Velká Fermatova věta

Velká Fermatova věta https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119209/velka-fermatova-veta-119209.jpg 5 66 14

Podtitul: Dramatická historie řešení největšího matematického problému Kniha líčí téměř 350 let úsilí matematiků celého světa o nalezení důkazu Velké Fermatovy věty, kterou vyslovil francouzský matematik 17. stol. Pierre de Fermat. Na okraji překladu Diofantovy Aritmetiky si poznamenal, že rovnice x n + y n = z n nemá řešení v množině přirozených čísel (N) pro n větší než 2 a že zná důkaz tohoto tvrzení, ale nevešel by se mu na okraj knihy. Kniha je strhujícím vyprávěním o příběhu této věty, který se prolíná celými dějinami matematiky a dotýká se všech oblastí teorie čísel. Sama věta není důležitá pro matematiku ani její aplikace. Ale matematikové jsou podobni horolezcům, kteří zdolávají horské velikány, prostě protože jsou. Fermatovu větu „zdolal“ až britský matematik Andrew Wiles v roce 1994.... celý text

Literatura naučná Věda Matematika a logika
Vydáno: , Academia

Fermat's Last Theorem , 1997

Kaik
16.12.2023 5 z 5

Tohle není jen skvěle napsaná kniha o vyřešení nejtěžší matematické úlohy všech dob. Je to fantastický příběh o nezdolnosti lidského ducha, který se nezastaví před žádnou překážkou. Grandiózní čtení.

Radeon
03.04.2021 5 z 5

Tak tohle byla fantazie, ponor do problematiky jednoho astronomicky obtížného a při tom pochopitelného problému pro laika. Kniha potírá problematiku Fermatovy věty se všemi jejími peripetiemi a zároveň vypráví neuvěřitelné lidské příběhy. Existuje i dokument o této větě s rozhovory s Andrewem Wilesem a dalšími účinkujícími.

ZuzanaK.
06.08.2020 5 z 5

I když nejste zrovna milovníky matematiky, a možná právě proto, tahle kniha vás zaujme.

parxel
15.03.2019 5 z 5

Velká Fermatovova věta je moje nejoblíbenější kniha o matematice. Je velmi poutavá a čtivá. Navíc ji napsal novinář, takže je současně i velmi srozumitelná. To co jí činí neuvěřitelně zajímavou, však není matematika samotná, ale spíše životní příběhy matematiků, kteří svým dílem přispěli k nalezení odpovědi na jeden z nejpalčivějších problémů matematiky. Rád bych napsal víc, ale to už bych se opakoval. Zkrátka tuto knihu doporučuji všem lidem, kteří se rádi dozvědí něco zajímavého a neodrazuje je slovo matematika.

Jonny
24.01.2019 3 z 5

Dobře napsaný příběh o Velké Fermatově větě. Ale že bych kvůli téhle knize zahořel k matematice a toužil vytvářet teorie, věty a důkazy... to zase ne :-)

Tomas@S
24.08.2018 5 z 5

Stejne jako i ostatni knihy od SIngha, ktere jsem uz cetl, je proste vynikajici. Cte se to od zacatku az do konce jednim dechem a vsemu predkladanemu co lze pochopit i bez znalosti vysoke matematiky opravdu lze snadno porozumet. Pokud vubec je mozne nalezt nejake vytky, tak ze se v nekterych castech lehce opakuje to co psal v jine knize (historii okolo Turinga). Ale zase na druhou stranu nektere veci, ktere v jine knize nejak zvlast nevysvetloval zde naopak rozebira podrobneji (viz neresitelnost nekterych uloh).

Mengej
26.02.2018 5 z 5

Úžasná knížka. Donutila mě pochopit, co je na matematice tak krásného a fascinujícího. Líbí se mi, že se matematika opírá o jistoty, které nám v biologii (můj obor) chybí.
Kniha je čtivá, zajímavá, vůbec nenudí. Moc se mi líbily různé vsuvky o životech matematiků, které příjemně oživovaly proud matematických myšlenek.

Annicka
26.03.2017 5 z 5

Skvělá kniha! Důkaz Velké Fermatovy věty jsem z ní samozřejmě nepochopila (ostatně na to by bylo třeba několik let na matfyzu), ale je v ní spousta pěkných příběhů o matematicích a matematice.

marcela6183
09.07.2015 4 z 5

Já byla vždycky logik. Logika mi pomáhá přežívat ty časy "in between" těch zmatků kolem. A ráda čtu knihy, které mají logický základ a dovedou dovést za ručičku k cíli. Bohužel, jak Singha miluju, tak tady se mu to ne úplně podařilo. Tedy pro mne. Možná dáno překladem, netuším, tentokrát jsem nesrovnávala.
Dlouho jsem měla pocit, že chápu, pak jsem se ztratila a nepomohlo tomu ani trojí čtení - abych nakonec fasconovaně zírala, že na to Wiles fakt přišel. Čtení ale strhující. Třeba někdy dospěju i do té páté hvězdy. Takhle za čtyři dík strhujícímu příběhu.

kyssling
07.04.2015 5 z 5

Dal bych nekonečně mnoho hvězdiček a pokud si vypůjčím Fermatovo tvrzení: "Ta kniha je tak kvalitní,že mě k jejímu popisu tento prostor nestačí." :-)

vitek.sk
10.09.2014 5 z 5

Strhující příběh o 300 letech řešení jednoho zdánlivě jednoduchého a nepodstatného matematického problému, který si napsal Fermat na okraj své knihy. Na jeho řešení pracovali největší matematické mozky uplynulých let, ale koncem minulého století byl problém vyřešen. Jak už to tak bývá, řešení se ukázalo velmi složité a důležité pro jiné oblasti matematiky. Dodávám, že skutečnost, že Wiles nemohl dostat Fieldsovu medaili, protože ta je udělována jen lidem pod 40 let věku, pokládám za naprosto šokující způsob diskriminace u kterého bych nevěřil, že je v 21. století možný... Singh už několikrát ukázal, že umí psát velmi čtivě a nezklamal ani teď. Proto jasných 5 hvězd.

Aktenanka
21.06.2014 5 z 5

Nejprve se mi do této knihy moc nechtělo a dlouho mi ležela doma. Pak jsem se ale odhodlala do ní pustit a dobře jsem udělala. Je to jedna z nejlepších knih z oblasti matematiky, kterou jsem kdy četla. Myslela jsem si, že to bude těžkopádně napsané a nebudu tomu rozumět, ale opak byl pravdou. Autor vše podává velmi čtivou formou a nestane se vám, že byste něčemu neporozuměli. Taková perlička na závěr je, že Euler nejspíš přišel na stejný důkaz jako Fermat, který byl ovšem chybný. Já osobně se přikláním k názoru, že Fermat byl neuvěřitelnou osobností, který vycítil správnost svého tvrzení a věřil i svému důkazu, u kterého ale přehlédnul chybu.

mijagi80
03.03.2014 4 z 5

Velmi poutavě napsaná kniha o kráse a síle matematického myšlení přístupná i laikům.

HTO
10.04.2012 5 z 5

Když se o něčem umí psát – a Simon Singh je klasickým příkladem člověka, který to umí – zjistíte, jak dobrodružný a zázračný je svět, kamkoliv se podíváte. Představuji si Andrewa Wilese skutečně jako George Malloryho. Sám jsem člověk, pro něhož je matematika Hic sunt leones, a slovy Douglase Adamse, jakékoliv číslo vyšší než 4 definuji jako „záplavu žluti", ale tohle se, stejně jako Kniha kódů a šifer, čte jedním dechem.

matematika

Simon Singh