Velké maličkosti

Velké maličkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349796/bmid_velke-malickosti-2Kx-349796.jpg 4 1319 418

Ruth je zkušená sestra pracující na novorozeneckém oddělení. Svého syna vychovává sama, neboť je vdovou po válečném hrdinovi. Nyní stojí před soudem, protože ji obvinili ze smrti novorozence – syna bílého amerického fašisty. Ruth je totiž černoška. Je však v tomto případu důležité, jakou má kdo pleť? Nebo je to jenom zástěrka pro předsudky a přesvědčení, které řídí životy nás všech?... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

Small Great Things , 2016

Audreyh
19.08.2021 5 z 5

Báječná kniha. U této autorky jdu tak nějak vždy na jistotu, že mě příběh osloví a donutí k zamyšlení.

kachnat
18.08.2021 5 z 5

Naprosto dokonale napsané. Ze života. Konec mě trochu překvapil.

hlentilka
14.08.2021 5 z 5

Excelentní.
"Když nemůžu dělat velké věci, můžu dělat maličkosti velkým způsobem."

Viopes
12.08.2021 5 z 5

Nevím, která kniha od autorky se mi líbí víc. Všechny mají téma k zamyšlení. Tenhle příběh jsem četla téměř bez dechu, držela palce, byla rozčílená a konec jsem nečekala. Řekla jsem si - pěkná ironie.

ctuvnoci
04.08.2021 odpad!

(SPOILER) Jsem divná jen já, když nechápu, proč rodiče, kteří vyznávají neonacismus (nebo minimálně nenávidí židy, černochy a homosexuály), nechávají své dítě po porodu ještě v porodnici obřezat? Jak je možným, že hned druhý den po večeru, co se v nemocnici rozhodnou zdravotní sestru suspendovat, přijde papírově potvrzené odebrání licence z úřadu? Proč by měla policie do té doby bezúhonného člověka podezřelého z vraždy vzít do vazby ve 3 ráno v noční košili a v této noční košili ho druhý den postavit před soudce? Proč by měla policie při zatýkání podezřelého z vraždy v domě vyhazovat věci ze zásuvek a skříní jen tak (když se "zabití" novorozence stalo v porodnici, takže se nehledá žádný důkazní předmět)? A to jsme na prvních sto stranách. Ani nevím, jestli budu číst dál.

Luci83
02.08.2021 5 z 5

Tohle byla druhá kniha, kterou jsem od Jodi četla.
Jodiin styl psaní snad pohltí každého a co víc, témata jejích knih jsou úžasná, smutná, ale ze života.
Velké maličkosti se týkají rasismu. Ruth je zdravotní sestřička - porodní asistentka - a je černoška, která se na oddělení setká s odsuzováním kvůli barvě její pleti, přesto že je nejlepší sestrou na oddělení s dvacetiletými zkušenostmi. Ale inu, když má někdo vytetovanou svastiku na hlavě, asi moc normální nebude, že....
V knize se dost řeší Ruthin život, jak vyrůstala, její studia i praxe a pak soudní proces, kterým prošla kvůli Turkovi... Chvílemi mi trochu vadila i Ruth, ačkoliv se dá pochopit, že byla ve stresu v podstatě celý život, ale fandila jsem jí po celou dobu.
Zajímavě podaná kniha s mnoha peripetiemi a velmi překvapivým závěrem, ze kterého jsem měla jak radost, tak jsem koukala jak puk, protože tento konec jsem vážně nečekala!!! ️

ciniminisek
23.07.2021 4 z 5

Zanechává ve čtenáři nespočet emocí a i když si myslíte, že spravedlnost má vyhráno, přijde jiná bomba a musí se začít od začátku. Poněvadž tento příběh je jasným důkazem toho, že vítezství neznamená vždy výhru. Donutí vás se zamyslet nad svým životem a skutky a dost možná i přehodnotit své stanovisko, které jste doposud měli. Jako vítanou vsuvku chválím přiblížení americké jurisdikce a práci porodní asistentky.

Lucc93
21.07.2021 5 z 5

Věděla jsem, že mě Jodi Picoultová nezklame, tak, jako vždycky. Výborná kniha, která Vás nutí se zamyslet nad velkým tématem - rasismus, který hodně hýbe dnešním světem. Skvěle popsané vztahy mezi postavami, ať už ze strany obviněné, tak ze strany rodičů oběti. Doporučuji všemi deseti a těším se na další knihu od této skvělé autorky.

Barbora.M
19.07.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila. Téma k zamyšlení a stále aktuální a je jedno na kterém žijete kontinentě.

Aiden888
06.07.2021 5 z 5

Dobrá, po dočtení knížky jsem si vzala pár dní na rozmyšlenou, abych se v hodnocení neunáhlila. Pro začátek řekněme, že kniha má pár hluchých míst. Hlavní postavy (Ruth, Kennedy i Turk) hodně často přemýšlí, přemítají a bilancují. Pro leckterého čtenáře mohou být tyto pasáže zdlouhavé a možná i zbytečně filozofické. Když se nad tím ale zamyslím, rozhodně ,,zbytečně filozofické" nejsou. Stejně jako v každé knize této autorky, i ve Velkých maličkostech se řeší TÉMA. A aby toto téma mohlo být řešeno, musí se o něm rozjímat ve velkém, tudíž k celkovému pochopení problematiky jsou tyto pasáže nezbytně nutné. Jestli mi na knížce něco vadilo, pak popisy toho, s čím se musela černošská sestra Ruth denně potýkat. Jako vážně? Říkám si, jestli je skutečně na světě tak zle nebo si to autorka přibarvila. Ano, o problémech mezi černými a bílými víme. Víme, že v některých zemích je rasismus hodně krutý. Ale že až tak? Že bychom všichni byli takoví, ať už vědomě nebo skrytě a neexistovalo v otázce ras nic dobrého? Tomu se mi hodně těžko věřilo a byla jsem z toho smutná/znechucená, trochu i zoufalá. Knížka ve mně každopádně vyvolala to, co asi vyvolat měla. Zamyšlení a chvílemi i velký vztek na lidstvo obecně. Napsaná je velice čtivě, spousta pasáží vám nedovolí ji dát z ruky. Konec mě čtenářsky uspokojil a smekám před autorkou za proniknutí do nejednoho složitého tématu (ať už rasismus, zdravotnictví nebo právo), jeho komplexního pochopení a skvělého spisovatelského podání čtenáři. Rozhodně doporučuji a těším se na další díla.

NADEI
29.06.2021 4 z 5

Silné a bohužel stále aktuální téma rasismu a diskriminace v poutavě podaném příběhu zdravotní sestry černé pleti. Líbilo se

Hanče027
22.06.2021 5 z 5

Neuvěřitelně zpracované téma rasismu. Skvěle propracovaná struktura a vedení příběhu! Jako čtenář jsem se zamyslela sama nad sebou. Taky se mi vtírají samovolně a nenápadně odsuzující myšlenky vůči ostatním, jenom na základě vzhledu. Aniž bych chtěla. V závěru mě kniha donutila si uvědomit, že odsuzuji samotné rasisty, i přes to, že já sama mám rasistické myšlenky. = zameť si před vlastním prahem, než budeš poukazovat na cizí. Wow.

misssicccka
11.06.2021 5 z 5

Kdybych si neprecetla doslov autorky, tak bych dala jen 4* a rikala bych si: "skoda te posledni kapitoly"
Ale ten doslov jsem cetla (dost pozorne) a uz chapu, proc tam byla.
A chtela bych vam rict, ze teda mam nad cim premyslet, co zlepsovat a na cem makat ;)
Jedine, co me rusilo, byla jakasi (treba to tak ale citim jen ja) podobnost s Cernobilym svetem.

Zoulinda
31.05.2021 3 z 5

Kniha měla zajímavé téma. Chvílemi tam byla hluchá místa. Jinak se kniha četla rychle a dobře.

Adýsek69
26.05.2021 5 z 5

Výborný počtění a dokonalý příběh. Možná se tohle někde děje a možná ne. V dnešní době je stále spousta rasistů, ale myslím si, že jsou na světě mnohem horší věci než to jestli je někdo bílej, černej nebo žlutej. Můj zubař je ukrajinec a řekla bych že dobrej. Vadí mi to? Nevadí, protože já potřebuju ošetřit a on vykonává svoji práci. A jsem ráda, že v knize došlo ke správnému rozhodnutí.

Arkagas
09.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Ruth je sestra na porodním oddělení už 20 let. Turk je nacista a rasista, kterému se na směně Ruth narodilo dítě. Turk si ale nepřeje aby se ho Ruth dotýkala a když chlapec pod jejím dozorem náhle zemře, je přesvědčen, že jeho smrt zavinila ona. Ruth, která vystudovala Yale, její muž byl válečný hrdina a vychovává náctiletého syna se skvělými výsledky na škole se ocitne najednou jen v noční košili ve vězení pod palbou nenávisti. Mezitím sledujeme příběh Turka - rasisty, který měl se svou ženou nacistickou svatbu s hořícími svastikami, jehož největším vzorem je Adolf Hitler a kolem sebe má jen kamarády se stejným smýšlením. S manželkou jsou toho názoru, že je třeba chránit bílou rasu, neboť je v ohrožení. A Kennedy - veřejná obhájkyně, která tvrdí, že rasové předsudky před soud nepatří a která díky Ruth pozná, co skutečně rasismus je. Kniha plná emocí, u které se ve mě vždy vaří vztek a Turkovi bych nejradši dala pěstí mezi oči, ale i spravedlnosti a naděje. Jednu hvězdu musím ubrat za příliš pozitivní konec, který by v knize za mě osobně být nemusel. Jinak je to rozhodně kniha, kterou vřele doporučuju všem.

ZuzanaZ83
07.05.2021 5 z 5

Naprosto neuvěřitelné, děsivé a poutavé čtení. Vzhledem ke složitosti tématu a její aktuálnosti mi to přijde trochu moc, ale tohle byla pecka! Obdivuju autorku, jak moc práce si s románem dala, jak moc se do tématu ponořila.
Rasismus je téma, které neustále rezonuje a je nesmírně aktuální, živé a asi velmi těžko řešitelné. Nemyslím, že se dá jen tak vyřešit, možná i proto při čtení a dočtení této knihy ještě dlouho budu mít pocit lehké marnosti. A to vše navíc v zemi, kde se obvykle s touto tématikou, oproti USA, tak moc nesetkáme.
Celkově hodnotím jako jednu z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četla a Jodi musím číst dál a víc!

Falda
30.04.2021 5 z 5

K tomu asi není co dodat. Bravůrně napsaný román, který se zabýva rasismem. Po Vypravěčce další pecka. Autorka to psaní opravdu umí.

JanuldaN
19.04.2021 5 z 5

Složité téma, které je úžasně vykresleno. Silný a poutavý příběh plný emocí. Kniha, která mě vzala za srdce.

Safinka
24.03.2021 5 z 5

Kniha se velmi dobře četla, silný příběh

soudní procesy rasismus

Jodi Picoult