Velké maličkosti

Velké maličkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349796/bmid_velke-malickosti-2Kx-349796.jpg 4 1319 418

Ruth je zkušená sestra pracující na novorozeneckém oddělení. Svého syna vychovává sama, neboť je vdovou po válečném hrdinovi. Nyní stojí před soudem, protože ji obvinili ze smrti novorozence – syna bílého amerického fašisty. Ruth je totiž černoška. Je však v tomto případu důležité, jakou má kdo pleť? Nebo je to jenom zástěrka pro předsudky a přesvědčení, které řídí životy nás všech?... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

Small Great Things , 2016

Páájinka
31.03.2019 5 z 5

Rasismus je těžké téma. Známe rasismus z minulosti - židé za 2. světové války, otroctví černochů v USA. Ale co dnes? Neplatí ty samé předsudky jako před 100, 200 lety? Nemyslí si snad běloši stále, že jsou vůdčí rasou? Jsme ve skrytu duše všichni rasisté? U knihy jsem se hodně zamýšlela, jakými předsudky trpím já...I když se člověk snaží, je pro humanitu a rovnoprávnost. Pořád na světě rovnost není a jen tak nebude :-/ Knihu moc doporučuji.

fruitbueno
29.03.2019 4 z 5

Možná by neuškodilo ubrat trochu na upovídanosti, ale vesměs jde o mimořádně slušnou knihu. Závěrečná soudní pasáž mi nedala spát, musela jsem jednoduše dočíst před usnutím. Sympatické postavy s pozoruhodným vykreslením.

polmari
26.03.2019 4 z 5

Pod vlivem amerických filmů a seriálů bych jaksi nečekala, že v severních státech USA je rasismus tak běžný, jak autorka popisuje. Zpočátku jsem si myslela, že je to příběh z doby MLKinga, pak jsem si říkala, že autorka přehání, ale čím víc jsem se dozvídala o životě všech hlavních postav, tím to bylo uvěřitelnější a nakonec u mě dosáhla toho, čeho asi dosáhnout chtěla u všech čtenářů ... zamyšlení se nad vlastními postoji k lidem jiné barvy pleti. Knížka je pro mě jednou z těch, po kterých si musím dát od čtení chvíli pauzu na zažití všeho, co jsem v ní našla.

martina.culik
22.03.2019 5 z 5

Autorka opět nutí čtenáře zamyslet se nad sebou a svými životními postoji. Jak je autorčiným zvykem, rozebírá nelehké a rozporuplné téma z pohledu několika osob.
I když si někdo může myslet, že dnes již rasismus (a s ním spojená diskriminace) nemusí být aktuálním tématem, není tomu tak. Stačí se pořádně zamyslet a možná si i vy uvědomíte, jaké skryté předsudky o druhých máte. A jak ukazuje autorka, skrytý rasismus (u lidí, kteří jsou sami o sobě přesvědčeni, že rozhodně rasisty nejsou) může být někdy ještě horší, než ten otevřeně přiznaný.

Malý postřeh z knihy: Když si koupíte náplasti, na kterých je nápis "skin = barva kůže" - jakou barvu ta náplast má? Možná, že je to barva vaší kůže, ale není to barva všech.

"Není nic sobečtějšího než snažit se změnit něčí mysl, protože ten druhý neuvažuje jako vy. Jen proto, že je něco jiný, neznamená to, že to nemá být respektovaný."

"Když nemůžete dělat velké věci, dělejte velké maličkosti velkým způsobem." M. L. King

serhoolka
17.03.2019 5 z 5

Pěkná kniha a krásné myšlenky.

kozisek1
14.03.2019 5 z 5

Knihu jsem četla jedním dechem. Zajímavé vypracování rasové diskriminace. Rozhodně stojí za přečtení.

Zdekat
10.03.2019 5 z 5

Čtenářská výzva. Opověď na otázku proč se účastnit výzvy. Protože bych si tuto knihy bez výzvy nekoupil. Čtivý příběh na motivy podobné skutečné události s rasovým podtextem, vyprávěný třemi rozdílnými účastníky. Rasismus je zakořeněný téměř v každém člověku. Tan podvědomý a neviditelný je ale pro ponižované horší, než veřejně deklarovaný a zdánlivě nebezpečnější. Super, super kniha!

Dajine
09.03.2019 5 z 5

Respekt k autorce, respekt k příběhu. Mnoho témat k zamyšlení. A díky za mnohá ponaučení.

jadwiga
07.03.2019 5 z 5

Ačkoli se kniha zabývá těžkým, stále aktuálním a velkým tématem, mám z knihy obrovskou radost. Víc ani říct nemusím. Doporučuji s obrovitánským D. :-)

Mona-Lisa
06.03.2019 5 z 5

Tato kniha je jedna z nejtěžších, co jsem četla. Do poličky s top tituly mé knihovny putovala automaticky po dočtení poslední stránky, pro její aktuálnost, nálehavost a lidskosti na každé stránce. To nejdůležitější, co jsem si z ní odnesla je to, že rasismus byl a je, a to jestli bude je v rukou každého z nás.

EvikU.
06.03.2019 5 z 5

Kniha byla bravurně napsaná. Četla se dobře i pár slz bylo. Je to téma, které jen tak nevyčerpáte. A bude se to dít stále ať už vědomě nebo ne. Určitě doporučuji.

Termina
06.03.2019 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih co se mi dostala pod ruce :) Zaručeně ji zařadím do své knihovny. Prostě a jednoduše dík !

LivN
05.03.2019 5 z 5

Knihu jsem se rozhodla číst díky ČV byla na vrcholu žebříčku. A protože je kniha u nás v knihovně velmi žádaná musela jsem si na ni počkat a jsem ráda, že jsem to udělala! Je to moje druhá kniha od Jodi velmi se mi líbí její styl psaní, rozdílné pohledy lidí na danou situaci. Když čtu připadá mi jako bych to všechno prožívala já sama. Kniha mi hodně dala a taky naučila asi jsem změnila názor na barevné lidi. Teď už vím, že když se vyskytne nějaký problém je dobré vyslechnout si obě strany a že není vždycky všechno tak jak se zná být. Konec s Turkem mě velmi překvapil, šokoval a zároveň se mi líbil a potěšil mě...

85098211
03.03.2019 5 z 5

Od Jodi Picoult jsem už četla dvě knihy (Vypravěčka a Čas odejít), proto vím, že píše opravdu dobře a hlavně čtivě. Ale tentokrát jsem byla víc než jen spokojená! ;-) Kniha mne už od první stránky vtáhla do děje a jen těžko jsem čtení přerušovala. Zvolenou tematiku rasové diskriminace autorka zpracovala na výbornou, příběh je doslova strhující a nabitý emocemi. Ruth jsem obdivovala za její sílu i statečnost, se kterou se svému osudu postavila. A samozřejmě jsem jí i celou dobu držela palce, aby proces, který byl od samého začátku nespravedlivý, vyhrála. Tato autorčina kniha se mi líbila definitivně nejvíc a kdyby to bylo možné, dala bych nejen pět, ale klidně i deset hvězdiček. A nemůžu jinak, než doporučit.

Skřítek77
27.02.2019 5 z 5

Líbí se mi, že J. Picoult ve svých knihách otevírá různá morálně kontroverzní témata a její postravy nebývají černobílé. Tato konkrétní kniha je o rasismu a nabízí zajímavý pohled na současné vnímání této problematiky v americké společnosti, kde otevřeně vyjadřovat rasistické postoje je nepřijatelné, ale ve skryté podobě rasismus přetrvává.

Laza27
25.02.2019 5 z 5

Nejlépe rozpracované téma rasismu, se kterým jsem se setkala. Mám s problematikou osobní zkušenost a ještě jsem se nesetkala s takto mnohovrstevnatým zpracováním, které by přinášelo všechny možné úhly pohledu, pokládalo tolik otázek a zacházelo tak do hloubky v psychologii postav.

Verucha
25.02.2019 5 z 5

Skvela kniha od skvele autorky!! Libi se mi autorky chut psat o silnych a dulezitych tematech ze vsech pohledu. To, ze ukazuje mnoho cest a nelze urcit, ze jedina je spravna.Doporucuji! Ja po precteni z knihovny jdu koupit, to mluvi za vse.

Radka_p
24.02.2019 4 z 5

Téma rasizmu skvelo zachytená cez postavu bielej právničky, černošskej zdravotnej sestry a bieleho neonacistu. Zaujímavo vybraná téma, na ktorej autorka problematiku zobrazila, príbeh mal kopec silných stránok, no koniec mi prišiel odfláknutý, rýchly a až rozprávkovo pozitívny.

Prateri
17.02.2019 5 z 5

Tato kniha zasáhla mnoho čtenářů. Mluví za ní předchozí komentáře, takže nemám ani co dodat. Mě velmi zasáhlo, že vyprávěný příběh je stále skutečnost. Je hrozné, že někdo musí být stále ve střehu, stále dokazovat, že je v něčem dobrý a obhajovat své jednání proto, že se narodil s jinou barvou pleti. Změní-li se to někdy, tak to bude veliký pokrok lidstva.
Mám ráda dobré konce v knize i v životě. Život nám je často nedopřává. Jsem vděčná za knihy.
"Ruth, špatné věci se dějí dobrým lidem v jednom kuse."

Eleanor-ka
16.02.2019 5 z 5

Moje nejoblíbenější spisovatelka opět nezklamala. Budu se po několikáté opakovat, ale paní Picoultová prostě ví. Umí naprosto dokonale nastínit různé společenské neduhy a situace, které udělá zajímavými pouze ona. Miluju její styl, prostě miluju. Knihu zhltnete jako nic. Navíc, za toto téma jsem od Jodi vděčná, protože si osobně myslím, že rasismus tu stále je - nejen v USA, ale po celém světě a je to pravděpodobně jedna z věcí, která nikdy nevymizí. Proto bych tuhle knihu od Jodi hodnotila jako jednu z nejpovedenějších a nejkvalitnějších. Tahle kniha si zaslouží mnohem víc a stejně to bude málo.

soudní procesy rasismus

Jodi Picoult