Velikost a pád Césara Birotteaua / Bankovní dům Nucingen / Dcera Evina

Velikost a pád Césara Birotteaua / Bankovní dům Nucingen / Dcera Evina https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69264/velikost-a-pad-cesara-birotteaua-bankovni-dum-nucingen-dcera-evina-69264.jpg 4 5 1

Jádrem svazku je román "Velikost a pád Césara Birotteaua", který je satirickým vylíčením obchodního úpadku prostého pařížského voňavkáře, typického měšťáka své doby, který touží po vyniknutí ve společnosti i v obchodním podnikání. Novela "Bankovní dům Nucingen" odhaluje dravý systém moderního bankovnictví, založeného na spekulacích a podvodech, kde vítězí vždy chytřejší a finančně silnější. Poslední povídka "Dcera Evina" osvětluje na citovém vzplanutí hlavní hrdinky k nadanému básníkovi, postavení ženy v tehdejší společnosti.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Grandeur et de la décadence de César Birotteau, La Maison Nucingen, Une fille d'Éve

lampernaqui
08.07.2021 3 z 5

Další část Spisů tvoří tři kratší práce, z nichž ta nejdelší Velikost a pád Césara Birotteaua je naštěstí i nejlepší. Obsahuje všechno, co máme či nemáme u Balzaca rádi. Kupříkladu ekonomická a bankovní pasáž, která mi vždy dělá problémy a nejsem její fanoušek, samozřejmě převládala v druhé novele Bankovní dům Nucingen. Poslední kousek je nejkratší a zároveň i nejjednodušší. Vyprávění o zamilovanosti jedné vysoce postavené paní.

Honoré de Balzac
francouzská, 1799 - 1850
2006  72%Otec Goriot
1985  84%Lesk a bída kurtizán
1953  74%Evženie Grandetová
1955  87%Ztracené iluse
1974  85%Sestřenice Běta

Kniha Velikost a pád Césara Birotteaua / Bankovní dům Nucingen / Dcera Evina je v