Velká samota

Velká samota https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421597/bmid_velka-samota-imA-421597.jpg 5 805 279

Rok 1974. Ernst Allbright se z bojů ve Vietnamu vrací domů jako jiný člověk. Je neklidný, trpí nočními můrami, nedokáže si udržet práci. Když mu řízením osudu spadne do klína chata na Aljašce, rozhodne se, že se tam i s celou rodinou přestěhuje. Divoká, krásná a nezávislá země se jim má stát novým domovem, kde budou konečně spokojeně žít. Také třináctiletá dcera Leni doufá, že společný nový začátek alespoň trochu zklidní bouřlivý vztah jejích rodičů. Po příchodu na Aljašku se zprvu zdá, že se jejich nové útočiště a společenství místních drsných a silných mužů a ještě silnějších žen skutečně stane lékem na všechna jejich trápení. Když však přijde zima, Ernstův psychický stav se prudce zhorší a rodina Allbrightových se začne nezadržitelně rozpadat. Spolu s další vánicí zasáhne Leni a její matku poznání, před kterým tak dlouho zavíraly oči: v okolní divočině je nikdo nezachrání, pokud jim má někdo pomoct, musejí to být ony samy. Velká samota je úchvatný příběh o lidské křehkosti a houževnatosti, o nádherné, ale nesmiřitelné přírodě, která měří všem naprosto stejným metrem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Great Alone , 2017

Jabkovžupanu
18.03.2023 5 z 5

Konec je kýč jak bič, tempo je krapet nevyrovnané... ale sakra, to se taaaaak dobře četlo!

Susan94
18.03.2023 5 z 5

Velkolepý příběh, který byl tolik smutný i krásný. Tolik mě oslovil a zasáhl.... První část nebyla zdaleka tak zajímavá jako ta druhá. Ačkoliv se zdá být kniha dlouhá není, opravdu se člověk začte. Popsaný vztah matky s dcerou byl famózní, stejně tak popsaná krajina nehostinné Aljašky. Krásná kniha, která mě učarovala a ukápla nejedna slza.

helenkan
10.03.2023 5 z 5

Hezké čtení. Byl to pořádně napínavý příběh. Pěkně popsaný těžký život na Aljašce. Obdivovala jsem jejich odvahu a zároveň jsem měla děsnej vztek na tátovo chování.

Milča66
05.03.2023 5 z 5

Nádhera. Aljaška.
Autorka umí dobře psát.
Jedna z mých výjimečných knih.

Johana
21.02.2023 odpad!

Páni, tak dobře hodnocená kniha - a takové zklamání! Plochý a nepravděpodobný příběh, který se nejprve rozjíždí jako Kingovo Osvícení, přičemž autorka neumí ani zpola tak dobře psát, aby se pak děj odkutálel mezi až trapně povrchně líčené lidi z Aljašky, přeskočil mnoho let, vplul do kalných vod červené knihovny s erotickými prvky, já nevím proč, poté se vše nasype zpět do civilizace k solventnímu dědečkovi do vily, protože hrdinky jsou emancipované (!), mezitím umírají lidé a mám toho až po zuby. Závěr ubral poslední hvězdičku, kterou snad kniha mohla ode mne dostat za to, že Osvícení se nakonec nekonalo.
Velice nedoporučuji.
Dům na obálce má být zchátralý srub 1+1 bez koupelny - a stejně klamavá mi přišla Velká samota sakumprásk.

Máša10
08.01.2023 4 z 5

Jsem vždycky ráda, když se něco i z "beletrie" dozvím. Což se v tomto případě povedlo. O Aljašce jsem jaksi nikdy nepřemýšlela, jako o kraji, kde se taky dá žít. Příběh byl zajímavý a napínavý, trochu to (pro mě) pokazil konec, toho jsem se bála, nemám jaksi ráda happy endy. Ale četlo se to krásně a popisy přírody byly úžasné. Dala bych 4 a půl hvězdičky. A půl hvězdičky dolů za chyby v překladu (nebo v tisku?)

MarceD.
04.01.2023 5 z 5

Upřímně - když jsem začínala číst, moc šancí jsem tomu nedávala. Ale pak se děj rozjel a já nemohla se čtením přestat. Vlastně jsem pauzy dělala jen abych si vyhledala na googlu místa, kde se děj odehrával. Ke konci jsem pak zase měla strach dočíst, protože jsem měla obavy, co Leni čeká. Bylo to strhující a perfektní čtení.

Safrika
01.01.2023 5 z 5

Zacatek me nejak nebral,ale pak se mi povedlo ponorit se do deje a cetla se sama. Konec jsem probrecela , moc se mi libila.

Jeanine8
01.01.2023 5 z 5

Jedna z nejhezčích a nejzajímavějších knih, které jsem kdy četla......Dlouho mi zůstala v hlavě, název knihy je opravdu velice výstižný. Ta zima je tam popsaná tak, že mi šel chvílemi mráz doslova po zádech.....Doporučuji knihu do teplejšího počasí :-)))

Ywonek
21.12.2022 5 z 5

Nadherna knizka na zaver roku. I pres svou tloustku se cetla velmi rychle a kdybych mohla dam ji 20 hvezdicek.

technolog
12.12.2022 3 z 5

Tezky pribeh plny napeti i kdyz nejde o detektivku. Na konci mi hodne vlhly oci.

kaja77
09.12.2022 4 z 5

kniha mi přišla nekonečně dlouhá. Z počátku snad první půlka byla ok, podivínský otec a stěhování se z místa na místo, potom Aljaška, přizpůsobování se místnímu podnebí, komunita lidí apod. to bylo fajn.... já fakt nevím, ale přišlo mi, že to pak paní spisovatelka natahovala jako žvejku....

Mathiola8
05.12.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Příběh, který má hloubku. Mě se velmi dobře četl. Některé pasáže byly mic hezké. Doporučuji

zdenek118
28.11.2022 5 z 5

Aljaška mě vždy přitahovala svým drsným podnebím a těžkým životem lidí, kteří se rozhodli zde žít. I proto jsem přistoupil k přečtení této knihy s velmi poutavým někdy až dramatickým dějem, v kterém autorka líčí osudy rodiny Allbrightových po jejich přestěhování do odlehlých končin nehostinné severní Aljašky. Rodina byla absolutně nepřipravená k životu v takovéto drsné ale i na druhou stranu krásné přírodě. V počátku jim velmi ochotně pomohla komunita místních obyvatel tak, aby mohli alespoň přežít dlouhou a drsnou zimu. Život jejich rodiny i zde komlikovaly přetrvávající časté měnící se psychické nálady otce Ernsta, účastníka války ve Vietnamu, které končily až fyzickým napadáním jeho ženy Cori a jejich dcery Leni. Celý dramatický život jejich rodiny převážně líčí dospívající dcera Leni.
Kniha mě velmi zaujala, protože se spisovatelce Hannah podařilo výstižně popsat divokou přírodu odlehlé části Aljašky, těžký život místních obyvatel a jejich vzájemnou soudržnost. Doporučuji ji vřele i k přečtení dalším čtenářům. Dávám 5*

jeny-v
27.11.2022 5 z 5

Už od začátku na mě román působil sklíčeně, ale tak to má být. Děj v nás musí vzbudit emoce, proto přece čteme, a sedmdesátá léta byly i mým obdobím dospívání. Překrásně popsat přírodu s autentickým drsným životem na Aljašce se Hannah očividně povedlo. Příběh Leni, Cory a Ernsta se stal pocitem marnosti a smutku v destruktivním soužití tří lidí, kteří odejdou začít nový život na severozápad do polorozpadlého srubu. Přežít se jim podaří jen díky starousedlíkům - drsné, přesto citlivé Velké Marge, Tonymu, Genevě a Matthewovi Walkerových, Natalii Watkinsové a Harlanovým. "Žili v takové oblasti, kam se nedalo za odlivu dostat po vodě, na poloostrově kde byla jen hrstka lidí a stovky divokých zvířat, v podnebí tak drsném, že vás mohlo snadno zabít." - proto mě závěr srdíčkově zahřál.

Alizon
07.11.2022 5 z 5

Od autorky uz jsem cetla knihu "Slavik", ktera se mi moc libila a ani tentokrat jsem nebyla zklamana. Libily se mi hlavne prvni 2/3 knihy, kdy je Leni jeste ditetem, rodina se prestehuje na Aljasku a ty popisy prirody jsou tak dechberouci, ze clovek dostane chut se tam podivat (pritom vim, ze by to nebylo nic pro me, hlavne v obdobi kratkych dnu bych se zblaznila asi po tydnu). Divoka priroda, drsne osudy lidi, kteri ziji v okoli... vse velice poutave napsano. Dej si nejak tak poklidne plyne, ale to mi vubec nevadilo, prave naopak. Posledni tretina je nejvice dramaticka, ale vzhledem k predchozimu deji mozna az moc uspechana. A stale vic a vic me iritovalo chovani Cory a jeji vecne odpousteni nasilnickemu manzelovi, na ktere doplacela prave Leni. Ale celkove jsem si cteni knihy uzila.

Pavouček2
05.11.2022 4 z 5

Slavíka zatím nic u mě nepředběhlo, proto dávám o hvězdičku míň. Přiběh mě bavil od začátku do konce a určitě se k němu někdy vrátím. Rozhodně doporučuju přečíst.

Kacatko86
20.10.2022 5 z 5

Úžasná kniha, neměla jsem žádná očekávání a dostala takový krásný příběh, emocionální nálož, se kterou jsem se musela poprat. Prostě wau! Autorka píše tak, že vás vtáhne do děje a nepustí vás ani po přečtení posledního slova. Všechno, co prožívá hlavní hrdinka, to všechno jsem prožívala s ní - lásku, radost, smutek, strach, odloučení, samotu, ztrátu, naději,....
Název Velká samota neoznačuje jen odlehlé místo na Aljašce, ale také pocity, které prožívá Leni během svého vyprávění.
Kniha mě velmi zasáhla, líčení drsné přírody a náročného života v ještě náročnějších podmínkách, se kterým se Leni a její rodiče musí vyrovnat. Hlavním tématem je především rodinný život, křehká a přesto silná pouta, která k sobě lidi vážou, démoni, se kterými se mnozí musí vyrovnat a jejich dopady na nejbližší, přátelství, které přeroste v lásku, ztráty a bolesti, které v životě přijdou. Prostě příběh o životě...

PetraN17
12.09.2022 5 z 5

Díky vypravěčskému stylu se okamžitě dokážu přenést do příběhů a užit si dobrodružství. V knížce jsou tragické momenty, drsná příroda, zloba… přesto všechno je tam i naděje na šťastnější zítřky …:)))
Velmi doporučuji

zoew