Velká ryba

Kultovní režisér David Lynch se na pozadí své filmografie vyrovnává s tím, co do jeho života vnesly zkušenosti s transcendentální meditací. Třiatřicet let meditační praxe a intenzivní zájem o duchovní hodnoty vůbec se zde opírá o množství snímků, které patří do zlatého fondu světové kinematografie. Způsob, jakým Lynchovy filmy vznikaly, jejich inspirační zdroje i rodinné okolnosti, které se často nevědomky promítly do příběhů – to vše Lynch podává v množství krátkých úderných kapitol. Prostým a nenáročným jazykem odkrývá svým čtenářům cesty, kterými loví své myšlenky (ryby) v nekonečném oceánu (vědomí)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33671/velka-ryba-33671.jpg 451
Literatura naučná

Vydáno: , Dokořán

Catching the Big Fish

Kniha Velká ryba

Kiyu
12.06.2019

David říká, že vysvětlováním nechce kazit divákovi zážitek z filmu. Ale někdy je velmi zajímavé dozvědět se o tom, co všechno stálo v pozadí při tvorbě. Taky mě zaujalo, že Lynch se dal původně na malířskou dráhu a jeho popis jak malinké věci ho vedli na správnou cestu - k místu kde je právě teď. O meditaci a její prospěšnosti na kreativitu a celkově jsem už četla. No a tohle mě opravdu nakoplo :). Tuto malou nenápadnou knížečku jsem ještě k tomu našla vespod v poličce naší městské knihovny. Jinak k sehnání skoro není.

Bonda
07.04.2017

Další pozitivní, povzbuzující a jednoduchá kniha od člověka, který našel štěstí v sobě, resp. v meditaci a tvůrčí práci. Jeho popis transcendentální meditace je tak přesvědčivý, že bych s ní nejraději začala hned zítra. Malí mužíci se rozběhnou do všech pater mrakodrapu, bleskově vyčistí každý pokoj a naplní ho zlatem. A ten mrakodrap jste vy při meditaci. No, nezkuste to!

puml
27.07.2016

Kniha o meditaci, filmu, tvorbě obecně a o tom jak se loví "velké ryby" v jednotném poli. Pro mě osobně inspirativní čtení a důkaz toho, že na to abyste točili opravdu dobře surreálné filmy, nebo dělali potemnělé a depresivní obrazy a skulptury, musíte být v pohodě, bez stresu, a pokud možno bez negativních emocí.

Pro mě měly filmy Davida Lynche v sobě vždy dětskou až intuitivní hravost (rekvizity, nasvícení místností, specifický humor) a i přes tu potemnělost to jsou filmy, které v sobě mají množství pozitivní tvůrčí energie a dokáží mě vždy dobře naladit, proto se k nim často vracím, stejně jako k této Davidově knize. Doporučuji.

Čtení:
1. červen - červenec 2008
2. červenec 2016
3. březen 2019

panHnědý
18.04.2014

Geniální přečtení pana Lynche. Lidské vědomí a jeho rozsah. Jeho filmy miluji.

tweed
04.03.2013

Jeden z mála případů, kdy pro mě film překonal svou předlohu.

knedlik
03.02.2011

Zajímavé filosofičtější počtení nejen pro fanoušky filmů Davida Lynche.