: 60 % jako 914. hodnotící

slaska77
08.10.2020 5 z 5

Úžasná kniha, ač několik let stará, zrovna tak aktuální, kniha, která vás donutí si přiznat si, že tak trochu rasista je v každém z nás, prostě all lives matter. Co se kompozice týče, podobá se spíše autorčině "Je to i můj život", naštěstí ne "Vypravěčce", která mi přišla dost přitažená za vlasy, z těchto knih je bez debat pro mě nejlepší. (říjen 528 str.)

bosorka
25.09.2020 4 z 5

Jodi Picoult si vybírá často velmi kontroverzní témata a moc dobře ví, jak zaútočit na čtenářovy city. Píše fakt velmi chytlavě a umí jít vcelku na dřeň. Zároveň mi z Velkých maličkostí tak trochu problikává jakási prvoplánovost. Příběh Ruth, černošské porodní asistentky, která se dostává do nepříjemné situace kvůli barvě své pleti, zaujme - člověk si kolikrát až musí klepat na čelo, jak je celá ta situace vlastně absurdní. I když ví, že to pravděpodobně není zas tak moc literární licence, že kniha vychází ze skutečných příběhů. A zatím je nadčasová, protože tak moc připomíná to, co se teď zejména v USA v tomto ranku děje. Na druhé straně Jodi Picoult je velmi opatrná v soudech a chce z tohoto tématu vybruslit pokud možno bez ztráty kytičky. Jenže bez ztráty kytičky u koho? Velmi souhlasím s komentářem Metly, která mé výhrady napsala za mě.
Ale každopádně se knížce nedá upřít, že je velmi čtivá, dokáže docela rozvířit emoce a hlavně se na ni asi jen tak nezapomene, zasadí do hlavy různé otázky.

Tyrkysová
22.09.2020 5 z 5

Velký příběh plný velkých témat. Pro mne se rozhodně jednalo o zajímavý vhled do americké kultury a společnosti, kterou my Evropané mnohdy nevnímáme. Zdánlivě "jasný" příběh je zamotanější než vypadá a autorka nám nejednou ukáže, že nic není černobílé. I přes pěknou tloušťku jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Rozhodně stojí za přečtení!

Venny345
10.09.2020 4 z 5

Já asi úplně nevím, co bych měla napsat... po dočtení knihy jsem dlouho byla ticho, poslední věty ve mně rezonovaly ještě dlouhou dobu.
Jodi Picoult prostě umí chodit po tenkém ledě, nedá se to jinak říct. Jde vidět, kolik energie a entuziasmu vkládá do své tvorby. Doufám, že jednou se o této ženě bude psát v učebnicích literatury!

MiškaČíta19
09.09.2020 5 z 5

Rasizmus je tu s nami od nepamäti. Počnúc prenasledovaním Židov v Babylone až po súčasnosť kedy stále sme stále prostredníctvom médií svedkami rasových atakov. Príbeh Ruth, nám poukazuje nie len na pojem, ale aj na pocit z neho. Na trápenia, ktoré ju sprevádzali "len" vďaka tomu, že je inej farby pleti. No dovolím sa opýtať, v čom je skutočný rozdiel? Môžeme si dovoliť tvrdiť, že tam vôbec nejaký je? Nedýchame predsa všetci rovnako? nebije nám všetkým srdce? Zamyslime sa sa trochu nad všetkými predsudkami, ktoré si často len umelo vytvárame kvôli tomu, že niečo nepoznáme. Kniha Veľké maličkosti je toho dôkazom a som rada, že sa mi dostala do rúk :)

soudní procesy rasismus

Jodi Picoult