Velká hra

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

John Law, narozený v roce 1671 v Edinburghu, geniální matematik, ale i karetní hráč a hazardér, prohrál v mládí veškerý otcův majetek. Neurvale a bez zábran se choval i k ženám. Nesčetní podvedení manželé proto zajásali, když John po jednom ze soubojů, jenž skončil protivníkovou smrtí, musel opustit Skotsko. Při útěku napříč Evropou dostal John průkopnický nápad: peníze by neměly být kryty stále se tenčícími zásobami drahých kovů. A tak vynalezl papírové peníze. Ale jeho revoluční myšlenka nedošla obecného sluchu. Teprve když na počátku 18. století dorazil do Paříže, osud mu dopřál životní šanci. Vévodovi Filipu II. z Orléansu, který se právě stal regentem, se zalíbila představa, že by se obrovský státní dluh dal v podstatě uhradit pomocí tiskařského lisu. John Law pomůže Francii ze státního bankrotu tím, že v roce 1716 založí Banque Royale a poprvé emituje bankovky. Jeho idea se osvědčila, obchod vzkvétá, John nahromadí majetek, který z něho učinil nejbohatšího muže své doby, ba možná největšího boháče v dějinách lidstva, a expanduje i do Nového světa založením Mississippské společnosti. Jenže pak ho znovu dostihne jeho hráčská vášeň… ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237/velka-hra.jpg 3.826
Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Grosse Spiel


více info...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Velká hra

ZuzaBalcarku
26.07.2018

Zakoupeno v Levných Knihách, očekávání tudíž nic moc. Nakonec velmi příjemné překvapení.

Kamiliana
18.10.2013

Já jsem naopak s dočtením žádný problém neměla. Příběh Johna Lawa a historický náhled na vznik bankovek mě fascinoval, ač nejsem žádný finančník. A jak se říká.. historie se opakuje.. i Lawův geniální systém tehdy zkolaboval chybou lidského faktoru. Domnívám se, že na čtivosti místy ubíral těžkopádný překlad německých hutných souvětí.


Alma5
11.04.2013

Kniha se mi celkem líbila, pro mně byla poučná z historického hlediska. Ze začátku mi byl hrdina značně protivný, potom se to trochu zlepšilo. I když podle toho co jsem se dočetla jinde se autor zřejmě snažil hrdinu vylepšit :)

Nikoleta87
13.03.2013

Začátek vypadal slibně, ale v půlce mě kniha přestala bavit a dodnes zůstala nedočtená :-(

michtry
06.11.2012

Na začátku jsem byla nešťastná, ale jak šel příběh dál začala mne bavit.
Žádné veledílo, ale také ne úplný proadák, alespoň pro mne ne.

Dan
31.12.2010

Začátek knihy mi připadal velmi zajímavý (třeba vznik papírových bankovek), ale v druhé polovině mi kniha přišla postupně stále méně zajímavá a dočetl jsem ji s vypětím všech sil :)