Velká kniha o Národním muzeu

Velká kniha o Národním muzeu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293660/bmid_velka-kniha-o-narodnim-muzeu-ll6-293660.jpg 5 4 3

Výpravná, bohatě fotografiemi provázená publikace věnovaná historii největšího českého muzea, jeho sbírkám a jednotlivým muzejním budovám, které Národní muzeum spravuje a nabízí k návštěvě. Vedle Historické budovy na Václavském náměstí v Praze se tak čtenář seznámí např. i Českým muzeem hudby, Náprstkovým muzeem, Muzeem české loutky a cirkusu v Prachaticích a dalšími objekty v hlavním městě i jinde v České republice. V současné době jde o nejucelenější publikaci věnovanou Národnímu muzeu.... celý text

mira.l
18.06.2022 5 z 5

Zajímavá publikace, věnovaná této ctihodné instituci:). Čtenář se v ní dozví vše podstatné o vzniku Muzea, a že od první myšlenky k dnešní podobě to nebyla cesta jednoduchá. Národní muzeum totiž není jen to, co většina z nás zná, a sice ona monumentální budova na horním konci Václavského náměstí v Praze a v nedávné době k ní přičleněná Nová budova, sídlo někdejšího Federálního shromáždění. Tyto dvě budovy jsou jenom částí instituce s názvem Národní muzeum, jeho další části jsou na různých místech jak Prahy, tak i celé republiky.
Největší část knihy, prakticky její polovina, je pochopitelně a také asi zaslouženě věnována historii NM, tomu, jak se utvářela myšlenka na jeho vznik, jak a kde byly umístěny první sbírky, také tomu, jak se dle aktuální společenské a politické sitace dostávaly do popředí tu sbírky spíše přírodovědné, tu zase národopisné či historické. S tím také souvisely změny v jeho struktuře. Dále je v této části popsán vznik současné Historické budovy, její architektura a výzdoba. Samostatná kapitola v rámci první poloviny knihy je věnována Nové budově.

Druhou polovinu pak tvoří představení ostatních součástí Národního muzea, k nimž patří např. Náprstkovo muzeum, České muzeum hudby s památníky B. Smetany, A. Dvořáka, J. Suka a J. Ježka, Národní památník na Vítkově, Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích, zámek Vrchotovy Janovice, l
Lapidárium NM.

Co je z dnešního pohledu trochu škoda, je to, že kniha vyšla v roce 2016, a z toho důvodu v ní není popsána aktuální situace v Historické a Nové budově NM, v době vydání knihy nejspíš ještě nebylo jisté, jak celá rekonstrukce dopadne a jaké v těchto budovách budou umístěny expozice a jak budou vypadat. Tak se snad sluší dodat, že rekonstrukce i nové expozice se nadmíru vydařily, návštěva Historické budovy NM je krásným zážitkem, který si rád kdykoliv zopakuji, netradičním zážitkem je už jenom třeba pouhé projití podzemní spojovací chodbou mezi oběma budovami.

Magrata15
28.09.2021 5 z 5

Krásná kniha se spoustou fotografií. Je v ní popsána historie vzniku Národního muzea, jeho stavba, popsána výzdoba, včetně autorů soch a obrazů a navíc některé významné exponáty.
Kniha je nejen o historické budově NM, ale i o jeho ,,pobočkách", např. nová budova, Náprstkovo muzeum, Muzeum A. Dvořáka, B. Smetany, Národního památníku na Vítkově a spoustě dalších.
Určitě doporučuji k přečtení, nebo alespoň nahlédnutí. Je to skvělá inspirace před návštěvou Prahy.

freejazz
29.09.2019 5 z 5

Prechádzať sa po obnovených priestoroch múzea a čítať si jeho dramatickú históriu je príjemné spojenie zážitkov. Múzeum je nádherné. Kniha je perfektná. Skutočne závidím Čechom, že majú taký dôstojný stánok.