Velké maličkosti

Velké maličkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349796/bmid_velke-malickosti-2Kx-349796.jpg 4 1319 418

Ruth je zkušená sestra pracující na novorozeneckém oddělení. Svého syna vychovává sama, neboť je vdovou po válečném hrdinovi. Nyní stojí před soudem, protože ji obvinili ze smrti novorozence – syna bílého amerického fašisty. Ruth je totiž černoška. Je však v tomto případu důležité, jakou má kdo pleť? Nebo je to jenom zástěrka pro předsudky a přesvědčení, které řídí životy nás všech?... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

Small Great Things , 2016

Make20
18.07.2022 4 z 5

Tato kniha se mi velmi líbila.

Akinimod25
03.07.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, trpěla jsem spolu s hlavní postavou, když zažívala bezpráví. Picoultová je prostě moje srdcovka a do svých knih vždy vkládá maximální úsilí.

Cher
23.06.2022 5 z 5

Skvělé, nemohla jsem se od příběhu odtrhnout.

Jukulinka
20.06.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem.

tess.de.veles
28.04.2022 5 z 5

Přečteno jednim dechem....asi za 3 dny....Moc jsem byla zvědavá, jak to nakonec dopadne....Svědomí nebo příkaz? Jsem bývalá zdravotní sestra....a mam naprosto jasno v tom, že já bych neposlechla....a snažila se dítě zachránit....Krásná kniha.....

lisell
25.04.2022 5 z 5

Jodi Picoultová je jednou z mých nejoblíbenějších autorek. Žádná její knížka není šlápnutí vedle. Velké maličkosti jedním slovem bomba. Rasová otázka je choulostivým tématem, který rezonuje nejen Spojenými státy. Jodi ji dokázala velice citlivě a věcně popsat ze tří pohledů - afroamerické porodní sestry Ruth, její právní zástupkyně Kennedy, která je bílé barvy pleti a konečně Turka, typického skinheada a představitele "bílé síly". Ujišťuju vás, že knížku neodložíte, dokud ji nedočtete dokonce. Jodi píše bravurně, dokáže vás vtáhnout do děje, za hlavní postavy byste dýchali. Po dlouhé době perfektní knížka!

4xbabča
21.04.2022 5 z 5

Skvělá kniha, kde je hlavním tématem rasismus. Jde o působivě napsaný příběh, kde se objevuje násilí, strach i bezmocnost. Ale to vše se ještě v dnešním světe bohužel děje. Opravdový čtenářský zážitek.

Martina23
17.04.2022

Skvělá kniha mé oblíbené spisovatelky. Emocionálně zpracované téma rasismu, který mi není vlastní. Doporučuji přečíst.

tereza8418
05.03.2022 4 z 5

Jodi Picoult je proste sazka na kvalitu. Opet narocne a skvele zpracovane tema,i kdyz mezi me nejoblibenejsi knihy od teto autorky se nezaradi. Tema rasismu zpracovane na 1,jen pro me v nasich podminkach hure predstavitelne,ale vlastne mi zase trochu otevrelo oci,s jakou samozrejmosti clovek zije s tim,ze je bily a jak narocne muze pro nekoho byt,ze ma jinou barvu pleti,prostredi USA vse samozrejme umocnuje. Kniha je to narocnejsi,ale i tak velmi ctiva a urcite se cloveku zaryje do hlavy.

boeink
23.02.2022 5 z 5

Další silné téma, které Jodi bravurně zpracovala. Je smutné, že i v současné době se stále setkáváme s tak silnou rasovou nesnášenlivostí.
Ruth, skvělá máma, pečlivá sestra musí bojovat za spravedlnost proto, že má jinou barvu kůže.
Kapitoly, které vyprávěl Turk, plné nenávisti k barevným, se mi četly o něco hůř, byly pro mě nepoživatelné. Vyprávění Ruth a její právničky Kennedy mě bavily o moc víc.
Krásná kniha, ale tu poslední Turkovu kapitolu si Jodi mohla odpustit. Za mě za jedna! (Teda za pět..hvězdiček.)

ennlady
20.01.2022 5 z 5

Opět skvělá Jodi Picoult! Nedokážu sice posoudit a popravdě ani nevím, jak to v Americe úplně chodí mezi "černými" a "bílými", ale při čtení téhle knížky jsem přesvědčená, že to "takhle" prostě je. Vypravěči příběhu černoška Ruth, naprosto bezchybná a obětavá zdravotní sestra, nekompromisní americký fašista Turk a Ruthina právnička Kennedy. Každý má svůj svět a představu o něm. A teď! Při čtení jsem opravdu měla pocit, že to každý jeden z nich vypráví. Kdo má zkušenosti s touto spisovatelkou, ten ví, o čem mluvím. Já prostě nevím, jak jinak bych to vyjádřila.

Cher
09.01.2022 5 z 5

Zajímavé, skvěle napsáno. Silný příběh s tématem rasismu.

Jirka0604
09.12.2021 4 z 5

Téma rasismu, které rezonuje společností (pro mě hlavně rozvířenou aférou okolo fotbalu a Slavie) se pro mě dostalo na úplně jinou úroveň. Hlásíme se k antirasismu, ale jeho každodennost si podle mě těžko dovedeme představit. A to nemáme skoro žádné historické zkušenosti jako otrokářství, gheta, služebnictvo.
Kniha zajímavá, dobře čtivá. Překvapil mě způsob jak probíhá výběr soudní poroty, trošku zklamal Hollywodský konec knihy

adelkas
03.11.2021 5 z 5

Kontroverzní téma, krásný styl psaní. Litovala sem obě strany. Turka sem litovala, protože byl "slepý " a neměl to v mládí lehké, a tihle lidé, furt půjdou špatným směrem. Ruth sem litovala, ale přišla mi dost paličata. Končí krásným happy endem, ten se mi docela líbil. Až na poslední stranku, protože je to malo věrohodné. Je vidět jak bida může člověka změnit.
Byla to moje první kniha od autorky a rozhodně ne poslední.

PhoebePollard
10.10.2021 4 z 5

Velmi kontroverzní téma, o němž toho třeba já osobně moc nevím, takže pro mě mělo kouzlo nového. Ačkoliv mi místy příběh připadal spíš jako šílená realita z jiného světa, než dnešní skutečnost. Jsem ale ráda, že jsem se do toho pustila. A vlastně až na ten disneyovsky vyumělkovaný konec, klasické happily ever after, nebylo knize co vytknout.

mirinda973
27.09.2021 3 z 5

Opět zajímavé a kontroverzní téma. Příběh jako takový se mi líbil, ale ten přešťastný konec byl už trochu přehnaný.
Každopádně jsem tak nějak v šoku z rasismu a jeho vnímání v Americe a pokud je na tom jen troška pravdy, je to dost smutné.
Rozhodně se mi líbí autorčin styl psaní, obzvlášť závěrečné řeči u soudu, jen ten konec v mém hodnocení umazal hvězdičku

Jana.Kuc
20.09.2021 5 z 5

Velmi silný příběh. Zkraje jsem měla problém kvůli tématu (smrt novorozence). Ale nakonec jsem se "kousla" a přečetla. Jen ten konec byl tak jako divně "useknutý", ale to mi přijde, že je pro J. Picoult typické.

Lena78537
06.09.2021 5 z 5

Líbí se mi, jaká si autorka vybírá témata k psaní svých knih. Velká a silná témata. Což téma rasismu bezesporu je… Líbí se mi, jak s nimi pracuje. Je znát, že je má vždy pečlivě nastudované. Ze začátku jsem Turka nenáviděla za jeho extremismus, ale nakonec mi ho bylo tak trochu líto. Je děsivé, jak se mohou lidé nechat vmanipulovat až do přesvědčení, že je jejich chování a jednání to jediné správné, i když tomu tak není.. Je možné, dívat se na jejich činy s odsouzením? Je. Protože rasismus v jakékoliv podobě, je zlo. Za mě opět silná autorčina kniha, nad kterou budu ještě dlouho přemýšlet a kterou si určitě zapamatuji.

tatruszka
03.09.2021 5 z 5

Jako všechny knihy od téhle autorky, i tahle byla naprosto skvělá opět téma, které mě naprosto pohltilo.

Anette99
24.08.2021 5 z 5

Další kniha od Jodi, další silný příběh.
Setkáváme se s pečlivou a schopnou porodní sestrou Ruth, které je zakázáno starat se o dítě manželské dvojice fašistů. Dítě bohužel zemře, a manželé obviňují Ruth, která se i přes zákaz pokusila novorozence zachránit.
Kniha nás provádí soudním procesem, ale nejen tím, je to mnohovrstevnatý román vyprávěný z pohledu Ruth, její obhájkyně a Turcka, otce mrtvého dítěte. Dozvídáme se příběh každého, to, že nic není pouze černobílé, že každý má nějaké svoje důvody, proč dělá, co dělá. Že skupiny, ke které Turck a jeho žena patří, si často vybírají zranitelné děti z dysfunkčních rodin, které touží někam zapadnout a udělají pro to vše. Že názory v dospělosti jsou ovlivněné prostředím, ve kterém člověk jako dítě vyrůstal, ale také že se člověk může změnit, když opravdu chce. Konec mě poměrně překvapil, jak pravda o Britany, tak další život Turcka.

soudní procesy rasismus

Jodi Picoult