Velká plavba

Velká plavba https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114511/velka-plavba-114511.jpg 4 9 2

Vodácký oddíl mládeže se vydává na svoji velkou prázdninou plavbu po Vltavě.Čtenář s nimi zažije spoustu dobrodružství.

Turlogh
14.09.2018 4 z 5

Právě jsem knihu dočetl a cítím se jí být nadšen. Tři posádky pramic a jedna velitelská osádka kánoe z vodáckého oddílu z Prahy Braníka se vydávají na velkou plavbu po řece Vltavě. Píše se rok 1958 a zatímco některé přehrady z Vltavské kaskády přehrad již stojí, další se ještě teprve staví, (např. Lipno.) Můžeme tedy z příběhu vodáků vyčíst vzpomínky na některá místa již zaniklá (např. Svatojánské proudy, Sejcký ostrov, apod.) Kupodivu kniha není skoro vůbec poplatná době vzniku, to jest padesátá léta, a téměř tam nenajdeme ideologické žvásty. Snad jen okrajové oslovování soudruhu (lidí mimo vodácký oddíl) trošku odsuzování romantiky divokého západu a kovbojek, a nenápadné líčení krásy stavby přehrad v rámci "pokroku" naznačují období, v jakém je kniha psána. Navíc se mi zdá, že jde o vodácký oddíl silně skautského zaměření (viz. klubovna, výzdoba, činnosti, kroje, apod.) Také v knize najdeme četné pasáže líčící voroplavbu na Vltavě. Líčení starých vrátných - plavců i svezení se našich vodáků na prameni plavených klád. Je tu také pěkné kamarádství mezi chlapci i připojení se jedné osádky pramice Pirát k plavbě. Kniha je to opravdu podařená, čte se skvěle a nechybělo mnoho abych dal pět hvězd. I tak dávám čtyři a vodáci si mohou ještě půl hvězdy navíc přidat!

minirock
26.03.2015 4 z 5

Skupina kluků z pražského vodáckého oddílu se vydává na třítýdenní plavbu na pramicích po Vltavě. Hned na začátku cesty se k nim přidává pramice vodáků-začátečníků a společně prožívají dobrodružnou plavbu, na které hrají množství napínavých her a potkají několik zajímavých lidí. Pěkná kniha pro kluky.

Kniha Velká plavba je v