Velká samota

Velká samota https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421597/bmid_velka-samota-imA-421597.jpg 5 803 279

Rok 1974. Ernst Allbright se z bojů ve Vietnamu vrací domů jako jiný člověk. Je neklidný, trpí nočními můrami, nedokáže si udržet práci. Když mu řízením osudu spadne do klína chata na Aljašce, rozhodne se, že se tam i s celou rodinou přestěhuje. Divoká, krásná a nezávislá země se jim má stát novým domovem, kde budou konečně spokojeně žít. Také třináctiletá dcera Leni doufá, že společný nový začátek alespoň trochu zklidní bouřlivý vztah jejích rodičů. Po příchodu na Aljašku se zprvu zdá, že se jejich nové útočiště a společenství místních drsných a silných mužů a ještě silnějších žen skutečně stane lékem na všechna jejich trápení. Když však přijde zima, Ernstův psychický stav se prudce zhorší a rodina Allbrightových se začne nezadržitelně rozpadat. Spolu s další vánicí zasáhne Leni a její matku poznání, před kterým tak dlouho zavíraly oči: v okolní divočině je nikdo nezachrání, pokud jim má někdo pomoct, musejí to být ony samy. Velká samota je úchvatný příběh o lidské křehkosti a houževnatosti, o nádherné, ale nesmiřitelné přírodě, která měří všem naprosto stejným metrem.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

The Great Alone , 2017

Dragounova96
05.02.2021 5 z 5

Nádherný příběh. Hrozně mě mrzelo, když jsem knihu dočetla.
A taky jsem během čtení měla nutkání odletět na Aljašku :D.

Lennuse
05.02.2021 5 z 5

Tak to bylo něco... Druhá kniha od této autorky a zase jsem si pobrečela. Zpočátku jsem měla obavu, že to není můj šálek kávy, ale teď vím, že úvodní část byla velmi důležitá pro pochopení a vcítění se do všeho, co následovalo. V jeden okamžik jsem tomu propadla a nemohla přestat číst. Hlavním tématem je láska v mnoha podobách, zhoubná a vraždící, ale také nevinná, čistá a nekonečná... A ten styl psaní... Já snad ani nečetla, jen tiše, se zatajeným dechem přihlížela tomu, jak to všechno dopadne. Jsem toho plná a dlouho budu. Krásná kniha, doporučuji a těším se na další...

alenkacermi
03.02.2021 5 z 5

Úžasné....a vůbec se nebudu rozepisovat, o čem tahle kniha je. To už přede mnou udělaly téměř všechny čtenářky. :) Je nádherná.
Musím přiznat, že očekávání něčeho zlého, ta předzvěst, mě natahovala na skřipec a posledních, já nevím, asi sto stran, jsem probrečela, a to také nemusím ty vždycky šťastné konce, ale je fajn, že tady byl. Doporučuji

Wabinka
31.01.2021 5 z 5

Krásný příběh zasazený do divoké Aljašky. Setkáme se zde s různými podobami lásky a úžasnou soudržností lidí žijících v této drsné divočině.

hana1039
30.01.2021 5 z 5

Nádherný příběh plný emocí a lásky k přírodě.. Lidé, kteří tam žijí musí mít opravdu symbiozu s touto krajinou, jinak by nepřežili, musí ji respektovat... Musím říct, že asi posledních 60 stránek jsem měla skoro pořád slzy v očích,jinak samozřejmě mě to pohltilo od samého začátku,nešlo odtrhnout se... Doporučuji moc!!!

amigo17
30.01.2021 5 z 5

O ruskej zime som už voľačo prečítal a ešte som s ňou dozaista neskončil (Súostrovie Gulag povážlivo vyčnieva z poličky), ale bol som zvedavý aj na zimu americkú.

V tomto prípade aljašskú.
A hoc len v románovej podobe.

A hoci ide o príbeh vymyslený, nejde bohužiaľ o žiadne sci-fi. Lebo "domáce násilie" je fenomén viac skutočný (a v stále mnohých domácnostiach prítomný) ako iba knižný. :-/

Hoci je tento "nešvár" ústrednou témou, kniha (resp. autorka) vás očarí krásou a zradnosťou aljašskej prírody, tým, ako je nutné svoj život tam týmto podmienkam uspôsobiť, že dobrí susedia sú na nezaplatenie a keďže je príbeh zasadený do doby, kedy telefóny a internet ešte neboli súčasťou našich životov, môže u niekoho vzbudiť aj nepatrnú štipku nostalgie "za starými dobrými časmi" :-)
A hej. Je tam aj láska. A nie len jedna, ale viac. A nie tak ako by sme chceli a predstavovali. A viac nepoviem. Treba si to prečítať. Je to pekné a stojí to za to. ;-)

broskev28
24.01.2021 4 z 5

Mírné zklamání, které už ve svých komentářích vystihli jiní (pajaroh, Zorka, Evaho 73, bosorka). Já bych ke svým výhradám ještě připojila ten pro mě neuvěřitelný fakt, že onen nešťastný veterán vietnamské války narukoval dobrovolně, navzdory výhradám a prosbám své ženy! Tohle mi ke "květinové éře předtím", o níž Cora své dceři tak ráda vypráví a ospravedlňuje tak své setrvávání v nefunkčním až patologickém vztahu, prostě vůbec nesedne.
Popis a syrovost aljašské přírody mě také až tak neohromily, možná spíš krása těch fotografických scenérií. Před časem jsem měla tu čest s aljašskou detektivkou La Loba, a ta mi připadala mnohem reálnější a drsnější ve smyslu přírodním. Čtenářská zaujatost Leni i Matthewa byla skvělá, podobně jako škola vedená inuitskou paní učitelkou. A některé postavy - Velká Marge, Thelma, Tom, ale třeba i šílený Earl - byly opravdu zajímavé a dobře vykreslené.
Samostatnou kapitolu by tvořily připomínky na téma chybovosti textu. Jak napsala Mikey, od nakladatelství Argo jsem čekala lepší práci. Už jen přečtení anotace odporuje samotné knize - v té totiž žádný Ernst nevystupuje!
Takže našim čtenářkám určitě doporučím - kniha je určitě čtivá a zajímavá - a potom si ráda vyslechnu jejich názor.

osman111
22.01.2021 5 z 5

Velmi silný příběh, který Vás vtáhne od první stránky. Od této knížky se nedá odtrhnout. Není autorčinou nejznámější, ale určitě stojí za to. Drsná a krásná Aljaška a drsný, ale občas taky krásný život hrdinů. Nádherná kniha. A pokud Vás zaujala krutá a nádherná Aljaška, doporučuji knihu Ostrov Sukkwan.

Maciiik
19.01.2021 5 z 5

Nečekala jsem že mě tahle kniha tak uchvátí, dostala se ke mě úplnou náhodou. Přestože jsem teplomilný tvor, nemohla jsem se od té knihy odtrhnout - hltala jsem každý střípek o Aljašské přírodě jako když jsem kdysi četla knihy Leoše Šimánka. A ten příběh mě tolik vcucl do děje, že posledních pár kapitol jsem skoro nedýchala. Dokonce jsem si i pěkně pobrečela, a to u mě není vůbec normální. Asi ke mě kniha přišla v pravý čas. Byl to skvělý čtenářský zážitek, pátrám po podobných knihách (snad knihovny brzy otevřou)...

Lenča75
17.01.2021 5 z 5

Tato kniha mě vtáhla do děje od samého začátku, silný příběh,velmi čtivá. Jak nás slabé stránky rodičů ovlivní na celý život. Doporučuji přečíst

musivila
15.01.2021 5 z 5

Jedna z těch knih, na kterou musíte myslet, i když zrovna nečtete. Příběh je stejný jako samotná Aljaška … nádherný, dechberoucí, nevyzpytatelný, drsný!
Příběh o neskutečně odvážné a silné dívce Leni, pro kterou mi pukalo srdce … stejně tak i pro Matthewa.❤ Oblíbila jsem si Velkou Marge i Toma Walkera.
Předčila mé očekávání. První část se může někomu jevit zdlouhavá, popisy sžívání se s Aljaškou a jejími usedlíky, budování si nového domova, učení přežít v této drsné a krásné zemi. I já si říkala jestli 500 stran není moc. Ale příběh Leni mě nakonec tak pohltil, že mi bylo líto, že už je konec. Kniha je psána opravdu poutavě. Klidnější rozjezd, postupné gradování … tolik slz jsem u knihy dlouho neuronila.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Něco zabila. Nakrmila rodinu na další noc. Něco zabila. Zmařila život.
Leni si uvědomovala něco, co důležité bylo. Že se horší počasí. A s ním i on.
Aljaška – její chlad a izolovanost – se dostala mému otci pod kůži ….
Pravda byla, že tu jsou uvěznění, prostředím a financemi, ale především tou chorou, pokřivenou láskou, která k sobě poutá její rodiče.
Jenomže ve světě, který se rozpadal na kusy, nikdo hlas jediné dívky neslyšel.
„Takže prostě utečeme. Nebudeme s sebou mít nic.“ „Utečeme a budeme s sebou mít svůj život.“

Jirinamac
15.01.2021 5 z 5

Ze začátku jsem si myslela, že mě asi knížka moc bavit nebude, ale K.H. je autorka, které umí výborně popsat děj a tady navíc krásné prostředí, kde se tento smutný a tvrdý životní příběh odehrával.

pat4157
13.01.2021 3 z 5

No, popravdě řečeno mi trvalo půl knihy než jsem se začetla a než mě to začalo trochu bavit. Z konce jsem byla rozpačitá. Četla jsem Slavíka a to byla bomba. Tohle byl slabý odvar.

kytarka
13.01.2021 5 z 5

Wow... já jsem nadšená. Tohle byla naprosto skvělá kniha, nemám vůbec slov. Pomalejší rozjezd, ale potom co se děje?! Uf... Tohle si proste musíte přečíst.
Rodina se v sedmdesátých letech rozhodne jet žít na Aljašku. Otec je bývalý voják, který byl v zajetí ve Vietnamu, prošel si tam kruté chvíle, které se mu prolínají do současného života. Leni si najde v drsné divočině životní lásku. Události, které se jim stanou jsou kruté jako Aljaška sama...

handulli
12.01.2021 5 z 5

Opravdu velmi silný příběh. Prvních 200 stran je takových pozvolných, ale mě to nevadilo. Pak děj ale nabere na obrátkách, a i když jsem tušila jakým směrem se bude ubírat, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Závěr mě ale překvapil, to jsem nečekala. Tolik bolesti a smutku a zároveň síly. Nezapomenutelná kniha.

Milena2017
07.01.2021 5 z 5

Tuto knihu si zařadím hned vedle Slavíka. Opět příběh plný emocí. Slavík, byla nejkrásnější kniha kterou jsem kdy četla. Proto jsem si chtěla přečíst ještě něco dalšího od autorky. A mohu říct, že je to další nezapomenutelný a silný příběh. Knihu jsem nechtěla vůbec odložit, každou stránku jsem prožívala s Leni, a přála jsem jí, aby vše dopadlo co nejlíp.

Jana-Marie
07.01.2021 5 z 5

Opravdu nádherná kniha, jedna z nejlepších, jaké jsem kdy četla, žádná tuctovka. Určitě stojí za přečtení, nemohla jsem se odtrhnout.

erikson
30.12.2020 5 z 5

Nádherná kniha, kterou nelze odložit, dokud nedočtete.

makacek
25.12.2020 5 z 5

Precetla jsem behem 2,5 dne. Silny pribeh. Tvrda realita. Nemohla jsem se od toho odtrhnout. Uzasny popis zmeny, kterou s vami muze udelat prostredi, okolnosti.

Arwen777
23.12.2020 5 z 5

Co napsat o knize, která vás vrátí k zastrčeným vzpominkám z dětství a některé situace popisuje tak věrohodně, ze cítíte, jak vaše srdce tluče stále rychleji a strach se plíží po páteři k vašemu srdci. Těžké čtení.
A zároveň tak krásné, popis Aljašky a tvrdého života tam je tak nádherný, psaný s láskou k tomuto koutu světa.
Dohromady je to koktejl umíchaný z dobrodružství, tragédie, lásky, síly přátelství, pouta mezi matkou a dcerou, hrůzy postraumatické stresové poruchy a čisté divoké přírody, která dává, ale i bere.
Je to nádherný příběh, který vás nenechá klidnými, který vás potěší, ale i zarmoutí. Ani já jsem, jako mnoho čtenářů přede mnou, nevydržela tíhu vyprávění a zabrousila jsem na konec knihy, abych byla schopná číst dál.
Prostě jeden z nezapomenutelných příběhů, na který budu dlouho myslet. Jsem ráda, že jsem si Velkou samotu koupila a můžu se k ní vracet.
Doporučuji všem, kteří mají rádi dlouhá vyprávění, která vyvolávají emoce.