Velitelem města Bugulmy

Velitelem města Bugulmy https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117592/velitelem-mesta-bugulmy-117592.jpg 4 30 8

V roce 1921, několik měsíců předtím, než Jaroslav Hašek začne psát Osudy dobrého vojáka Švejka, popisuje v cyklu Velitelem města Bugulmy své životní zkušenosti s revolučním Ruskem. Obdobným způsobem, jakým se ve svých povídkách vysmíval předválečné c. a k. monarchii, zachycuje bývalý rudý komisař bolševickou revoluci. Před čtenářem se tak odehrává úsměvný příběh, v němž v zapomenutém tatarském městečku Bugulmě vystupují sovětský velitel tverského revolučního pluku, opilec Jerochymov, a velitel města tovaryš Gašek. Skrze humor a nadsázku Hašek ukazuje jednak fanatismus revoluční doby, kdy se v nešťastném roce 1918 náhle vše "vymklo z kloubů", a jednak hloupost či prostou lidskou nejistotu nových vládců. Autobiografický cyklus je doplněn i o další Haškovy povídky z té doby.... celý text

Česneksmedem
20.02.2024 4 z 5

Jak jistě víte, tyto příběhy vycházely v roce 1921 v časopise Tribuna. Na první dobrou je to možná čtení humorné. Pokud se ale trochu nad obsahem zamyslíte, je to spíše smutné. Nikomu nelze věřit, což je s ohledem na Rusko, dnes dosti aktuální. Dobrá jednohubka.

Sobolosh
10.02.2023 3 z 5

Četl jsem v jiném výboru: Velitelem města Bugulmy a jiné povídky - I vyklepal prach z obuvi své... Hašek měl velmi pestrý život a velkou fantazii a svérázný humor. Neměl to vždy úplně lehké a ani si to neulehčoval. Zábavná knížka, a nejen to.

marabart
13.03.2022 4 z 5

Četl jsem vydání z roku 1966, v němž je první polovina knihy věnována propagandistickým článkům Jaroslava Haška do rudoarmějských frontových novin. Tuto část doporučuji nečíst, v hodnocení ji ani raději neberu v potaz. Naopak druhá část, humoristická, je skvělá, typicky haškovská. Ostatně proto jsem knihu vyhledal a proto ji doporučuji.

Richard Skolek
04.10.2021 4 z 5

Občas absurdní, občas nepříjemně realistické, i v dnešní době překvapivě vtipné.

"Já sám nevím, kolik mám mít mužů v pluku, poněvadž mně neposlali žádných direktiv. Dostal jsem rozkaz sestavit pluk, tak jsem ho sebral. Ten má kamaráda, ten také, a tak to rostlo. Až jich bude moc, nazvu to třebas brigádou. Kam proti nám kozáci."

los
26.07.2021 3 z 5

cyklus z Bugulmy a krátká série I vyklepal prach z obuvi své... jsou vynikající, doporučuju
("hrách zůstává kulatým i ve stavu vařeném" atd., ale chce to kontext)

ozzak
04.04.2021 5 z 5

moc pekne humoristicke povidky z historek haška z ruska

Caporegime
15.07.2015 5 z 5

Fantastické čtení

epete
24.10.2014 3 z 5

Cyklus povídek z Bugulmy (Komendantom goroda Bugulmy) samozřejmě *****. Kniha doplňuje texty a povídky z rakouské armády, zajateckého tábora i z čs. legií v Rusku uveřejněné v knize Za války i za sovětů v Rusku (vydáno v roce 1925) - obsahuje Haškovy texty po odchodu z čs. legií.