Velká kniha příběhů Sherlocka Holmese

Velká kniha příběhů Sherlocka Holmese https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354066/bmid_velka-kniha-pribehu-sherlocka-holme-2yw-354066.jpg 4 35 9

Největší sbírka příběhů slavného detektiva, která kdy byla vydána! Sherlock Holmes je bezesporu jednou z nejpopulárnějších postav v historii – a nejen té literární. Od chvíle, kdy se poprvé objevil v Doylově Studii v šarlatové (1887), čtenáři ho milují se stejnou vášní, s jakou se nejrozmanitější spisovatelé pouští do příběhů, jejichž hrdinou je postava výstředního detektiva. Ve Velké knize příběhů Sherlocka Holmese shromáždil editor Otto Penzler na osmdesát povídek, které byly publikovány v průběhu více než sta let. Vedle dokonalých nápodob novodobých „Holmesovců“ (Leslie S. Klinger, Daniel Stashower) nalezneme ve výboru např. pastiše klasiků dob nedávno minulých, jako jsou Wodehouse nebo Kinglsey Amis, ale i těch současných (Stephen King, Collin Dexter, Neil Gaiman), parodie Conan Doyleových současníků (A. A. Milne či James M. Barrie) či žánrově vybočující příběhy velikánu sci-fi Poula Andersona a Michaela Moorcocka. Nezáleží na tom, jestli je vaším oblíbeným „Velkým detektivem“ Basil Rathbone, Jeremy Brett, Robert Downey, Jr., Johny Lee Miller, nebo Benedict Cumberbatch. Je jedno, zda jste zarytý holmesolog, nebo jste jako malí četli Psa baskervillského, ale už si to úplně nepamatujete – v téhle knize si totiž vybere úplně každý.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Knižní klub

The Big Book of Sherlock Holmes Stories , 2015

Polli
26.09.2021 3 z 5

Některé povídky, zejména nesmyslné parodie, sráží kvalitu sbírky směrem dolů.

inachisio
24.08.2020 4 z 5

Trošku mězklamalo, že jsou tam povídky od všech ostatních krom Doyla, nicméně většina je povedená a pořád se nemohu vynadívat na přenádherný design této knihy.

an1927
04.04.2020 4 z 5

Tohle je rozhodně skvělý kousek do knihovny každého knihomola nebo milovníka Sherlocka Holmese. Není to aspoň pro mě ten typ knihy kterou vezmete a přečtete ale když se vám chce přečtete si jednu nebo dvě povídky. Za mě se kniha povedla.

Rowana
14.02.2020 3 z 5

Nehledejte Doylovu tvorbu. Je to tvorba všech okolo. Některé povídky jsou lepší, jiné horší. Některé příšerné. Nečetla jsem vše, ale nejzajímavější mi přišel případ od Stephena Kinga "Doktorův případ". Ten stojí rozhodně za pozornost.

evismaior
03.09.2019 3 z 5

50% - S nadšením jsem si tuhle bichli táhla z knihovny na prázdninové čtení, s o dost menším nadšením už jsem pak doma mnohé povídky četla. Odhlédnu od toho děsivého formátu, který je jednoznačně volený na efekt a na pohled vypadá opravdu dobře, ale s ohledem na skutečnost, že nejde o Bibli nebo knihu o umění plnou reprodukcí obrazů na křídovém papíře, je zcela nepřiměřený (a nebýt těch pěticentimetrových ozdobných okrajů, byla by kniha tak o kilogram lehčí). Výběr povídek je vskutku obsáhlý, dosahuje od současníků Doylea až po současné autory a od parodií až po vážně míněné příběhy, které ctí kánon co do formy i obsahu. Ale právě to je asi největší problém. Jako vášnivý čtenář fanfiction (byť jiného fandomu) mám tohoto typu literatury, který vychází ze světa nastaveného jiným autorem, načteno opravdu hodně a troufám si tvrdit, že celá řada neznámých anonymních autorů z fanfiction.net je schopná stvořit příběhy daleko poutavější. Parodie s nebo bez různých variací na Holmesovo a Watsonovo jméno jsou v této knize věsměs příšerné (Watson vyskakuje do stropu nelíčeným údivem při každé Holmesově přehnaně geniální dedukci) a detektivní zápletky mnohých dalších povídek mě příliš nezaujaly. Nejvíc mi utkvěly v paměti povídky Davise Grubba, Neila Gaimana a Stephena Kinga. Chápu, že pro milovníky Sherlocka Holmese je tohle kniha, která ozdobí jejich knihovnu, leč já si příště přece jen asi raději znovu pustím Sherlocka s Benedictem Cumberbatchem a Martinem Freemanem:)

S. Sincilery
24.09.2018 3 z 5

Knihu, antológiu, hodnotím ako celok a to aj napriek tomu, že som nečítal úplne všetky poviedky.

Čo treba napísať hneď na začiatok je fakt, že v podstate takmer všetky poviedky v tejto antológii sú paródie; seriózne pastiše (avizované v obsahu slovenského vydania) som ja sám prakticky nenašiel (so svetlou výnimkou poviedky Colina Dextera - Případ zaměněné totožnosti, aj keď v nej sa tiež hlavne v závere vyskytuje úsmevné pomrkávanie na čitateľa). Ak by som mal zhodnotiť prácu Otta Penzlera z hľadiska výberu jednotlivých poviedok, nemohol by som sa vyjadriť príliš pochválne, pretože mnohé poviedky od starších autorov už vyšli v roku 1944 v rámci antológie The Misadventures of Sherlock Holmes zostavenej Ellery Queenom a myslím si, že si Otto Penzler pri zostavovaní svojej antológii touto antológiou Elleryho Queena vypomohol. A čo sa týka poviedok novodobejších a súčasných autorov, pátranie po nich pri zostavovaní antológie bolo nepochybne oveľa ľahšie ako pri poviedkach starších autorov. Celkovo mohol byť výber reprezentatívnejší a rozhodne kvalitnejší - kameň úrazu totiž vidím práve v zameraní sa na paródie na Sherlocka Holmesa.

Obecne proti paródiam nič nemám, pokiaľ sú napísané inteligente a nenásilne. Bohužiaľ je úroveň poviedok v tejto antológii po obsahovej stránke vo väčšine prípadov slabá až mizerná. Už dávnejšie som získal pri paródiach na Sherlocka Holmesa dojem, že dotyční autori si takýmto spôsobom riešili svoje komplexy z tejto postavy, či závisť, ktorú pociťovali voči A. C. Doylovi. Ukážkovým príkladom je A. A. Milne, ktorý svoju dvojstranovú (!) poviedku Uloupený Sherlock (čítal som ju pod názvom Vyšetření Sherlocka Holmese v rámci antológie Šílení rytíři) posielal so zarytou vytrvalosťou anglického buldoga do mnohých britských časopisov (ktoré mu ju všetky odmietali publikovať) a až naveľa naveľa mu ju konečne jeden z nich vydal. No absolutným vrcholom bola Carolyn Wells, ktorá si vo svojej krátkej poviedke Dobrodružství s prádelní šňůrou (ako spisovateľka ma ňou veľmi sklamala, pretože jej romány s Fleming Stoneom sa mi páčili) vybíjala komplexy nielen na Sherlockovi Holmesovi, ale snáď na všetkých vtedajších známych detektívoch (boli medzi nimi - okrem iných -, ak sa dobre pamätám: Dupin, Lecoq, inspektor Gryce, doktor Thorndyke, Rouletabille, Myslíci stroj).

Vzhľadom na vyššie uvedené si preto myslím, že nemá príliš veľkú cenu antológiou čítať a ak si ju predsa len budete chcieť prečítať, netreba ju kupovať, postačí si ju požičať v nejakej knižnici, pretože cenu 999 Kč (40 eur), či dokonca (!) 69 eur (1800 Kč), táto kniha nemá.

potika
02.05.2018 4 z 5

Jak už je napsané níže - pro ty, kdo mají rádi SH , je to zážitek, bohužel rozměry knihy skoro vylučují příjemné čtení v křesle, v posteli... pokud tedy nechcete číst i posilovat zároveň. Obří kniha na stole, já nad ní skloněná-při čtení jsem si připadala spíš jako ve studovně :) ale naštěstí je to její jediný nedostatek.

Michonne
01.01.2018 5 z 5

Tohle nepřeberné množství variací mého milovaného detektiva si opravdu užívám! Některé příběhy jakoby z pera Arthura Conana Doyla vypadly, jiné představují Sherlocka Holmese v trochu (či více) jiném světle a nebudu Vám lhát, v několika případech se možná trochu rozčílíte, protože z našeho úžasného a bezchybného vyšetřovatele si přece nikdo nesmí tropit žerty! :)
Vazba je nádherná, ještě tak, kdyby do mé knihovničky přibyl stejný formát obsahující všechny romány a povídky s Sherlockem od sira Doyla. :)

Babouš
12.12.2017 4 z 5

Sherlock Holmes klasický, parodický, ve vesmíru nebo proti duchům. Výborná kolekce. Jak už to tak bývá, některé povídky jsou lepší, jiné horší, ale celkově je to skutečně výjimečný soubor. Většina povídek vychází v Česku poprvé. Nejvíc se mi líbila ta s Adamem a Evou a pak ta od Neila Gaimana - byla krásně zasněná. Kromě několika slabších povídek mám výhradu k mega formátu, který vypadá skvěle, ale není příliš praktický :)