Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek VII., 1526–1618

Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek VII., 1526–1618 https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24945/bmid_velke-dejiny-zemi-koruny-ceske-vii-mTi-24945.jpg 5 15 1

Sedmý díl "Velkých dějin zemí Koruny české" popisuje období od nástupu Habsburků na český trůn do počátku druhého českého stavovského povstání (1526-1617), jež je označováno za první století novověku. Toto období charakterizuje hospodářský a kulturní rozkvět i překonávání jisté politické a konfesionální izolace, kterou způsobily husitské války. Zároveň se začíná projevovat určitá vývojová opožděnost střední Evropy za Evropou západní, jež začíná těžit ze zámořských objevných cest. V českých zemích spěje politický i společenský vývoj k osudovému konfliktu mezi tradičním stavovským a modernějším absolutistickým pojetím monarchického zřízení. ISBN 80-7185-264-3 (soubor)... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Paseka

Velké dějiny zemí Koruny české VII. , 2005

Joker208
02.02.2024 4 z 5

Nevím, jestli to je tím, že se toho v 16. století u nás událo příliš málo nebo se autor věnoval především jemu zajímavým fenoménům, ale celkově je v této knize mnohem víc teorie o vývoji stavovské společnosti a stratifikace a měnových reformách než by asi bylo záhodno. Trochu pak zamrzí, že stěžejní soupeření Habsburků s Turky popř. Uhry je popsáno jen okrajově. Kniha sice není koncipována, aby pojmula vývoj v celé střední Evropě, ale v předchozích dílech byly naše dějiny přece jen zasazeny do celkového středoevropského dění mnohem lépe.

české dějiny Magnesia Litera

Petr Vorel
česká, 1963
2002  86%Dějiny Rakouska
2004  98%Od pražského groše ke koruně české
2008  80%Čeští králové
2012  93%Páni z Pernštejna: Vzestup a pád rodu zubří hlavy v dějinách Čech a Moravy
2005  92%Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek VII., 1526–1618

Kniha Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek VII., 1526–1618 je v