Velká čtyřka

Velká čtyřka, to je to nejmocnější zlo pod sluncem, říká Hercule Poirot a má samozřejmě pravdu. Členové Velké čtyřky se neštítí ničeho, snad jsou opravdu zločineckou organizací, jaká ještě nikdy neexistovala. Vraždy, podvody, únosy, záměny osob, katastrofy, krádeže... Nečekaně akční Hercule Poirot nás provází detektivním... celý text

Nečekaně akční Hercule Poirot nás provází detektivním románem o mezinárodním zločinu. V souboji se čtyřmi zdatnými zločinci a jejich rozsáhlou sítí musí dokonce několikrát prohrát, než odhalí pravidla podivného boje. Samozřejmě používá buňky své šedé kůry mozkové, ale kromě toho také bojuje, skrývá se, připravuje past a cestuje – tentokrát i do záhrobí.
Nezvyklé množství střetů s nepřítelem vede k nepřetržitému napětí od první do poslední stránky. Kapitán Hastings, Poirotův věrný přítel, vše vypráví s pečlivostí sobě vlastní, i když on sám i jeho vzdálená žena jsou soustavně ohroženi.

Nebýt statečného mužíčka s podivným knírem, nejen kapitán, ale celý svět by se dočkal svého konce. Poirot má pro přítele, pro nepřítele, ale i pro čtenáře nejedno drsné překvapení, představí nám svého bratra, a snad se i ožení! méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218/hercule-poirot-velka-ctyrka-nzN-218.jpg 3.9257

Hercule Poirot (5.)

The Big Four (1927)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

Shui-Xian

Ve značné míře souhlasím s komentáři, které vykreslují Velkou čtyřku jako poměrně slabou a nezdařilou. Myslím si, že tenhle Poirotův vleklý souboj Christie trochu překombinovala. Ději chybí přirozený spád - obě strany se střídají v úderech a příběh posouvají nikoliv v logickém řetězci, ale v shluku efektních představení, která v zásadě představují jen záminku k Poirotovým okázalým trikům. (Zvláště v případě finální konfrontace působí jeho řešení téměř salónně - jako vytáhnutí králíka z klobouku). I přesto, že řadou motivů evokuje Velká čtyřka dojem z peripetií jiného slavného detektiva (SH), nepřináší onen mrazivý a tísnivý pocit, že kriminalista čelí mocnému zlu. Čtveřice padouchů, jakkoliv chladnokrevně vylíčená, nepůsobí přesvědčivě. Její postupy jsou buď příhodně toporné, aby mohl Poirot zazářit, anebo mysteriózně zákeřné, aby bylo učiněno zdání nebezpečnosti a nepolapitelnosti. Zkrátka, postrádala jsem při čtení Agathinu typickou důmyslnost a um vytvořit příběh plný očekávání. Knize příliš vysoké hodnocení nedávám, ale rozhodně nemůžu říct, že by tím u mě klesla i jindy výborná autorka...

misha006

Nezvyklá kniha s Poirotem, která se zabývá špionážní zápletkou. Děj je poněkud rozvláčný. Chvilku se něco děje a najednou se toho děje zase až moc. Rozhodně bych knihu ale neodsuzovala a jsem ráda, že jsem si jí četla.

Lolila
30.12.2016

Táto knižočka určite nepatrí k tomu najlepšiemu čo spisovateľka napísala, ...celkom vtipné čítanie:-). Ale nevadí, určite nezanevriem na knihy od A. Christie.

Miška.Miška
30.10.2016

Toto byla moje první kniha od Agaty Christe. Čekala jsem od toho skvělou detektivku a .... Buď jsem si vybrala její nejhirší knihu a nebo toto není můj styl. Upřímně nevím jestli se mám pouštět do další knihy protožetahle kniha se mi vůbec nelíbila, četla jsem jí a přemlouvala se abych jí dočetla.

Ivan F
01.03.2016

Tentoraz neviem, či sa mám smiať, alebo plakať. Toto úbohé dielko je skutočne nepodarenou knihou a pravdepodobne aj najhoršou knihou od Agathy. Myslím si, že ani ona nebola spokojná. Okrem toho Poirot je na dôchodku, má ktovie koľko rokov a pritom šplhá po popínavej rastline z prvého poschodia? Rozhodne z neho Bond nebol a nebude a táto poloha mu vôbec nesedí, práve naopak, pristane mu také to povestné puntičkárstvo a zapájanie toľkokrát spomínanej šedej kôry mozgovej. Nie som si istý, či práve Agatha nemala svoju šedú kôru mozgovú v stave otupenosti, keď písala tento nepodarok.

radomir8224
17.02.2016

Zatím nejhorší "poirotovka", kterou jsem četl. Padouši kteří chtějí ovládnout svět, vraždí kdekoho na potkání nakonec udělají to co udělali. To se fakt nepovedlo.

RobinzeŠenova
10.12.2015

Tohle se nepovedlo. Jednotlivé povídky slepené dohromady v román a příliš akční Poirot, to se mně příliš nelíbilo. Poirota vnímám jako skutečného v jistém imaginárním literárním světě, a proto mám problém tento román přijmout. Na druhou stranu musím uznat, že román byl vcelku čtivý.

woodward
15.08.2015

Podivný pokus paní Agathy o thriller. Tohle se fakt nepovedlo. No co, i mistr tesař...

RadkaKabát
26.05.2015

Autorka o ní sama řekla, že nikdy neměla vyjít. Nedivím se. Je to hrůza

AlphaCrucis
13.04.2015

Neobvykle akčně koncipovaná detektivka. Zaujala mne od první do poslední stránky. Snad jen ten závěr byl akční až přespříliš. Nic to ale nezměnilo na čtivosti.

wikiniki
12.06.2014

Sice z trochu jiného "soudku", než na co jsem od Agathy zvyklá, ale i tak jsem byla nadšená a překvapená z celého děje.

markétka2002
14.03.2014

nic moc, ale naše milá Agatha byla tenkrát v kryzy tak jí to odpuste

metrolog
25.02.2014

Zdá se mi, že Agatha si pohrála s motivem Sherlocka Holmese. Ostatně narážky typu "Každý správný anglický detektiv má chytřejšího bratra...", akční děj a zápletka skutečně spíše připomíná Sherlocka a i kapitán Hastings zde předvádí Watsona se vším všudy. Chvílemi jsem si vzpomněl i na film muž z Acapulca a Boba Saint-Clara . Zvláště na pasáž "A teď tě Bobe zesměšním..." Opravdu jsem chvílemi nevěděl, jestli se nejedná o recesi. Dokonce, asi kdybych neviděl na obálce jméno autorky, myslel bych si, že se jedná o nějakého rádoby pokračovatele Poirotovského odkazu. Myslím si, že při psaní této Poirotovky už měla autorka svého hrdiny tak trochu plné zuby. V té době asi klíčil nápad vytvořit slečnu Marplovou, kterou vydá za necelé tři roky potom. Nicméně podle počtu dalších pokračování Poirota je vidět, že se jí ho stejně jako A. C. D. nepodařilo svého hrdinu, který si začal žít svým vlastním životem, umlčet. Ale to je jen můj laický názor. Jinak kniha je pohodová a rozhodně stojí za přečtení.

Kmotr99
05.02.2014

V porovnání s ostatními knihami paní Christie musím dát jen tři hvězdičky. Jak už bylo napsáno, akční styl Agatha prostě neumí a vyznívá to mnohdy spíš legračně. Poirot je prostě lepší, když jen tak sedí a přemýšlí. Ale zase na druhou stranu se to dobře četlo.

bukiet
05.10.2013

Při četbě této knihy můžete nechat šedé buňky mozkové klidně spát. Detektivka se nekoná. Poirot si s Hastingsem vyzkoušeli akční žánr a moc jim to v něm neslušelo. Během četby jsem neustále myslel na Roberta Krafta a jeho Nobodyho. Kraft by za toto dílko dostal hvězdičky čtyři, Agatha však jen tři.

Marčullkas
24.07.2013

Knihu jsem už hodně dávno.
Opět výborně zpracovaná a promyšlená! Jako vždy Agatha nezklamala.

kattyV
29.06.2013

Agatha Christie je brilantní vypravěčka a umí skvěle vytvořit dokonalou zápletku dobré detektivky. Mám její knihy opravdu velmi ráda a Poirot je mým oblíbeným detektivem, Některé její knihy považuji za vrchol svého žánru.
Ale nemohu si pomoci. Nikdy se neměla pouštět do knih tohoto typu jako je Velká čtyřka. Myslím tím svět špiónů, tajných společností a temných zločinců toužících ovládnout celé lidstvo. Možná, že v době, kdy knihu psala to nebylo tak zlé, ale dnes to působí jako parodie. Poirot neustále ohrožován na životě tajemným protivníkem, se kterým se pravidelně potkává, ale ten vypadá vždy naprosto jinak a není k poznání. "Naštěstí" se časem ukáže, že má jistý zlozvyk, který pak samozřejmě vždy jako na požádání předvede, takže díky němu je ho Poirot může odhalit. (Nikoli chytit, to je vždy jaksi vyloučeno).
Celou dobu a ani v závěru se neukáže, co vlastně má tato velká čtyřka v úmyslu, kromě nejasných narážek na to, že chtějí zničit svět. Proč? Jak? Tím se autorka moc nezabývá. I konec je poměrně nejasný. Organizace je zničena, ale možná ne tak docela. Čert ví. Nebýt to Agatha, odhodila jsem knihu po prvních dvaceti stranách. Takto jsem se prokousala do konce, ale mám pocit, že škoda času.

Thanyss
18.06.2013

Nedá mi to, abych tuhle knížky nekomentovala slovy - James Bond podle Agathy Christie. Velmi akční detektivka, kde se geniální Hercule Poirot střetává s důstojným a neméně inteligentním soupeřem v podobě mezinárodní zločinecké organizace. Skvěle vymyšlená zápletka, výborně udržované napětí, správná dávka tajemna. Atmosféra tohoto příběhu je perfektní. Kniha umí pohltit už na prvních stránkách a nepustí vás až do konce.

kika 13
03.02.2013

Pěkný románek detektivní dobře se mi to četlo.

krizek
28.12.2012

Mne se naopak velice líbila, není to akčnost, je to domyšlené naprosto do nejmenšího detailu, sedíte a čtete a i když víte, co by OBVYKLE Poirot udělal, nepomůže to - a vy jste překvapeni, to je dle mého účel, překvapit i zkušeného "poirotovského" čtenáře! :) U mě SUPER!

Lady_Ef
30.08.2012

Zatím nejhorší "poirotovka", kterou jsem četla. Souhlasím s předchozími komentáři, že knížka byla příliš akční. Tenhle styl prostě Herculovi nesedí.

LenaBil
01.02.2011

Kniha Velká čtyřka byla na můj vkus příliš akční. Nemůžu říct, že by se mi nelíbila, ale klasický Poirot s malými šedými buňkami v křesle se mi přece jen líbí o dost víc.