Velká samota

Velká samota https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421597/bmid_velka-samota-imA-421597.jpg 5 805 279

Rok 1974. Ernst Allbright se z bojů ve Vietnamu vrací domů jako jiný člověk. Je neklidný, trpí nočními můrami, nedokáže si udržet práci. Když mu řízením osudu spadne do klína chata na Aljašce, rozhodne se, že se tam i s celou rodinou přestěhuje. Divoká, krásná a nezávislá země se jim má stát novým domovem, kde budou konečně spokojeně žít. Také třináctiletá dcera Leni doufá, že společný nový začátek alespoň trochu zklidní bouřlivý vztah jejích rodičů. Po příchodu na Aljašku se zprvu zdá, že se jejich nové útočiště a společenství místních drsných a silných mužů a ještě silnějších žen skutečně stane lékem na všechna jejich trápení. Když však přijde zima, Ernstův psychický stav se prudce zhorší a rodina Allbrightových se začne nezadržitelně rozpadat. Spolu s další vánicí zasáhne Leni a její matku poznání, před kterým tak dlouho zavíraly oči: v okolní divočině je nikdo nezachrání, pokud jim má někdo pomoct, musejí to být ony samy. Velká samota je úchvatný příběh o lidské křehkosti a houževnatosti, o nádherné, ale nesmiřitelné přírodě, která měří všem naprosto stejným metrem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Great Alone , 2017

Nikusha
11.11.2021 5 z 5

Srdcervoucí.

Deniska147
26.10.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla.

tami1
07.10.2021 5 z 5

Autorka nám naservírovala naprosto strhující příběh.
Nádherná, nebezpečná Aljaška, snaha o prostý životní styl, touha po svobodě, láska a vášeň jsou namíchány způsobem, který mě uchvátil.
Doporučuji!

micha-ella
22.08.2021 3 z 5

Tak já jsem asi moc kritická, když čtu to množství pochvalných komentářů. Napsat takový objemný román jistě není snadné, ale právě že je v něm nacpáno tolik srdcebolných scén a postavy se chovají tak nepravděpodobně a konce to nebere, že pro mne to bylo něco jako veliký kýčovitý barvotisk. Závěr tomu dal korunu. Obálka knihy taky neodpovídala, to že je zchátralý srub? Ovšem popisy přírody se mi líbily.

hankapimi
01.08.2021 3 z 5

Od autorky se mi moc líbil Slavík, tak jsem se pustila jsem se do Velké samoty. Vykreslení nádherně drsné a mrazivé aljašské přírody kontrastovalo se strastiplným soužitím Cory a Leni s psychickým a fyzickým otcem tyranem. Neskutečně mne vytáčela Cora, zbitá a polámaná s tím jejím: Nedokážu ho přestat milovat.. Do háje, jak může milovat někoho, kdo jí ubližuje? Jak může v tomto pošahaném vztahu vychovávat vyděšenou dceru? Málem jsem si ukroutila hlavu. Velká samota je čtivá, nabitá emocemi, napínavá, depresivní i optimistická.

Edda18
13.07.2021

Na posledních 100 stránek si nachystejte kapesník. Krása to byla.

Pavlína79
11.07.2021 5 z 5

čtivé a velmi zajímavé - místem i příběhem

Mateo67
05.07.2021 5 z 5

Předpokládám, že 1. plánem knihy je ztvárnění života rodiny Allbrightových na pozadí nádherné, leč zároveň kruté aljašské krajiny. Román nevtíravě, avšak srozumitelně zpracovává několik vážných společenských témat. Ale ve mně i několik dní po přečtení rezonuje něco jiného. Krása, drsnost, divokost či ryzost aljašské divočiny. Aljaška se stala pro mě tím zásadním hrdinou příběhu. Nevybavuji si, že bych kdy četla podobně úchvatnou knihu!
“Tady mluvila nejhlasitěji sama příroda.” (str. 157)

jluky
28.06.2021 5 z 5

Bolo to boľavé čítanie ....Výborná drsná kniha.

orinka3
25.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Ta kniha je velká nejen formátem a počtem stránek. Hlavní postavy nás oslovují v každém svém činu, Leni, dospívající holčička se zvláštními rodiči je hrdinkou od samého začátku. Táta, prchající sám před sebou, táhne tříčlennou skupinku až na Aljašku, kde mu jako dar vděčnosti jeho spolubojovník z Vietnamu odkázal svoji chalupu s pozemkem. Prostředí Aljašky je pro mě hodně exotické. Znám ho zatím jen od Jacka Londona, ale tady jsme v současnosti. Komunita obyvatel vesnice, do které ti tři přicestovali, je soudržná - až na otce Ernstova kamaráda z války. Bohužel, Ernst jeho vlivu zcela podléhá a po své rodině požaduje slepou poslušnost. Ke své manželce se ve svých záchvatech chová strašně, celá vesnice o tom ví, ale Cora manžela stále miluje. Pořád doufá v jeho nápravu. Leni to všechno snáší se strachem, otce se bojí, ale s mámou proti němu drží tiché spojenectví. Otec proti sobě nakonec postaví všechny, i toho šíleného Earla. Teď už u něj šílenství propuká naprosto. Cora odmítá nabízenou pomoc okolí, stále zůstává s tyranem. Klasický případ týrané oběti a naučené bezmoci. Leni se zamiluje do Matthewa, roky se mají rádi, ale až nyní je to láska jaksepatří. A zakazovaná, pro otce je Tom, Matthewův otec, úhlavní nepřítel. Lena a Mathew utíkají před Ernstovou pomstou až nahoru do skal, a tam je přepadne bouře. Dojde k tragédii, pádu a smrtelnému úrazu. Všechno se vystupňovává, máma konečně sbírá odvahu k útěku zpět do civilizace. A na konec si všichni počkejte ;) Vřele doporučuji, ta kniha nemá hluché místo, je tam všecko, co má dobrý román mít a je dobře čtivá.

nikola3345
21.06.2021 3 z 5

Po knize jsem sáhla jen proto, že jsem se zamilovala do Slavíka. Neni to špatné čtení, ale ani nic moc extra.
Začátek byl hrozně nudný. Cora mi připadala strašně otravná a odporně sobecká. Od poloviny začala kniha "odsejpat" a potom bum. Plno emocí, které jsem nečekala. Konec je sladký, až to hezké není, ale já mám ráda občas neuvěřitelné pohádky. Budiš tedy.
Moc se mi líbil překlad knihy, který je vymazlený. Opravdu jsem velice zvědavá na film, jestli teda bude.

ElizPetrova
17.06.2021 5 z 5

Nádherný příběh z prostředí mrazivé Aljašky. Určitě jsem knihu nečetla naposledy, hned se zařadila mezi mé nejoblíbenější.

milena9798
17.06.2021 3 z 5

dobře se četla, příběh má spád, postav tak akorát aby se člověk neztratil. dvě hvězdičky dolů dávám za ten happyend konec

NADEI
27.05.2021 5 z 5

Vše už tu bylo v komentářích napsáno - nádherná, smutná, drsná a dech beroucí kniha. Doporučuji !

kkackah
19.05.2021 5 z 5

Naprosto strhující příběh, který se čte jedním dechem. Opravdu jsem si k postavám vytvořila vztah a strašně moc jim držela palce. Bonusem je detailní popis nádherné divoké přírody, která dokáže být kouzelná a nebezpečná zároveň.
Konec mě dostal, musím dát 100% !

Olous1
17.05.2021 5 z 5

Uf,tak to bylo něco.Velmi krásná kniha. Silný příběh o třech lidech a Aljašce. Akorát mě na tomto příběhu nejvíce vadilo, že se žena nedokázala odpoutat od násilnického muže a tím nejvíce trpěla dcera Leni. Za mě 90%.

SonaH
16.05.2021 5 z 5

Jeste hezci nez Slavik. U obou jsem si pobrecela. Z obou ma byt pristi rok film!

Evka27
11.05.2021 4 z 5

Čekala jsem trochu více příhod z drsného života v divočině, ale pořád se řešil jen problém Ernsta a jeho problémů s alkoholem a mlácením manželky.

Nočnípták
09.05.2021 4 z 5

Takový příběh, jaký nám předkládá Kristin Hannah, se určitě v mnoha manželstvích stal. Láska a závislost na psychicky nemocném nemá většinou východisko. Tak dlouho Cora váhala s útěkem až bylo vlastně pozdě. Příběh se mě líbil, nejvíc jsem si ale užívala popisy nádherné aljašské přírody. Obdivovala jsem Leni, městskou dívku,pro kterou se drsná Aljaška stala domovem. Také nešlo si neoblíbit postavu Velké Marge. Happyendový konec bych mít nemusela, protože tak by to v životě určitě neskončilo. Ale na druhou stranu jsem zase ráda, že se Leni vrátila domů na Aljašku, kterou milovala.
V podobných knihách je uvedena Kde zpívají raci. Já nějak tu podobnost nevidím. Snad jenom popisy přírody mají ty dvě společné. Velká samota tak trochu zaostává ve výrazových prostředcích / to může být překladem/ a korekturách. Tak nad tím přimhouřím oko. Dávám 4* a těším se na Slavíka.

Knižní výzva 2021- 9. Kniha, kterou jste objevili díky Databázi knih

raty
05.05.2021 5 z 5

Velká samota je kniha velká počtem stran i příběhem, který mě úplně pohltil. Drsné přírodní podmínky Aljašky dávají rámec drsnému vyprávění o různých podobách lásky. Láska zničující i naplňující, láska matky, láska dcery, láska k přírodě, síla přátelství.....