Velké maličkosti

Velké maličkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349796/bmid_velke-malickosti-2Kx-349796.jpg 4 1319 418

Ruth je zkušená sestra pracující na novorozeneckém oddělení. Svého syna vychovává sama, neboť je vdovou po válečném hrdinovi. Nyní stojí před soudem, protože ji obvinili ze smrti novorozence – syna bílého amerického fašisty. Ruth je totiž černoška. Je však v tomto případu důležité, jakou má kdo pleť? Nebo je to jenom zástěrka pro předsudky a přesvědčení, které řídí životy nás všech?... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

Small Great Things , 2016

simcat13
05.03.2024 5 z 5

Citlivé a silné téma. Rozebírané téma rasismu je zde vykresleno z několika úhlů, ovšem nejsou to domněnky, ale události a syrové pocity lidí z USA, které autorka díky rozhovorům s tolika různými lidmi nasbírala. Děj uchytila bravurně a ke konci nemám žádnou připomínku. Možná bych jen ubrala půl hvězdičky za to, že je to lehce natahovaný. 50 stránek osekat a bylo by to naprosto perfektní. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

Vilma_de_Bilna
21.02.2024 4 z 5

Štvali ma všetky strany: aj tie, ktoré všade videli svoju nadradenosť, aj tie, ktoré zas všade videli rasizmus. Možno to len dokazuje, že som rasistka aj ja Každopádne dobré čítanie na potvrdenie si, ako veľmi v USA v skutočnosti riešia rasu. Hviezdičku strhávam za nezrovnalosti opísané aj v iných komentároch a hlavne za nerealistický koniec.

Toledo
21.02.2024 4 z 5

Jodi je sázka na jistotu, její témata jsou vždy hluboká a skvěle zpracovaná, ani zde tomu nebylo jinak.
Ubírám jednu hvězdu za prostřední část knih, přišlo mi to už trochu natahované a nemohla jsem se dočkat soudu.
Jinak ale perfektní !

DragonflyT
11.02.2024 5 z 5

Kniha na mne velmi zapůsobila. Otevírá velmi silné téma, které autorka podává emotivní formou. Místy jsem měla pocit, že u toho soudního procesu sedím také. Zanechala opravdu silné dojmy. Ačkoli se nejedná o knihu, ke které bych se někdy vrátila, považuji ji za výbornou a kvalitní četbu.

essterkaa
02.02.2024 5 z 5

Velmi silná kniha vedoucí k hlubokému zamyšlení. Aktuální téma nejen v USA, ale i u nás. Kniha byla psaná i velmi čtivou formou, i když se jedná o tak náročné téma. Doporučuji.

m_martina
25.01.2024 5 z 5

Této knize nemám co vytknout, přečetla jsem ji jedním dechem. Zajímavé a silné téma mne zaujalo, přestože rasismus jinak v oblibě nemám.

Nikol1212
19.01.2024 3 z 5

Osobně moc nemám ráda knížky o rasismu. Četla jsem třeba Amerikánu a to bylo teda utrpení dočíst... Tahle byla podstatně lepší i když jsem občas měla chuť říct Ruth ať už sakra sklapne, mlčí a je ráda, že je ráda.. považuji to za slabší knihu autorky, nebyla špatná ale žádně wow se nekonalo.. A ten konec? no nevím, nevím ...

Jana-Marie
30.12.2023 5 z 5

Velmi poučný příběh, který mi rozšířil obzory; kvalitní zpracování - autorka opět prokázala, jak moc dobrá spisovatelka je.

danielavachova
28.12.2023 5 z 5

Moje druhá kniha od autorky a jsem naprosto nadšená. Když jsem přečetla pár prvních stránek tak jsem přemýšlela , v které době jsem se ocitla, nevěřila jsem, že i dnes je možný tak velký rozdíl mezi barvou pleti, nemohla jsem to vůbec vstřebat. Hnalo mě to číst dále , ale zároveň tu byl i strach co bude dál. Přiznám došlo i na slzy. Rozhodně doporučuji,kniha mě dost zasáhla. Zkusím další.

martina8156
27.12.2023 5 z 5

Velmi hluboká a silná kniha. Všichni, co jste si přečetli, tak si musíme díky této knize sáhnout do svědomí, zda rasismus je pro nás pouze slabé slovo nebo pojem, který se nás nějak dotýká. A já za sebe musím říct, že mě to tam uvnitř zarezonovalo a zjistila jsem, že význam rasizmu nemám úplně vyřešen. Byť jsem si myslela, že ano. Knihu doporučuji, protože je velkým poselstvím pro nás všechny.

kurama45
23.11.2023 4 z 5

Jodi dokáže písať aj o otrepanom rasizme tak, že ma to bavilo. Keď je klišé napísané tak, že si človek neuvedomuje, že je to klišé, vtedy je to pre mňa dobrá kniha. Téma ostrakizácie tu bola jednoznačne spracovaná „objektívnejšie“, ako v knihe Ohníčky všude kolem od Ngovej. Ale keďže nie je všetko čiernobiele :D, možnože keby Ruth toľko nefňukala nad svojou čokoládovou pleťou, viac by si vychutnala jej sladkosť

wiix
14.11.2023 4 z 5

Veľmi dobre sa to čítalo a malo to okrem príjemného beletristického príbehu aj veľa zaujímavých myšlienok.

MirkaProk
29.10.2023 5 z 5

Kniha pěkná. Téma rasismu zajímavé a neotřelé. Je to stejně děs, že v dnešní době je stále někdo diskriminován kvůli barvě pleti.

Charmedka
10.09.2023 4 z 5

Téma hodně hluboké a věřím, že nebylo vůbec lehké ho uchopit. Člověk by řekl, že takhle už to přece nefunguje, diskriminace kvůli barvě pleti nejen v práci, ale i při nákupu či na běžné procházce. Bohužel se nejedná o žádnou minulost, téma je pořád stále aktuální.

katerina0952
01.09.2023 4 z 5

Další pěkná knížka od Jodi Picoult s dalším problematickým tématem ve spojení se soudní síní. Nezařadila bych ji mezi její top 3 díla, ale i tak je zajímavá a čtivá.
Obdivuju široký záběr zajímavých témat a čtivost této autorky. A to, jak vás každá její kniha donutí přemýšlet o světě a o životě.
A právnické prostředí mi trochu připomíná starého dobrého Henryho Denkera.

jana1976
17.08.2023 4 z 5

Neuvěřitelný a hluboký příběh. V polovině knihy mi bylo zle z toho hnusu. Probírání rasismu bylo až moc. Tady nejsme na to zvyklí. Ale konec začal všem otvírat oči....

markyticka
15.06.2023 5 z 5

Kniha, inspirovaná několika různými událostmi v různých koutech USA. Události poskládané dohromady a propojené smyšleným příběhem jedné obrovské tragédie a všudepřítomným rasismem. Příběh vyprávěný 3 osobami rozhodně stojí za přečtení.

netopýrek1985
11.06.2023 5 z 5

Není co dodat. Moc krásný příběh a ten konec. Paní jak se nenáviděli tak ten konec mě dostal

TheSarcasm
07.06.2023 3 z 5

Já z této knihy zas tak nadšený nejsem. Přišlo mi toho rasismu, aktivismu a historické viny už trochu moc.

Žirka
21.05.2023 4 z 5

Závěr mě přišel už moc na efekt, ale doslov autorky to zase napravil.

soudní procesy rasismus

Jodi Picoult